Stiprinant Lietuvos piliakalnių apsaugą, atrinkti 138 reikšmingiausi objektai, kuriems bus suformuoti ir įregistruoti žemės sklypai, antradienį paskelbė Vyriausybė.
Taip pat dešimtis su XIX–XX a. laisvės kovomis susijusių objektų ketinama paskelbti kultūros paminklais.
Kaip praneša Vyriausybės komunikacijos departamentas, pokyčiai dėl piliakalnių rengiami pagal pernai patvirtintą veiksmų planą, kuris leis išspręsti bešeimininkių ir ne visuomet atidžiai prižiūrimų piliakalnių statusą.
„Suprojektavus ir įregistravus reikšmingiausių piliakalnių žemės sklypus, šie piliakalniai bus perduoti savivaldybėms patikėjimo teise, tokiu būdu nustatant už piliakalnių apsaugą atsakingas institucijas ir sukuriant sąlygas dėmesingesniam jų puoselėjimui“, – pranešime cituojama patarėja kultūros klausimais Gabrielė Žaidytė.
Didelė dalis piliakalnių iki šiol buvo nesuformuotuose sklypuose laisvoje valstybinėje žemėje ir neturėjo konkretaus už jų apsaugą atsakingo šeimininko.
Anot Vyriausybės, Kultūros paveldo departamentas jau patvirtino iš viso 138 piliakalnių, kuriems bus suformuoti ir įregistruoti žemės sklypai, sąrašą, taip pat patikslinti iš viso daugiau kaip 70 piliakalnių duomenys Kultūros vertybių registre.
Nuo metų pradžios savivaldybės dėl 108 iš jų jau kreipėsi į Nacionalinę žemės tarnybą, prašydamos rengiamuose žemės reformos ir žemėtvarkos projektuose kartu suprojektuoti ir piliakalnių žemės sklypus.
Tą padaryti planuojama per šiuos ir kitus metus, savo lėšomis savivaldybės finansuoja per 20 piliakalnių žemės sklypų formavimą.
Vyriausybė taip pat pranešė, kad inicijuojamas dešimties su laisvės kovomis susijusių objektų pripažinimas kultūros paminklais, pusė iš jų jau sulaukė Valstybinės kultūros paveldo komisijos pritarimo.
Komisija leido paminklais skelbti 1831 metų sukilėlių kapus Skerdimų kalne Ukmergės rajone, 1863–1864 metų sukilėlių kapus Šilalės rajone, Varėnos rajone esančias partizanų vadų Adolfo Ramanausko-Vanago ir pulkininko leitenanto Juozo Vitkaus-Kazimieraičio vadavietes, partizanų vadavietes Raseinių rajone ir Druskininkų savivaldybėje.
Artimiausiu metu kultūros paminklais ketinama skelbti dar penkis objektus.
Kultūros paminklų paskelbimas įtrauktas į Vyriausybės šį rugsėjį patvirtintą XX amžiaus Lietuvos laisvės kovų tyrimų ir jų sklaidos, šių kovų įamžinimo 2024–2026 metais veiksmų planą.
Plane numatytos veiklos, kuriomis siekiama prisidėti prie Lietuvos visuomenės pilietinės savimonės ir patriotiškumo ugdymo, Laisvės kovų paveldo aktualizavimo. Iš viso Lietuvoje ir tarptautiniu mastu numatyta įgyvendinti 63 veiklas, įtraukiančias įvairias visuomenės ir amžiaus grupes.