Augintiniai, kaip ir žmonės, gali susirgti įvairiomis ligomis, tačiau dažnai jie nesugeba aiškiai išreikšti savo jausmų ir nusiskundimų. Dėl to svarbu, kad augintinių savininkai būtų atidūs ir gebėtų atpažinti pirmuosius ligos simptomus, kad galėtų greitai ir tinkamai reaguoti.
Ankstyva diagnozė ir gydymas gali reikšmingai pagerinti gyvūno sveikatą ir gyvenimo kokybę, taip pat padėti išvengti rimtų sveikatos problemų vėliau.
Apetito pokyčiai
Vienas iš pirmųjų ženklų, kad jūsų augintinis galimai serga yra apetito pokyčiai. Jei pastebite, kad jūsų šuo ar katė staiga prarado apetitą, atsisako valgyti savo maistą arba priešingai valgo pernelyg daug – tai gali būti signalas, kad kažkas negerai.
- Apetito praradimas gali būti susijęs su įvairiomis problemomis, pavyzdžiui, virškinimo sutrikimai, infekcijos, stresas, skausmas ar net sunkesnės ligos (pvz., inkstų nepakankamumas ar vėžys).
- Per didelis apetitas (polifagija) gali rodyti hormonų disbalansą (pvz., hipertiroidizmą) arba medžiagų apykaitos sutrikimus (tokius kaip diabetas).
Jei pokyčiai trunka ilgiau nei kelias dienas – kreipkitės į veterinarą, kad būtų atlikta išsami apžiūra ir diagnostika. Veterinarija Vilniuje teikia platų paslaugų spektrą, tad Jūsų augintiniu bus tinkamai pasirūpinta.
Vėmimas ir viduriavimas
Vėmimas ir viduriavimas yra dažni, bet ne visada rimti simptomai. Tai gali būti reakcija į tam tikrus maisto produktus, streso sukeltas sutrikimas ar net parazitų buvimas. Visgi, jei šie simptomai užsitęsia ar atsiranda dažnai – jie gali rodyti rimtesnes problemas. Galimos:
- Virškinimo trakto infekcijos.
- Alergijos.
- Žarnyno obstrukcija.
- Parazitų (blusų, kirminų) užkratai.
- Kepenų ar inkstų ligos.
Jei jūsų augintinis vemiant ar viduriuojant yra apatiškas, atsisako gerti vandens arba jo išmatos yra neįprastai kraujingos – tai yra rimtas signalas, kad reikalinga veterinaro pagalba. Sekite augintinio elgesį ir jei simptomai tęsiasi ilgiau nei 24 valandas arba juos lydi kiti požymiai, kaip silpnumas ar karščiavimas – nedelsdami kreipkitės į veterinarą.
Kosulys ir sunkus kvėpavimas
Kosulys ir sunkus kvėpavimas gali rodyti įvairias kvėpavimo takų problemas, tokias kaip:
- Kvėpavimo takų infekcijos (pvz., peršalimas ar bronchitas).
- Širdies ligos, kurios dažnai pasireiškia dusuliu ir kosuliu.
- Astma (ypač dažna katėms).
- Plaučių uždegimas arba kitos kvėpavimo takų ligos.
Jei jūsų augintinis pradeda kosėti, sunkiai kvėpuoti arba kvėpuoja itin intensyviai, ypač jei pastebėjote, kad jis mėgina kvėpuoti per burną arba turi mėlyną liežuvį – kreipkitės į veterinarą. Tai gali būti gyvybei pavojingas simptomas.
Elgesio pokyčiai
Pokyčiai jūsų augintinio elgesyje yra dažni požymiai, kad kažkas negerai. Tai gali būti:
- Letargiją – jei jūsų augintinis tampa vangus, atsisako žaisti ir atrodo nuolat pavargęs.
- Per didelis agresyvumas – jei augintinis, kuris paprastai yra ramus, staiga tampa agresyvus arba pernelyg nervingas.
- Neramumą – kai augintinis tampa pernelyg neramus, pradeda šnairuoti, per daug jaudintis, o galbūt net pradeda rodyti destruktyvų elgesį.
Šie pokyčiai gali būti susiję su skausmu, stresu, hormonų disbalansu, infekcijomis ar net su psichologinėmis problemomis. Jei jūsų augintinis rodo elgesio pokyčius, kurie trunka ilgiau nei kelias dienas – geriausia pasikonsultuoti su veterinaru, kad nustatytumėte pagrindinę priežastį.
Neįprasta oda ir plaukai
Odos ir kailio būklė gali daug pasakyti apie jūsų augintinio sveikatą. Sausa oda, pleiskanos, plaukų slinkimas ar padidėjęs niežulys gali būti signalai apie šias problemas:
- Alergijos (maisto, aplinkos ar parazitų).
- Infekcijos (bakterinės, grybelinės).
- Endokrininiai sutrikimai (pvz., hipotirozė).
- Parazitai (blusos, erkės, kirminai).
Jei pastebėjote bet kokius odos ar kailio pokyčius, kurie ilgainiui blogėja – pasitarkite su veterinaru dėl tinkamo gydymo ir diagnostikos.
Karščiavimas
Karščiavimas pas augintinius nėra dažnas, tačiau kai jis pasireiškia – tai dažnai rodo infekciją ar uždegimą organizme. Karščiavimas gali būti susijęs su įvairiomis ligomis:
- Virusines infekcijas (pvz., parvovirusas, kalicivirusas).
- Bakterines infekcijas.
- Uždegiminius procesus (pvz., artritas, pilvaplėvės uždegimas).
- Vėžį.
Jei jūsų augintinis turi aukštą temperatūrą – tai gali būti pavojinga jo sveikatai, todėl būtina kreiptis į veterinarą.
Svorio pokyčiai
Panašiai kaip ir žmogaus atveju – svorio pokyčiai pas augintinius gali būti rimtas sveikatos rodiklis. Staigus svorio kritimas gali rodyti:
- Virškinimo sutrikimus.
- Endokrininiai sutrikimai (pvz., diabetas, hipotiroidizmas).
- Vėžys.
Staigus svorio priaugimas gali būti susijęs su nutukimu, bet taip pat gali būti hormoninių problemų arba kitų sveikatos sutrikimų rezultatas. Vėlgi, jei pastebėjote reikšmingus svorio pokyčius – kreipkitės į veterinarą, kad būtų atlikti tyrimai ir nustatyta galima priežastis.
Atpažinti pirmuosius ligos simptomus pas augintinį gali būti iššūkis, tačiau kuo anksčiau pastebėsite pokyčius – tuo greičiau galėsite imtis veiksmų, kad užtikrintumėte savo augintinio sveikatą.