Lapkričio 9 dieną, šeštadienį, surengtas pagarbaus atminimo žygis kodiniu pavadinimu „Viesulo Vėjas“, skirtas prieš 75 metus, 1949 metų lapkričio 2 dieną žuvusiems Algimanto apygardos Margio rinktinės Vaižganto kuopos partizanams atminti.
Dalyvavo penkiolika įvairaus amžiaus žygeivių, kurie maršrutu Svėdasai – Drobčiūnai – Kalniečiai – Malaišiai – Kunigiškiai – Gykiai – Moliakalnis – Svėdasai keliavo autobusiuku, o po to nužygiavo penkiolika kilometrų, pagerbdami partizanus.
Šie metai jubiliejiniai, mat prieš 75 metus, 1949 metų spalio 28 dieną žuvo visos Aukštaitijos – Karaliaus Mindaugo Rytų Lietuvos srities – vadas Antanas Slučka-Šarūnas su bendražygiais, o pačioje lapkričio pradžioje sovietinis saugumas sunaikino beveik visus Algimanto apygardos bunkerius, žuvo beveik trys dešimtys narsiausių partizanų.
Taip jau nutiko, kad jubiliejiniai renginiai šiemet vyksta tik patriotiškai nusiteikusių visuomenininkų bei partizanų artimųjų pastangomis, ankstesniais laikais buvusio valdžios institucijų dėmesio nebeliko.
Lapkričio 2-ąją daugiau nei pusšimtis giminaičių, susirinkusių į Svėdasų bažnyčią, meldėsi už tomis dienomis žuvusio, iš Bajorų kaimo kilusio Šimonių girios partizano Alfonso Niauros-Tursos vėlę, spalio viduryje vyko šventė Kunigiškiuose prie Svėdasų: paminėti Viesulo – Alberto Nakučio būrio – partizanai, į jiems skirto panteono koplyčios bokštą įkeltas ir pašventintas naujas varpas.
Lapkričio 9 dieną žygio „Viesulo Vėjas“ dalyviai: keli Svėdasų J. Tumo-Vaižganto gimnazijos mokinukai, piliečiai iš Kauno, Kunigiškių, Moliakalnio bei Svėdasų – aplankė A. Nakučio – Viesulo būrio septynių kovotojų žūties vietą.
Šalia paminklo ties buvusio bunkerio duobe melstasi, prisiminta istorija, kalbėjo vado Viesulo sūnus Petras Grucė bei Jono Meškausko sūnėnas Algimantas Baronas. Tolumose, tarsi praėjusių kovų aidas, poškėjo medžiotojų šūviai.
Nuo Svėdasų vežančiu autobusiuku, pro rašytojo Stepo Zobarsko gimtąjį Pamalaišį, Netikiškius, nukeliavome į paslaptinguosius, gatvinio kaimo žavesį sergstinčius Kalniečius.
Iš jų jau pėsčiomis leidomės į Pakalninės slėnį, lauko keliuku peržengėme Mailaišos upelaitę, aplankėme rašytojo kan. Juozo Tumo-Vaižganto tėviškę Malaišiuose, nužygiavome į Kunigiškių kapines. Ten sugiedojome Lietuvos himną, uždegėme žvakutes ant Viesulo būrio kovotojų kapų.
Seniausios Kunigiškių kaimo sodybos klėtyje gėrėme vaistažolių su medumi arbatą, pietavome, o po to sparčiu žingsniu patraukėme Svėdasų link.
Smalsumo sugauti, žvilgtelėjome į didingai vaiduoklišką, seniai apleistą aštuonmetę mokyklą. Plačiais laukais, per senąją Gykių ulyčią, didįjį slėnį, pro Šv. Stepono koplyčią, Beragio ežero pakraščiu, stabtelėję Švč. Trejybės aikštėje prie aukščiausio parapijos kryžiaus Moliakalnyje, spėriai įžengėme į Svėdasus.
Tuomet sušukome valio ir atsisveikinome iki kito karto.
Ar Raimondas pasimeldė apie išliaupsintų partizanų nužudytų jaunų šeimų Miškinių , Budreikų vėles
Guobis primena Žalgirio fanus. Rėkia, kad meras neuždaro verslo Rusijoje ir tuo pačiu prašo, kad duotų pinigų komandai. Kai ateis prašyti pinigų savo eilinei knygutei mero vietoje parodyčiau špygą.
Sunku suprasti ką R.Guobis turi mintyje, kad valdžia neparodė dėmesio partizanų paminėjimui. Gal jis nori, kad kartu su juo vėliavom nešini eitų po miškus ir kalvas rajono savivaldybės vadovai” meras, vicemerai ir pan.? Gal tas keliavedžio vardu prisistatantis rašeiva taip ir įsivaizduoja savo organizuojamus žygius. Todėl rašinėja nesąmones. Jau atsibodo skaityti visokius svaičiojimus.
