![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2025/02/26991860_1786375371421438_1319544270876474224_n-Copy.jpg)
Anykštėnus vienijantį profesionalų Anykščių rajono savivaldybės chorą suburti sumanęs Pasaulio anykštėnų bendrijos (PAB) kūrybos centro kuratorius Julius Jakubėnas norėtų, kad apie šį chorą būtų kuo mažiau informacijos – Anykščių rajono tarybos kolegijai choro idėja pristatyta už uždarų durų, o šią idėją paviešinęs Anykščių rajono tarybos narys, konservatorius Šarūnas Grigonis pavadintas „neatsargiai pasielgusiu politiku“. Idėjos autorius taip pat nelinkęs atskleisti, kas stos už naujojo choro vairo.
Savivaldybės choro išlaikymas savivaldybės biudžetui kainuos 60 tūkstančių eurų per metus.
Iki šiol kiti mieste veikiantys ar veikę chorai apie tokius pinigus galėjo tik pasvajoti – pinigų savivaldybė nesurado net du kartus Dainų šventėse Anykščių kraštui atstovavusiam Anykščių meno mokyklos mokytojos, respublikinio akordeonistų festivalio organizatorės Ritos Uturytės suburtam moterų chorui.
Idėją pristatė posėdyje už uždarų durų
Pasklidus kalboms, kad Anykščių rajono savivaldybės choras jau repetuoja, „Anykštos“ pakalbintas PAB kūrybos centro kuratorius J. Jakubėnas tai neigė bei tikino, kad tai kol kas yra tik svajonė.
„Nieks čia niekur dar nerepetuoja, čia dar tik yra idėja, kurią tiktai atnešiau. Pasvarstėm, galbūt būtų „faina“, jei toks choras būtų. Tada susidėliojom planą, kas būtų, jeigu būtų, viską susirašėm, kad kuo realiau imituotume situaciją dar jos neįgyvendinę ir svajojam apie tokį chorą“, – sakė J. Jakubėnas.
Idėja Anykščiuose suburti profesionalų chorą, pasak J. Jakubėno, gimė jau seniai, tačiau ji ilgai nebuvo viešinama.
„Laikėm liežuvį už dantų, kadangi yra krūva diplomatinių reikalų, krūva žingsnių, kuriuos dar reikia įvertinti. Tai – visos grėsmės, visi ligoninių poreikiai, visų socialinių luomų niuansai. Norisi nenuskriausti nieko, niekam nepakenkti ir išspausti iš to reikalo maksimalias naudas“, – kalbėjo J. Jakubėnas.
Choro idėja už uždarų durų pristatyta sausio mėnesį vykusiame Anykščių rajono tarybos kolegijos posėdyje.
„Čia kol kas buvo politinės valios išraiška, kad tikrai tokio choro galbūt reikėtų Anykščiuose. Visą šitą pagrindimą turėjau progos kartu su Anykščių menų centro direktoriumi Tomu Tuskeniu Kolegijai pristatyti. Mes abudu nuėjom ir tik pristatėm galimai galimą idėją. Kalbama apie profesionalių muzikantų etatus, t. y. meno vadovo etatą, dviejų chormeisterių vyrams ir moterims, koncertmeisterio akompaniatoriaus ir vadybininko darbo vietas. Tai viso labo yra trys etatai – vienas meno vadovui ir po pusę tiems kitiems žmonėms.
![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2025/02/Julius1-768x1024.jpg)
Šitą mes teoriškai sudėjom ant lapo ir pristatėm Kolegijai. Aišku, buvo keli pasišnekėjimai iki tos Kolegijos, kad įsivertintume, ar tai yra nauda“, – tęsė J. Jakubėnas.
PAB kūrybos centro kuratorius J. Jakubėnas akcentavo, kad už visos jo iškeltos idėjos Anykščiuose turėti profesionalų chorą „stovi“ Lietuvos chorų sąjunga su prezidente Rasa Gelgotiene.
