
Per rudenį vykusius Seimo rinkimus dalyje Utenos regionų apygardų varžėsi ne partijos ir idėjos, o… savivaldybės. Nalšios šiaurinėje apygardoje Visagino savivaldybė įveikė Ignalinos rajoną, o Nalšios pietinėje apygardoje Molėtų rajonas pralaimėjo Švenčionims.
Išsirinkome 5, o turėsime 8 Seimo narius
Utenos regionui 2024–2028 metų kadencijos Seime atstovaus penki vienmandatėse apygardose išrinkti Seimo nariai. Tiesa, šis penketukas bus ne tik mūsų regiono žmonių tiesioginiais atstovais Seime. Šį kartą molėtiškiai bendrą Seimo narį rinko su Švenčionių rajono gyventojais, anykštėnai balsavo kartu su panevėžiečiais ir ukmergiškiais, o zarasiškiai – drauge su rokiškėnais.
Mūsų ir tik mūsų Seimo nariais bus Nalšios šiaurinėje apygardoje išrinktas liberalas Jevgenij Šuklin bei Utenos apygardoje laimėjęs, save išsikėlęs politikas Vitalijus Šeršniovas. Tik šių dviejų apygardų ribos nedengia kitų šalies apskričių teritorijų.
Zarasai šios kadencijos Seime bent jau teoriškai turės net 2 atstovus: Sėlos rytinėje apygardoje išrinktą socialdemokratą Tadą Barauską ir jau minėtą J. Šuklin. Tiesa, J. Šuklin „valdoms“, t. y. Nalšios šiaurinei apygardai, priskirtos tik trys Zarasų rajono rinkimų apylinkės: Turmanto, Salako ir Smalvų.
Trys mūsų regione kandidatavę ir vienmandatėse apygardose pralaimėję politikai į Seimą išrinkti pagal partijų sąrašus. Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Tomas Tomilinas antrajame ture Deltuvos šiaurinėje apygardoje pralaimėjo socialdemokratui Arūnui Dudėnui, premjeru tapęs socialdemokratas Gintautas Paluckas Utenos apygardoje užėmė trečiąją vietą, o viena iš „Nemuno Aušros“ lyderių Agnė Širinskienė trečiąja liko Nalšios pietinėje apygardoje. Tačiau visi minėti politikai buvo savųjų partijų sąrašų viršūnėse ir į Seimą pateko kaip daugiamandatininkai.
Kur du pešasi, laimi Šarūnas Birutis
2020–2024 metų Seimo kadencijoje Molėtų rajonas Seimo narį rinko kartu su Širvintų rajonu. Šį kartą Molėtų rajonas kartu su Švenčionių rajonu sudarė Nalšios pietinę apygardą. Šioje apygardoje varžėsi net 11 kandidatų, tarp jų gerai šalyje žinomi asmenys: buvęs Kultūros ministras, buvęs Europos parlamento narys Šarūnas Birutis ir Seimo narė A. Širinskienė. Jiedu ir Molėtų, ir Švenčionių rajo-nuose balsus rinko tolygiai, be išskirtinių rezultatų šokinėjimų. O Švenčionių rajono savivaldybės vicemeras Erikas Demidovas (partija „Laisvė ir teisingumas“) bei konservatorius, Molėtų rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Žvinys pagrindinį balsų kiekį surinko savo teritorijose. Molėtų rajono Vorenų apylinkėje S. Žvinys surinko 35,3 proc., o Švenčionių rajono Prienų ir Karkašiškių apylinkėse vos po 3 balsus. E. Demidovas trijose Švenčionių rajono apylinkėse pelnė per 50 proc. balsų, o trijose Molėtų rajono apylinkėse – lygiai po nulį. Beje, savotišką rinkimų rekordą pasiekė Lenkų rinkimų akcijos atstovas Edvard Jedinskij, kuris net 10-yje Molėtų rajono apylinkių negavo nei balso.
Į antrąjį turą šioje apygardoje pateko Š. Birutis ir E. Demidovas. Nugalėjo Š. Birutis (56,4 proc.).

Laimėjo didesnės savivaldybės atstovas
Nalšios šiaurinėje apygardoje „tarpsavivaldybinę“ kovą pirmajame ture laimėjo „valstietis“, dabar jau buvęs Seimo narys Gintautas Kindurys, aplenkęs garsų sportininką J. Šuklin, kuris visgi antrajame ture pasiekė revanšą (51,4 proc.) ir buvo išrinktas į Seimą.
O pirmajame ture ignalinietis G. Kindurys keturiose savo rajono apylinkėse rinko per 40 proc. balsų, visaginietis J. Šuklin visose Visagino apylinkėse – per 30 proc. Iš šio miesto apylinkių mažiausiai balsų jis gavo Ateities apylinkėje – 30,2 proc., o geriausioje jo „svetimoje“ apylinkėje – Zarasų rajono Smalvų – rezultatas buvo 17,6 proc.
