Anykščių rajono savivaldybė už 10 tūkst. 415 eurų įsigijo: pirkinių maišelių, gertuvių, kalendorių. Šie daiktai, papuošti specialiais logotipais, bus dalijami gyventojams.
Pirkinių sąrašas
Už 10 tūkst. 415 eurų nupirkti 8 lauko reklamos tentai, 1 tūkst. daugkartinio naudojimo pirkinių maišelių, po 300 daugkartinio naudojimo plastikinių bei stiklinių gertuvių, 500 kišeninių ir 200 pakabinamų kalendorių.
Tai pat nupirkti du šiukšliavežėms skirti lipdukai bei 203 lipdukai, kurie bus kliuojuojami ant pusiau požeminių bei tekstilei rūšiuoti skirtų konteinerių.
Visas šias priemones pagamins UAB „GSP SUPPLY“. Paslaugos teikėjas taip pat pasirūpins naujų lipdukų užklijavimo ir senų lipdukų nuklijavimo paslauga.
Pirko ir kišeninių kalendorių
Šių aplinkosauginių švietimo priemonių pirkimą organizavusi Anykščių rajono savivaldybės Bendrojo ir ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Inga Žukauskienė „Anykštai“ pasakojo, kad lauko reklamos tentai bus kabinami Anykščių miesto šviečiančiuose stenduose tarpušvenčio laikotarpiu. Jie gyventojus kvies atsakingai rūšiuoti maisto atliekas.
Daugkartinio naudojimo pirkinių maišeliai bei daugkartinio naudojimo gertuvės, pasak I. Žukauskienės, bus naudojamos Anykščių miesto šventės metu. Šiais metais kartu su Utenos atliekų tvarkymo centru savivaldybė jau organizavo informacinę kampaniją ir gyventojams, kurie dalyvavo viktorinoje, dalijo panašias dovanas.
„Ta atributika irgi yra susijusi su rūšiavimo skatinimu, tvariu, tausojančiu naudojimu, kad gyventojai nenaudotų plastikinių maišelių, eidami apsipirkti į parduotuvę, kad nepirktų vienkartinių gėrimų buteliukų“, – kalbėjo I. Žukauskienė.
I. Žukauskienė sakė, kad nupirktus kišeninius kalendorius savivaldybė dalins gyventojams, kurie už atliekų išvežimą susimokėti ateis į Klientų aptarnavimo centrą Šaltupio gatvėje, o pakabinami kalendoriai atiteks įmonėms bei organizacijoms. Šie kalendoriai taip pat gyventojus kvies atliekas rūšiuoti.
Perkama į priekį
Pastebėjus, kad aplinkosauginio švietimo priemonių savivaldybė įsigijo pakankamai didelius kiekius, Bendrojo ir ūkio skyriaus vyriausioji specialistė I. Žukauskienė paaiškino, kad šios priemonės nėra perkamos tik vienam renginiui.
„Perkama keliems metams į priekį. Nėra taip, kad nuperkame ir iš karto viską išdaliname. 2025 metų kalendoriai, suprantama, bus išdalinti iš karto, bet gertuvės, pirkinių maišeliai – tikrai ne vieno renginio metu“, – patikino I. Žukauskienė.
Pašnekovė dėstė, dėl kokių priežasčių savivaldybė pirko pirkinių maišelių, gertuvių.
„Niekam nebeįdomios informacinės skrajutės, lankstinukai, nes tikrai jau mes jų nebeskaitom ir ta aplinkosauginio švietimo informacija yra niekinė ir žmonių nepasiekia. Bet, manau, daugkartinio naudojimo pirkinių maišeliai ir gertuvės tai yra visai kita aplinkosauginė švietimo priemonė, kurią mes tikrai naudosime savo buityje ir atkreipsime dėmesį, kaip ir į tą pačią šiukšliavežę, pravažiuojančią miestu su tuo pačiu rūšiuoti skatinančiu lipduku. Manau, kad čia labai geros priemonės“, – buvo įsitikinusi I. Žukauskienė.
Beje, logotipus, kurie puošia aplinkosaugines švietimo priemones, parūpino Utenos regiono atliekų centras. Pasak I. Žukauskienės, buvo sukurti bent keli logotipų variantai ir kiekviena Utenos regiono savivaldybė galėjo pasirinkti jiems priimtiniausią.
Tarybos narys neinformuotas, kas konkrečiai perkama
Anykščių rajono tarybos narys, liberalas, Aplinkos apsaugos ir kaimo reikalų komiteto pirmininkas Mindaugas Sargūnas „Anykštai“ prisipažino, kad girdėjo, kad savivaldybė perka aplinkosaugines švietimo priemones, tačiau kokias ir kokia jų paskirtis, jis sakė neturintis informacijos.
M. Sargūnui papasakojus, kad savivaldybė perka daugkartinio naudojimo pirkinių maišelius, gertuves, kalendorius, kurie bus papuošti gyventojus raginančiais rūšiuoti atliekas logotipais ir žmonėms nemokamai dalinami, jis reagavo: „Manau, kad tai nėra reikalingiausi pirkiniai. Daugkartinius pirkinių maišelius geba nusipirkti patys žmonės. Kalendoriai yra perteklinis dalykas. Nežinau, kaip kitiems, bet bent jau mano aplinkoje šeimos kalendorių gauna ne po vieną, o po kelis. Sakyčiau, kad tai tarsi ir reikalinga, bet ir perteklinė priemonė.“
Liberalas M. Sargūnas svarstė, kad savivaldybės biudžeto lėšas būtų galima panaudoti ir kitokioms aplinkosauginio švietimo priemonėms.