„Po Pasaulio lietuvių dainų šventės, įvykusios praeitų metų liepą, buvo iškelta kaip ir tokia skaudi tema, kad šiaurės rytų Lietuvos regione yra labai mažai, o kai kuriose vietose visai nėra chorų. Pavyzdžiui, iš Anykščių, dabar komentaruose skaitau, gerbiamos Ritos Uturytės choras be dėmesio ir finansavimo susibūrė prieš dainų šventę, sudalyvavo šventėje ir dabar yra išsiskirstęs. Tai reiškia, kad ta veikla nėra tęstinė, ji nevyksta. Kai paskambinau į Lietuvos chorų sąjungą ir R. Gelgotienei sakiau „Laba diena, aš noriu Anykščiuose suburti chorą“, jos pirmutiniai žodžiai buvo „Pagaliau“, – dėstė J. Jakubėnas.
Nepatiko, kad idėją paviešino Tarybos narys
J. Jakubėnas sakė, kad „namų darbai“ dėl choro įsteigimo jau padaryti, tačiau kas stos už jo vairo – dar slėpė. Jis taip pat neatsargiu pavadino Anykščių rajono tarybos nario, konservatoriaus Š. Grigonio poelgį po Anykščių rajono tarybos kolegijos posėdžio feisbuke paviešinti žinią, kad Anykščiuose norima įkurti profesionalų, už mokesčių mokėtojų pinigus išlaikomą chorą.
![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2024/10/Grigonis-1024x1024.jpg)
„Komanda jau yra ir tai visi sutarti žmonės. Meno vadovas jau yra žinomas ir su juo jau yra derinami planai. Aišku, kad meno vadovo pavardę galėčiau įvardinti, bet reikia pasitarti, ar mes nepakenksim pačios idėjos atsiradimui. Nes vien šitas neatsargus Tarybos nario posėdžio atskleidimas sukėlė visokiausių reikalingų ir nereikalingų emocijų“, – dėstė J. Jakubėnas.
Tikina, kad net pavyks sutaupyti
Anot J. Jakubėno, šiuo metu viešojoje erdvėje vykstantys „nesusikalbėjimai“ apie naujai kuriamą chorą yra nereikalingi, nes žmonės turi labai mažai informacijos.
„Užsifiksuoja už 60 tūkst. Eur. Tai yra metinis trijų žmonių etatų išlaikymo biudžetas. Mes nekalbame apie papildomas lėšas, mes kalbame apie šiokį tokį optimizavimą galbūt. Nereikia čia dar papildomai iš biudžeto lupti. Mes sutaupysime, pagerindami meninį lygį viename sektoriuje ir įvertindami, ar visi esami sektoriai vis dar puikiai funkcionuoja“, – tikino J. Jakubėnas.
Beje, J. Jakubėnas įžvelgė, kad įkūrus profesionalų Anykščių chorą, netgi pavyks sutaupyti.
„Aš jau anksčiau viename „Anykštos“ straipsnyje minėjau, kad mes labai daug finansų išvežam iš Anykščių, samdydami kolektyvus iš didžiųjų miestų. Neturėdami savo choro ar orkestro, samdome ir mokame tuos pinigus, kurių iki šiol niekas neskaičiavo. Nes tai yra įprasta. Kai mes turėsim labai gero lygio chorą, mes turėsime kaip ir nekilnojamąjį kilnojamąjį turtą, kuriuo mes galime dalintis. Į mūsų chorą atvažiuos solistai, dirigentai, instrumentalistai arba orkestrai, tada mūsų kolektyvas irgi važiuos į koncertines sudėtis. Atsiras niša, raktas į pasaulį, kurio mes dabar neatrakinam, nes neturim tokio įrankio“, – kalbėjo J. Jakubėnas.
