![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2019/01/62907_86912_regular_senukas.jpg)
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (SADM) siūlant iš esmės keisti antros pakopos pensijų kaupimo sistemą, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) vadovas Tadas Gudaitis sako, kad siūlomi pokyčiai yra radikalūs ir griaus esamą pensijų sistemą.
„Tai yra laisvės nuo orių pensijų reforma. (…) Pirmiausia matome tai, kad sistema, kuri veikė sėkmingai, kuri veikė sėkmingai jau dvidešimtmetį Lietuvoje, iš esmės tokiais siūlymais yra griaunama. (…) Tiems žmonėms pasakoma, kad „orios pensijos jūs jau negalėsite sukaupti“, – ketvirtadienį LIPFA spaudos konferencijoje sakė T. Gudaitis.
„Praėjo lygiai septynios dienos nuo tų pasiūlymų, kurie, drįstame teigti, yra pakankamai radikalūs ir iš esmės keičiantys sistemą, vieną iš pensijų kaupimo sričių, būtent antrąją pensijų pakopą“, – pabrėžė jis.
T. Gudaitis teigė, kad sunaikinus pensijų kaupimo sistemą, ateityje pensijoms reikės skirti daugiau biudžeto lėšų, gali tekti kelti mokesčius.
„Norime pabrėžti, kad norint išlaikyti netgi tokias pačias „Sodros“ pensijas, tokio paties dydžio, su tais vadinamais pakeitimais reikės daugiau skirti lėšų iš biudžeto. Vienas iš šaltinių būtų didesni mokesčiai“, – teigė LIPFA vadovas.
Anot jo, 2023 metais 10 darbingo amžiaus žmonių išlaikė tris pensininkus, o 2055 metais 10-čiai žmonių teks 6 pensininkai.
„(Kuriant pensijų pakopų sistemą – BNS) buvo siekiama laikytis to kartų susitarimo principo, kad jau tuomet matė, kad demografinės bėdos, problemos mūsų šalyje yra neišvengiamos ir tada buvo nuspręsta, kad reikia sukurti tokią pensijų sistemą, reikia skatinti žmones, gyventojus joje kaupti, kad gyventojai pensijas galėtų gauti iš kelių šaltinių“, – aiškino T. Gudaitis.
LIPFA valdybos narys Paulius Kabelis pabrėžė, kad Lietuvos pensijų sistemai šiuo metu sekasi gerai.
„Geri rezultatai, jie yra ne tiesiog geri, bet vieni geriausių pasaulyje. Tarp EBPO šalių, labiausiai išsivysčiusių šalių pasaulyje, Lietuvoje veikiantys pensijų fondai per paskutinius šešis metus, kai atsirado gyvenimo ciklo fondai, metai iš metų yra tarp top trys kas antrais metais pagal grąžą, lyginant su kitais pensijų fondais ir sistemomis, kurios veikia labai ilgai“, – sakė P. Kabelis.
T. Gudaitis pridūrė, kad ministerijos pakeitimai lems tai, kad žmonės iš fondų atsiims didelę dalį turto bei jo kaups kur kas mažiau.
„Ką tai gali reikšti bendroje visumoje, tai kad tas žmogus, kuris atsisakys kaupimo, kuris nekaups arba kuris nebus skatinamas kaupti, jis iš esmės yra išstumiamas į situaciją, kai pensiją gauna tik iš „Sodros“, – sakė LIPFA vadovas.
Jis pabrėžė, kad pagal dabartinę pensijų sistemą žmogus ateityje galėtų turėti apie 70 proc. jo vidutinio atlyginimo siekiančią pensiją, tačiau sistemą sugriovus pensija siektų vos 44 proc. jo atlyginimo.
SADM siūlo atsisakyti automatinio gyventojų įtraukimo į pensijų kaupimą antros pakopos fonduose, o 1,5 proc. vidutinio darbo užmokesčio valstybės įnašą keisti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata žmonių įmokoms. Gyventojai vieneriems metams galėtų stabdyti įmokas su galimybe pratęsti šį laikotarpį, jiems būtų sudarytos sąlygos pasitraukti iš kaupimo.
Taip pat siūloma leisti vieną kartą atsiimti iki 25 proc. sukauptų lėšų apmokestinant jas GPM arba atsiimti visą sukauptą nedidelę iki vieno anuiteto siekiančią sumą likus mažiau nei penkeriems metams iki pensinio amžiaus. Sulaukus pensinio amžiaus išmokos nebus apmokestinamos.
Dabar antroje pakopoje kaupia 1,4 mln. žmonių.