Paskutiniąją birželio savaitę Andrioniškio bei Svėdasų seniūnijose vyko Pasaulio anykštėnų bendrijos ir Anykščių kultūros centro surengta antroji, pernai tyrinėtos Troškūnų seniūnijos kapinaitės, kraštotyrinė ekspedicija jaunimui „Anykščių krašto sakraliniai paminklai“.
Moksleiviai bei jų vadovai šiemet lankė Andrioniškio bei Svėdasų seniūnijų kapines ir fiksavo juose esančius paminklinius kryžius, ypatingą dėmesį skirdami kaltiniams kryžiams. Buvo aplankyta 18 kapinių, kai kur, ypač Svėdasų apylinkėse, ieškant senųjų kaimo kapinaičių teko paklajoti laukais ir pievomis. Bene įspūdingiausios tyrinėtojams pasirodė jaukioje šimtamečiais beržais ir gausiai sužėlusiais šermukšniais žaliuojančioje kalvelėje rymančios Drobčiūnų dvaro ponų Machvicų kapinaitės, kalvio Petro Buzo kalti kryžiai Andrioniškyje.Atradimo ir supratimo džiaugsmas, pamąstymai apie palaiduotuosius ir apie paminklus pagaminusius kalvius, akmentašius bei medžio meistrus. Dienos, ypač naudingos, meilę gimtinei ugdančios, buvo moksleivėms – Dianai Putrimaitei, Tomai Matulevičiūtei ir Simonai Gaigalaitei iš Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos bei Antano Vienuolio gimnazijos gimnazistei, andrioniškietei Augustei Aurylaitei.
Pasakojimus apie kapines bei laidojimo ir mirusiųjų pagerbimo papročius rinko senolius kalbinusios Kauno Vytauto Didžiojo universiteto studentės etnografės Auksė Noreikaitė ir Justina Kančauskytė, kurias ypač pakerėjo valandos, praleistos klausantis įdomių Svėdasų miestelio patriarcho Broniaus Neniškio pasakojimų. Ekspedicijoje užfiksuotų sakralinių paminklų fotografijos bus eksponuojamos Andrioniškyje, Svėdasuose bei Anykščiuose.