Meras galės stoti į pirmas choro gretas
Pasidomėjus, ar naujai įkurtame chore, kaip kalbama, giedos ir pats meras K. Tubis, J. Jakubėnas pratrūko:
„Nesvarbu, koks meras. Šiandien Tubis, rytoj – kitoks. Jeigu mes kalbame apie Pasaulio anykštėnų bendriją, kuri turi tokią prabangą vienyti visus anykštėnus, tai yra absoliučiai niekam nepriklausantis vienetas. Tai yra kraštiečių bendruomenė, šiandien vienijanti daugiau nei 500 narių. O tų tikrųjų, kurie yra registruoti ir moka mokestį, yra 74.
Visa tai sprendžia, kad būtent šis kolektyvas yra priemonė suvienyti ir sutaikyti Anykščius. Tą patį sakiau ir posėdžio metu: kairieji – dešinieji, žalieji – raudonieji, valdantieji – opozicija – visi susivienija Anykščių chore. Nes dabartinis susiskaldymas „ar čia meras, ar dar kažkoks“ – visi mes esame anykštėnai ir gyvename bei dirbame Anykščiuose.
![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2025/02/Petrokaite-2023-1-806x1024.jpg)
O dabar gyvenimas su tokiu susipriešinimu jis yra mažų mažiausia nebemalonus. O mes norime išeiti į gatvę, džiaugtis, šypsotis, susitikę su žmonėmis nesijausti svetimais. Nei vienas žmogus, dirbantis savivaldybėje ar bet kokiame kitame sektoriuje, nei vienas nenori pakenkti miestui, nori padaryti tik kažką gera.
Kokia tai asmeninė nauda? Pasižiūrėkime objektyviai – jokia. Tai yra tik dvasinis penas. O dvasinio peno norisi kuo daugiau ir jo norisi sukurti, įkvėpti anykštėnus susitaikyti, susivienyti. Dabar kai aš nuo rugsėjo mėnesio dirbu su Pasaulio anykštėnų bendrija, man kaip niekada yra pasidarę svarbiau, nei bet kokie kiti darbai, kuriuos iki šiol esu dirbęs gyvenime.
Tai labai gera misija sutaikyti žmones. Kad nebeliktų jokių „baltų megztukų“, ar „čia Tubis tą darys ar tą darys“. Aš dabar matau progą, kad anykštėnai gali atrakinti duris į profesionalios muzikos pasaulį.
Tegul Tubis stovi pačioj pirmoj eilėj. Ir tegul rodo respublikai savo pavyzdį, kad jis su savo opozicija gali eiti ir atstovauti Anykščiams. Bet manau, kad jis tiesiog darbotvarkėje neras laiko repetuoti ir pasiekti normalų lygį, kad jis galėtų pilnavertiškai įsilieti į šį kolektyvą. Bet jei jis pareikš tokį norą, jis yra anykštėnas ir jis ten galės stovėt ir dainuot. Aš žinau, kad mūsų meras turi dainavimo patirties.“
Dainininkai atlygio negaus
Beje, naujai įsteigtame chore, pasak J. Jakubėno, dainininkams atlyginimas nebus mokamas.
„Nei vienam choro dainininkui atlyginimas nebus mokamas ir tas didysis penas bus pati muzika. Tas meninis akcentas yra mažai kam suvokiamas, tik tam, kuris yra dainavęs, pats kūręs, pats atlikęs kažką. Tas kūrybinis džiaugsmas yra neįkainojamas dalykas“, – tikino J. Jakubėnas.
Du solistai jau aiškūs
J. Jakubėnas taip pat sakė, kad 100 proc. naujajame chore, kaip solistai, dainuos Anykščių menų centro direktorius T. Tuskenis ir PAB prof. Tomas Ladyga.