Tarsi ten ant Mero nieko ir neparašyta. Juk valdžia tai ne vienas meras, bet ir seimelio – rajono tarybos nariai. Kažkaip patriotiniuose reikaluose nelabai reiškiasi, iniciatyvos mažoka. Būtų įdomu ir smagu, kad į svėdasietišką žygį išeitų tarybos narys Gediminas iš Svėdasų
Pamatė Guobis, kad mero partija nepateko prie valdžios ir drąsiai pradėjo loti ant gerbiamo mero. Lok lok, ne kiekvieno balsas eina į dangų.
Paties pateko ,tai ko pergyveni dėl kitų.
Gereu smirdalus na keulydžiū kompleksa rajke panajkynt, a ne kažna kakius žygius arganizuot. Par mūm labjau partizai rūpi a ne dabartyniū žmaniū gyvenimas. Rajmundas Gabys galat užu sdava gymtynes kvapus pakavot kad nesmirdeyt kožnū dien srūtam Svedasys.
Geriau organizuokite mitingą prieš valdžios pinigų mėtymą į kairę ir į dešinę. Prieš mokesčių mokėtojų pinigų švaistymą.
Organizuokite.Juk mokate viską
Guobis kaip visada prirašė nesąmonių, nepatikrintų faktų. Kokios valdžios dėmesio nesulaukė tas renginys? Juk pagal projektą bendruomenė iš biudžeto gavo lėšų ir varpui, ir kitiems dalykams. Šventėje dalyvavo seniūnas-valdžios atstovas. O rajono vadovus tai kažin ar dar kas nors kvietė?
Gal jau gana šitu cirku?????
Nepraleiskite progos. Ateinantį šeštadienį (30 d.) vėl žygis partizano slapyvarde Caras 100 m. jubiliejui. Išeiname 10 val. nuo baltosios Svėdasų varpinės. Kelyje: dvaro koplytėlė, partizanų kapai šilelyje, Svėdasų dvaras, Juozapava, vakarinė Beragio pakrantė, Gykiai, Sakalo kalnas, Viesulo būrio bunkeris, Rūpintojėlio kryžkelė, Svėdasai. Apie 10 kilometrų istorinio pažinimo. Žygiuokim.
Nepraleiskite progos. Ateinantį šeštadienį (30 d.) vėl žygis partizano slapyvarde Caras 100 m. jubiliejui. Išeiname 10 val. nuo baltosios Svėdasų varpinės. Kelyje: dvaro koplytėlė, partizanų kapai šilelyje, Svėdasų dvaras, Juozapava, vakarinė Beragio pakrantė, Gykiai, Sakalo kalnas, Viesulo būrio bunkeris, Rūpintojėlio kryžkelė, Svėdasai. Apie 10 kilometrų istorinio pažinimo. Žygiuokim.
eikit su savo miskiniais banditais ,zydsaudziai ir buozes buvo banditai ,krimnaliniai nusikalteliai ,tarnave vokieciams ,gaila kad tik juos rusai naikino ,reikejo ir gimines visus israuti net veislei situ isgamu nepaliekant
Pasirodo liko kagebistų kraugerių palikuonių.
Tai matyt „Albiniukas” suprato ka reikėtu kaltinti del visko kas vyko praeityje o ar pajėgus savo įsitikinimus pertvarkyti čia jau didelis klausimas.
kodėl visur viskam yra tas sovietinis noras valdžios dėmesiui? Gyvenkit poatys, savom galvom.
Teisingas komentaras.
Valdžia davė pinigų varpui, atremontavo partizanų antkapius, varpinę.
Reikėjo, kad atvažiuotų ir padėtų gėlių?
Sovietmetis ir nieko daugiau.
Savanoriškų ir patriotiškų žmonių dėka atmintis gyva ir stipri. O valdžia svarbu, kad neužgožia savęs rodymu esamo tikrojo jaunosios kartos žmonių noro pažinti ir išsaugoti Lietuvos laisvės kovų istoriją.
Ištikrųjų gal savivaldybės krašto istorijos muziejuje dėmesio ir trūksta dėl Lietuvos laisvės kovų ir patriotiškų piliečių istorijos atskleidimo dabartinės visuomenės pažinimui.
Bandytai Lietuvoje pokario laikotarpiu nužudė 12 tūkstančių visai nekaltų:vaikų,senelių,tėvų,taip skelbia Lietuvos respublikos ypatingasis arhyvas,bet aš manau,kad bandytai nužudė ne mažiau 20 tūks. nekaltu Lietuvos žmonių.O Guobys labai myli bandytus.Jis neparašė nei vienos knygos,kaip pokario metais išgyveno ,kokius baisumus patyrė, pamiškių ,vienkiemių,viensėdžių gyventojai,kai naktimis bandytai ieškodavo stalčiuose skrebų,o dienomis srkebai stalčiuose ieškodavo bandytų.Po tokių apsilankymu šie žmonės badausdavo,jau nekalbu kokia baime išgyveno
Alia kas čia kaltas kad atsirado „banditai” gal „Albiniukas” ką nors išmano.
Albiniuk, kas Tu?
Pagarba Raimondui ir dalyviams. Pilietiški ir patriotiški!
Ir bus R.Guobis Anykščių krašto istorijos veidu!
Ir gilę gaus!Gal kada parašys Guobis knygą apie tikrą muziejaus veidą.