„O dabar tuos maišelius ir kalendorius išdalins, jie nuguls stalčiuose ir nieko nebus“, – pastebėjo M. Sargūnas.
Pasidomėjus, ar pats tarp savo asmeninių daiktų turi ir naudoja kokias nors dovanas, kurias puošia Anykščių rajono savivaldybės ar kokie nors kitokie reklaminiai logotipai, M. Sargūnas sakė, kad tokių turi: „Turiu ne vieną ir ne du ir dažniausiai nenaudoju.“
Dideli kiekiai – netvarus sprendimas
Buvęs Lietuvos žaliųjų partijos narys, dabar liberalas Ainius Strazdas, kuris nemažai savo viešuosiuose pasisakymuose dėmesio skiria aplinkosauginėms temoms, išgirdęs klausimą apie Anykščių rajono savivaldybės už 10 tūkst. 415 Eur perkamas aplinkosaugines švietimo priemones, kalbėjo: „Aš manau, kad visą laiką yra gerai investuoti į tvaresnius sprendimus, ilgaamžiškesnius žmonių buityje naudojamus dalykus. Gertuvė tai dar gertuvė, bet lipdukai, kaip dažniausiai būna, nugula kažkur į spintelę ir ties tuo viskas pasibaigia. O jei užsakinėjami dideli kiekiai, tai faktas, kad tai nėra tvarus sprendimas.“
Energetikos įmonėje dirbantis A. Strazdas sakė iš darbdavio yra gavęs daugkartinio naudojimo pirkinių maišelį, kurį naudoja, taip pat turi dovanotą gertuvę su logotipu: „Man tai yra prasmingos dovanos, kurias aš pilnai išnaudoju. Tai yra į tvarų vartojimą orientuoti sprendimai.“
Geriau pavaišintų arbata
Anykščių miesto Jurzdiko bendruomenės pirmininkė Irena Vaitkienė „Anykštai“ kalbėjo, kad savivaldybė, pirkdama įvairias prekes, turėtų pagalvoti, ar rajone nėra svarbesnių dalykų.
„Turbūt labiau reikėtų pasverti, kur reikalingi pinigai. Gal yra svarbesnių dalykų“, stebėjosi bendruomenės pirmininkė.
Pasidomėjus, ar pati yra gavusi kokią nors dovanėlę su logotipu ir ar ją naudoja, I. Vaitkienė tęsė: „Aš logotipų nemėgstu.
Man brangiausia dovana yra rankų darbo, į kurią žmogus įdeda savo kūrybiškumą. O logotipas neskatina kūrybos. Paprasčiausia užklijuoti lipduką ir dovanoti“.
Pašnekovė kalbėjo, kad užuot leidusi tūkstančius eurų aplinkosauginėms švietimo priemonėms pirkti, Anykščių rajono savivaldybė prieš Kalėdas galėtų imtis kitų darbų.
„Geriau žmonėms išvirtų arbatos prie eglutės, pavaišintų iš popierinių puodelių, pasakytų, kad tai jums dovana. Šiltas žodis, bendravimas su žmonėmis, manau, yra svarbiau, negu užklijuoti logotipą“, – kalbėjo I. Vaitkienė.
Išprotėjo savibleda
nusipirksite ir bus negėda 🙂
Siaubingi pirkiniai.Kaip Jums ne gėda.
Tokie savivaldybės mostai tik išryškina chaotiškai dirbančių administracijos skyrių ir jų specialustų, bei administracijos vadovų sprendimus, kurie nesulaukia nei visuomenės pritarimo, nei rajono politikų palaikymo.
Projektas administracijai nenukrito nuo medžio, kaip rudeniniai lapai po vėjo gūsio.
Tai planinis projekto veiklų darbas, bet neaptartas nei su veiklos sritį koordinuojantčiais rajono politikais, nei su organizacijomis, veikiančiomis aplinkosaugos srityje ir tvaraus naudojimo skatinime. Susidaro pirmas įspūdis- vadui paliepus, kažką nukopijavus ir priklijavus-projektui numatytos lėšos išleistos ir įsisavinamos, o dėl siekiamų efektyvumo ir ekonominio naudingumo rodiklių niekas nėra tiesiogiai suinteresuoti.
Jeigu ne ,,Anykšta” nieko nežinotume apie ponų darbelius.
Valstybės tarnautojai ne ponai, o vykdantys pareigas pagal darbo sutartį!
Prašome skirti ponus, valdančios privačius milijonus ir visuomenės tarnus, vykdančius privalomus darbus.
Mums mokesčių mokėtojams labai patiktų, kad jie būtų ne ponai, bet tarnautų.
Tarnyba ir tarnystė nėra tas pats.
Net Tarybos narys gauna per nosį, kai bando ją kišti į tarnybą atliekančių reikalus.
Savivaldybė muša visų laikų mokesčių mokėtojų lėšų švaistymo rekordus. Po tokių išaiškėjimų kažkas iš rajono vadovų turi atsistatydinti.