J. Jakubėnas taip pat pabrėžė ir savo privalumus, kuriant naująjį chorą.
![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2021/10/Gizinskas.jpg)
„Pavyzdžiui, aš prieš atvažiuodamas į Anykščius, penkis metus dirbau valstybinėje koncertinėje įstaigoje Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“, kurio steigėjas – Kultūros ministerija. Per penkis darbo metus yra sukaupta milžiniška patirtis ir nesibaigiantys kontaktai. Ir tai nėra vien tik telefono numeriai mano telefono ragelyje. Tai yra muzikinio pasaulio žmonės, su kuriais yra nenutrūkęs ryšys. Aš pats buvau sukūręs savo vokalinį kvartetą, mes su juo ne vieną kartą koncertavome Anykščiuose“, – pasakojo J. Jakubėnas.
Abejoja chorinio žanro populiarumu
Daugelyje Lietuvos miestų chorai veikia kultūros centruose. Prieš 30 metų Anykščiuose dar veikė choras „Šilas“, kuriam vadovavo Robertas Čepkevičius, tačiau ilgainiui jo nebeliko.
Anykščių kultūros centro direktorės Dijanos Petrokaitės pasiteiravus, kodėl choro nėra jos vadovaujamoje įstaigoje, ji kalbėjo: „Mes neturim tokio specialisto. Be to, nežinau, kiek pas mus Anykščiuose tas žanras būtų populiarus.“
D. Petrokaitė sakė, kad palaiko idėją įkurti Anykščių rajono savivaldybės chorą.
„Jeigu choras bus savas, jei jis bus profesionalus – tai pirmyn. Tik už tai“, – sakė D. Petrokaitė.
Sako, kad choras bus saviveiklinis
Tuo metu buvęs muzikos pedagogas Romaldas Gižinskas, iš „Anykštos“ išgirdęs, kad naujai įkurtame chore jo dainininkams atlyginimas nebus mokamas, sakė: „Tai čia bus eilinis saviveiklinis kolektyvas. Išliekamosios vertės saviveikloje kaip ir nėra.“
Pasak R. Gižinsko, tam, kad choras būtų profesionalus, yra tam tikrų reikalavimų.
„Kad choras būtų profesionalus, pirmiausia reikia, kad žmonės turėtų gerus vokalinius duomenis, kitaip tariant, gerą balsą ir gerą klausą. Antras dalykas – labai svarbu, kad jie būtų baigę bent muzikos mokyklą rajono lygmenyje, pažintų natas. O repetuoti toks choras turėtų kiekvieną dieną“, – sakė R. Gižinskas.
Pašnekovas taip pat sakė nesuprantantis, kodėl naujai įsteigtam savivaldybės chorui per metus iš savivaldybės biudžeto reikės skirti net 60 tūkst. Eur
„Daugiausia meno vadovas per mėnesį gali uždirbti 600 Eur, koncertmeisteris – po 300 Eur“, – skaičiavo R. Gižinskas.
Abejoja, ar pavyks suburti profesionalius dainininkus
Anykščiuose chorą yra įkūrusi Anykščių meno mokyklos mokytoja R. Uturytė. Šį chorą, kuriame dainuoja apie 13 moterų, R. Uturytė vadina nepriklausomu, jis porą kartų per savaitę repetuoja Anykščių parapijos namuose.
R. Uturytė sakė, kad J. Jakubėnas jai yra pasakojęs apie savo idėją įkurti savivaldybės chorą. Iš „Anykštos“ išgirdusi klausimą, ar ketina jungtis prie naujo choro, pašnekovė į klausimą atsakė klausimu: „O kodėl aš prie jo turėčiau jungtis? Tegul jie jungiasi prie mūsų. Čia išeina kaip koks manęs nustūmimas.“
R. Uturytė kalbėjo, kad naujai kuriamam chorui gali sunkiai sektis rasti profesionalių dainininkų.
![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2024/07/Uturyte-Copy.jpg)
„Abejoju, ar kultūros centro, ar meno mokyklos mokytojai eis į tą chorą dainuoti“, – sakė R. Uturytė.