Pirmajame ture trečiąją vietą šioje apygardoje užėmė buvęs Zarasų rajono meras, socialdemokratas Nikolajus Gusevas. Visos trys Zarasų rajono apylinkės buvo už N. Gusevą (nuo 33 iki 43 proc. balsų), bet bėda, kad apygardai priskirtos tik trys šio rajono apylinkės.
Antrajame ture Visagino ir Ignalinos savivaldybės stipriau palaikė saviškius ir laimėjo didesnį gyventojų skaičių turinčios Visagino savivaldybės atstovas J. Šuklin.
Deltuvos šiaurinės rinkėjai balsavo be dramų
Deltuvos šiaurinės apygardos, kuriai priskirtas visas Anykščių rajonas bei po kelias Panevėžio ir Ukmergės rajonų seniūnijas, rinkijai Seimo nariu išsirinko ukmergiškį socialdemokratą Arūną Dudėną. Ukmergės rajonas kiek stipriau palaikė A. Dudėną, nei jis gavo balsų kituose apygardai priskirtuose rajonuose, tačiau jis rinkimus būtų laimėjęs ir be kraštiečių paramos. Jo pagrindinis varžovas – demokratas T. Tomilinas, kuris praėjusioje kadencijoje į Seimą išrinktas Deltuvos šiaurinėje apygardoje, yra vilnietis, tad saviškio faktorius rinkimuose didesnės rolės nevaidino. Antrajame ture A. Dudėnas surinko 56 proc. balsų.
3–5 vietas Deltuvos šiaurinėje apygardoje pirmajame ture užėmė anykštėnai, tačiau visas šis trejetas yra didžiosios politikos naujokai ir ypatingo anykštėnų palaikymo, vien už tai, kad yra saviškiai, nesulaukė.
Gintautas Paluckas ir Edmundas Pupinis – kaip Siamo dvyniai
Utenos apygarda – vienintelė regiono apygarda, kuriai priskirta vienintelė savivaldybė ir vienintelė apygarda, kurios pavadinime – paprastas vietovardis, o ne istorinės žemės pavadinimas.
Uteniškiai taip pat vieninteliai į Seimą išsirinko save išsikėlusį politiką V. Šeršniovą, kuris antrajame ture pelnė net 71,1 proc. balsų ir didžiausia persvara įveikė varžovą.
Antrą kartą iš eilės Utenoje įvyko konservatoriaus Edmundo Pupinio ir socialdemokrato, būsimo premjero G. Palucko drama. 2020 metais šie politikai varžėsi antrajame ture, surinko po lygiai balsų ir po balsų perskaičiavimo buvo paskelbta, kad laimėjo konservatorius. Šį kartą po pirmojo skaičiavimo į antrąjį turą kartu su V. Šeršniovu turėjo patekti G. Paluckas, perskaičiavus balsus į antrąją poziciją pakilo E. Pupinis, kuris antrajame ture V. Šeršniovo ir buvo sutriuškintas.
Pirmajame ture iš Utenos apygardos apylinkių labiausiai išsiskyrė Kirdeikių rinkėjai, kurie turėjo visai kitokią nuomonę, nei likę rajono gyventojai. Šioje apylinkėje V. Šeršniovas gavo vos 6,4 proc. balsų ir tai buvo jo prasčiausias rezultatas. O E. Pupinis Kirdeikiuose rinko 26,2 proc., G. Paluckas – 31 proc.
Sėlos rytinėje – rokiškėnų kovos ir aiškus lyderis
Sėlos rytinėje apygardoje, kuriai priskirta didžioji dalis Zarasų rajono ir visas Rokiškio rajonas, jau pirmajame ture varžovus stipriai aplenkė socialdemokratas, Rokiškio baseino vadybininkas Tadas Barauskas. Ir antrajame ture jo pergalė buvo labai užtikrinta (63,3 proc.). Antrajame ture su socialdemokratu varžėsi „Nemuno Aušros“ atstovas, taip pat rokiškėnas, verslininkas Ignotas Adomavičius.
Trečią–ketvirtą vietas Sėlos rytinėje apygardoje taip pat užėmė rokiškėnai, o penktuoju liko į šią apygardą įmestas kupiškėnas, dabar jau buvęs Seimo narys, „valstietis“ Jonas Jarutis.
Penkiose Seimo rinkimų apygardose, kurioms priskirtos Utenos regiono savivaldybės, iš viso varžėsi 50 kandidatų, iš jų vos penkios moterys. 10 iš kandidatų jau iki šių rinkimų yra buvę Seimo nariais. Iš dabar išrinktųjų T. Barauskas, V. Šeršniovas ir J. Šuklin yra Seimo naujokai. O A. Dudėnas ir Š. Birutis į parlamentą grįžo po pertraukos. Abu jie buvo 2012–2016 metų kadencijos Seimo nariais.