Niujorke vienas verslininkas už 6,2 mln. dolerių (5,89 mln. eurų) trečiadienį nusipirko prie sienos priklijuotą šviežią bananą – provokuojantį italų menininko Maurizio Cattelano (Mauricijaus Katalano) konceptualaus meno kūrinį, teigiama aukcionų namų „Sotheby’s“ išplatintame pranešime.
2019 metais Majamyje vykusioje meno parodoje „Art Basel“ debiutavęs darbas „Komikas“ (Comedian) sukėlė daug diskusijų ir klausimų, ar jį tikrai galima laikyti menu. Vėliau M. Cattelano prisipažino, kad ši diskusija ir buvo kūrinio – prie sienos blizgia sidabro spalvos lipnia juosta priklijuoto banano – tikslas.
Kinijoje gimęs kriptovaliutų verslininkas Justinas Sunas (Džastinas Sunas) už „Komiką“ trečiadienį paklojo daugiau nei 6 mln. dolerių. Prieš penkerius metus šis kūrinys buvo parduotas už 120 tūkst. dolerių (114,07 mln. eurų).
„Tai ne tik meno kūrinys. Tai kultūrinis reiškinys, jungiantis meno, memų ir kriptovaliutų bendruomenės pasaulius“, – sakė J. Sunas, cituojamas „Sotheby’s“ pranešime. – Tikiu, kad šis kūrinys ateityje paskatins daugiau apmąstymų ir diskusijų ir taps istorijos dalimi.“
„Sotheby’s“ nurodė, kad dėl šio kūrinio varžėsi septyni potencialūs pirkėjai. Aukcionų namai pridūrė, kad pradinė „Komiko“ kaina buvo vertinama 1–1,5 mln. dolerių (950 tūkst.–1,05 mln. eurų).
Kadangi meno kūrinyje figūruoja maisto produktas, kurio galiojimo laikas itin ribotas, J. Sunas iš esmės gavo autentiškumo sertifikatą, patvirtinantį, kad kūrinį sukūrė M. Cattelanas. Taip pat pridėta instrukcija, kaip pakeisti vaisių, kai šis sugenda.
Trečiadienį aukcione buvo parduota jau trečioji tokia italų menininko kūrinio versija. Pirmąją suvalgė performanso menininkas Davidas Datuna. Tąkart jis sakė, kad išvydęs instaliaciją „Art Basel“ pasijuto alkanas.
J. Sunas pareiškė, kad jis taip pat ketina suvalgyti įsigytą meno kūrinį.
„Artimiausiomis dienomis asmeniškai suvalgysiu bananą kaip šios unikalios meninės patirties dalį, taip pagerbdamas jo vietą meno istorijoje ir populiariojoje kultūroje“, – pridūrė jis.
Provokuojantys meno kūriniai
M. Cattelanas meno pasaulyje taip pat žinomas dėl 18 karatų aukso tualeto „America“. Italų menininkas jį pasiūlė įsigyti Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) jo pirmosios kadencijos Baltuosiuose rūmuose metu.
Jo darbai dažnai sukelia juoką, bet taip pat veikia kaip sąmoninga provokacija. M. Cattelanas 1999-aisiais sukūrė popiežiaus, į kurį rėžėsi meteoras, skulptūrą „Devintoji valanda“ (The Ninth Hour).
Anksčiau jis yra aiškinęs, kad „Komikas“ yra kritiškas požiūris į meno rinką, kurioje, pasak M. Cattelano, menininkai dažnai susiduria su paramos stoka.
2019-aisiais už „Komiką“ išleisti 120 tūkst. dolerių leidinio „The New York Post“ buvo įvertinti kaip ženklas, kad meno rinka išprotėjo.
„The New York Times“ pažymi, kad trečiadienį parduotas bananas buvo nupirktas Manhatane už 35 centus iš vaisių pardavėjo iš Bangladešo.
J. Sunas taip pat žinomas kaip meno kūrinių kolekcininkas ir svarbi figūra kriptovaliutų pasaulyje.
Praėjusiais metais JAV Vertybinių popierių ir biržos komisija jam pateikė kaltinimus dėl įtariamo manipuliavimo rinka ir neregistruoto kriptoturto pardavimo.
2021-aisiais jis už 78,4 mln. dolerių (74,52 mln. eurų) nusipirko Alberto Giacometti (Alberto Džakomečio) kūrinį „Le Nez“.
Pasak ekspertų, pasaulinių meno kūrinių rinkos vertė pastaraisiais metais mažėja. Tai lemia didesnės palūkanų normos ir nerimą kelianti nestabili geopolitinė padėtis.
jei atsiranda kas moka, tai galima už bet ką ir kokią kainą parduot