Pašnekovė taip pat sakė girdėjusi tik apie vieną Lietuvoje veikiantį savivaldybės chorą – tai Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“.
„Žinau, kad dar esant litui, šio choro dainininkai už dalyvavimą chore gaudavo po 100 litų. O tame chore dainuoja chorų vadovai – jie net asmeniškai gali pasiruošti kūrinius. Visi profesionalai“, – pasakojo R. Uturytė.
R. Uturytė taip pat stebėjosi, kad per metus savivaldybės chorui iš biudžeto bus skiriama 60 tūkst. Eur. Jos žiniomis, viename Lietuvos kultūros centre chorvedei mokami 800 Eur per mėnesį.
„Čia tubūt kiekvienam dainininkui mokės?“ – stebėjosi R. Uturytė.
Kreiptis finansinės paramos nemato prasmės
Pasidomėjus, ar savo nepriklausomam chorui prašys savivaldybės finansinės paramos, R. Uturytė sakė, kad to daryti neplanuojanti.
„Pamačiau, kad tai daryti yra beviltiška. Dabar dirbu iš idėjos. Jei man su choru dalyvaujant nebuvo iniciatyvos paremti finansiškai, dabar nematau prasmės“, – kalbėjo R. Uturytė.
Priminsime, kad pernai vasarą Anykščiams atstovaujantis R. Uturytės vadovaujamas Anykščių Šv. Mato bažnyčios moterų choras „Salve cantus“ dalyvavo Klaipėdoje vykusioje Dainų šventėje, kuri skirta Lietuvos Dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ 100-mečiui.
,,Salve cantus“ chorą į Dainų šventę atrinko kompetentinga vertinimo komisija, tačiau 16 anykštėnių chorisčių turėjo už savo pinigus dviem dienoms samdyti autobusą ir pačios susimokėti už nakvynę, nes paramos dalyvauti šioje Dainų šventėje chorui Anykščių rajono savivaldybė neskyrė.
![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2025/02/choras-Dainu-sventeje-1024x768.jpg)
Finansinės paramos iš savivaldybės šis choras nesulaukė ir vykdamas į 2018 metais vykusią Lietuvos šimtmečio dainų šventę.
Priminsime, kad Anykščių rajono tarybos narys, konservatorius Š. Grigonis po paskutinio Anykščių rajono tarybos kolegijos posėdžio feisbuke rašė:
„Keista, kad kol kitos savivaldybės laikosi atvirumo principo ir transliuoja savo savivaldybių kolegijų posėdžius, Anykščių rajono savivaldybei toks principas negalioja ir meras po nedaug ką sakančiais darbotvarkės klausimų pavadinimais paslepia reikšmingus anykštėnams klausimus <…>. Klausime „savivaldybės kultūros įstaigų veiklų plėtra“ pristatyta vienos įstaigos – Anykščių menų centro – iniciatyva kartu su PAB įkurti reprezentacinį savivaldybės chorą. Sveikintina ir unikali, nors ir ne pigi idėja, kuri sustiprins PAB – 2025 metų savivaldybės biudžete choro įsikūrimui ir trijų etatų išlaikymui, veiklai bei kostiumams nupirkti numatyti 60 000 Eur, dėl biudžeto bus balsuojama vasarį.“
O kaip atrenka dalyvius chorui?Norėčiau ir aš ten sudainuoti
Tai gal pirmiausia moterų chorą reikia psremti, kuris jau yra, o ne murio nėrs. Gal Uturytės choras galėtų veikti kaip kultūros centro kolektyvas.
Ar tik kas nori to choro
Pagal komentatorius tai geriau iš vis nieko nedaryti ir tai bus blogai. Tegul tik dainuoja,bet kai kurie tarybos nariai tik darys,kad neišeitų suburti. Pradžiai gal prasčiau,o paskui įsivažiuos iki profesionalumo nereikia svajoti ir p. R. Uturytės dar iki to nėra. p.Grigonis ar moka šokti,dainuoti,groti,o reiktų pabandyti ir pirmam stoti su Dominyku. Užbaikite rietenas,o išlyskite ir kažką veikite. Ar rajone nėra grojančių akardeonu,armonika vyresnio amžiaus taip pat butų smagu klausytis ar užmirštas amžiams kaimo muzikantas. Mieste gal vienas dar yra p.Biržietis daug kartų girdėjome eidamos pro jo namą,kaip jis muzikuoja,kodėl jis nepakviečiamas,o buvo profas. Visiems ramybės.
Kodėl čia Grigonis?Su teksto suvokimu blogai gal.
Gėdinga. Gerbiamosios Ritos Uturytės choras buvo pakviestas dainuoti į dvi Dainų šventes, tačiau savivaldybė šiam chorui neskyrė nei chorvedžio etato, nei menkiausio pinigėlio. Moterys dainavo iš idėjos.
Šiuo atveju visiškai neaišku kokio lygio bus naujasis choras, tačiau jam numatyti 3 etatai ir 50 tūkstančių.
Būtų teisinga pirma išmokti bent 3 dainas, pasirodyti su koncertu kokių Leliūnų ar Kurklių kultūrnamio scenoje, o tada, jeigu nors maždaug panašiai į natą dainuoja, duoti chorui pinigų.
Pagarba kantriosioms Dainų šventės dainininkėms .
Svarbiausia Tubį paskirti dirigentu
Įdomu, kai kalba apie luomus ,
Gal sumaišė amzius
Pasirodo bažnycios chorui vadovavo Uturyte? Likusieji choristai,o gal ir pats klebonas turėtû būti kaip ir nustebę?
O kartais neteko pastebėti, kad net pati geriausia idėja Aykščiuose vadinama kvankizmu. Po to visi kažkaip pamiršta, pasidaro kaip čia buvę, net didžiuotis pradeda. Idėjos autorius visada sudurninamas, atsiranda daug gudrių kritikų, kurie nėra nieko sukūrę, tik liežuvį laido. Po to net drįsta neprisiminti savo pikto veikimo. Ir lyg niekur nieko vėl naują proveržį bando žlugdyti. Sveikinimai Juliui ir visiems, kurie nebijo intrigantų.
Slaptume yra problema.Jei išeini į viešumą su idėja,tai kam tos paslaptys kažkokios .Idėja ne nauja.Chorų buvo daug .Nebeliko chorvedžių,paseno nors ir dar liko nemažai gerų dainininkų.Intriga sukuriama pačių sumanytojų.To niekam nereikia.Bus choras ir puiku.Gal moksleiviai,gal iš kaimo kultūros namų kas ansambliuose dainuoja.Daug variantų.
„Salve Cantus” choras yra bažnyčios choras. Tik moterys dainavo iš to choro.Paskui visos išėjo.Informacija apmąstymui.Žmonėms reikia bendravimo ne vien įtampos.Viskam manau turi užtekti laiko .Puiku,jei atsiras žmonių ,kurie atsiras profesionalūs atlikti bet kokį sudėtingą kūrinį.Su dėmesiu lauksime.Anykščiai mažas miestelis.
Na man tai čia primena Ostapą Benderį iš filmo „Dvylika kėdžių”.Tik čia Benderio vaidmenyje Jakubėnas,kuris „pudrina”mazgus 25 savivaldybės klierkams.Taigi ponai prisiekusieji Anykščiai taps Vasiukais,o pagrindinis solistas bus milicininkas.Valio draugai.
Ką čia kvarki?
25 nepripudrins. Ne visi priklauso karbauskinių gaujai.
Ko nepadarysi dėl partijos vado įvaizdžio, siekdamas sau naudos, kai tam bus skirta lėšų iš visų mokesčių mokėtojų.
Net ir politinį oratorių gali pavadinti ”profesionaliu” choristu.
Absoliutus kvankizmo pavyzdys