Nenoriu, kad Lietuvos premjerui Andriui Kubiliui tektų raudonuoti prieš Visagino atominės elektrinės (VAE) statybos strateginį investuotojų japonų firmą „Hitachi“, todėl ir nedalyvausiu spalio 14 dieną patariamajame referendume dėl atominės elektrinės statybos.
Nenoriu, kad Lietuvos premjerui Andriui Kubiliui tektų raudonuoti prieš Visagino atominės elektrinės (VAE) statybos strateginį investuotojų japonų firmą „Hitachi”, todėl ir nedalyvausiu spalio 14 dieną patariamajame referendume dėl atominės elektrinės statybos. Pirma, nesirengiu būti vienu iš avinų, kurių banda žaidžia demokratiją ir tariamai išreiškia savo nuomonę dėl svarbaus šaliai klausimo, kai tuo tarpu Vyriausybė jau daug anksčiau nusprendė, kad naują VAE statys., o į patariamojo referendumo rezultatus, jeigu jie bus palankūs Vyriausybei, atsižvelgs, o jeigu tautos dauguma nenorės naujos atominės elektrinės, tai jos norų nepaisys. Antra, jeigu kartu su mano balsu referendume dalyvautų daugiau negu pusė rinkėjų, kurių bet pusė būtų skeptiškai nusiteikusi prieš elektrinės statybą, kaip mes atrodytume pasaulyje?. Trečia, kam tas referendumas, jeigu „Spinter” nuomonės apklausos byloja, kad 58 proc. šalies gyventojų mano, kad branduolinė energetika yra naudinga šaliai, o 66 proc. aplinkinio VAE regiono – Ignalinos, Zarasų, Visagino savivaldybės gyventojų pritaria naujos elektrinės statybai. Todėl ir noriu, kad referendumas neįvyktų, kaip jis neįvyko ir 2008 metais, kai Lietuvos piliečiams reikėjo pasisakyti, ar jie pritaria, kad „Ignalinos atominės elektrinės darbas būtų prtęstas iki techniškai saugių terminų, bet ne ilgiau, negu kol bus pastatyta nauja atominė elektrinė. Tuomet šis referendumas neįvyko, dėl to, kad prie balsadėžių atėjo mažiau kaip 50 proc. rinkėjų, nors atėjęs milijonas su trupučiu pasisakė už senosios atominės elektrinės darbo pratęsimą (91 proc.) Vadovaujantis logika, devyni iš dešimties rinkėjų ir dabar turėtų pritarti naujos atominės elektrinės statybai. Tačiau Vyriausybė tuo, rodos, abejoja, ir įpareigojo Visagino atominę elektrinę dar iki referendumo apvažiuoti visus šalies rajonus ir iš ten pastatytos palapinės – mobiliojo infocentro trimituoti apie tai, kad VAE Lietuvai oi kaip reikalinga!
Praėjusį šeštadienį tokia palapinė buvo išdygusi prie Anykščių kultūros centro. Joje sužinojau, kad VAE – tai apie 17 mlrd.Lt investicija Lietuvoje, iš kurių mūsų šaliai reikės prisidėti kokiais 6 mlrd.Lt, o visa kita – užsienio investicijos. VAE – tai didžiausias infrastruktūros projektas Baltijos šalių regione per pastaruosius 20 metų. Vien VAE statybos metu vietos verslas galės pretenduoti į darbus, kurių vertė – apie 5,2 mlrd. Lt, bus sukurta iki 6 tūkst.naujų darbo vietų. Kita vertus, kaip teigia Kauno technologijos unuversiteto Fizikos katedros lektorius Gediminas Adlys, nei vėjo, nei saulės energija negalės pakeisti VAE. „Saulės energija gaminama tada, kai šviečia saulė, o vėjo energija, kai pučia vėjas. Tarpus tarp šių pauzių turi užpildyti kiti šaltiniai. Lietuvos atveju geriausias pasirinkimas – atominė elektrinė”, – teigia minėtas fizikas. O svarbiausia, kaip aiškina naujos VAE šalininkai, branduolinė energija yra konkurencingesnė lyginant su kitais elektros gamybos būdais. Skaičiuojama, kad VAE gaminama elektros energijos savikaina bus žymiai mažesnė nei kitų Lietuvoje galimų elektros energijos gamybos būdų. „Vėjo jėgainių nustatytas elektros energijos supirkimo tarifas yra 28 ct., biomasės – 37,5 ct, dujomis kūrenamos ir taip išgaunamos elektros energijos – 35,5 ct, tai VAE elektros gamybos kaina bus apie 17,25 ct/kWh.”, – man VAE infocentro palapinėje aiškino elektrinės reaktorių sistemos ekspertas Nerijus Rakštikas. O kiek gi kainuos elektra vartotojui? „Elektros energijos kainas vartotojui diktuos rinka, – atsakė N. Rakštikas. – Kas gali žinoti, kiek po penkerių metų kainuos litras benzino ar duonos kepalas?”.
Anykštėnai iš agitatorių už naują VAE dar sužinojo, kad norint pagaminti 50 tūkst.kWh elektros energijos, reikia 50 tonų medienos, 16 tonų akmens anglies, 12 tonų naftos ir tik 1 kg natūralaus urano, kurį šiuo metu pasaulyje tiekia 15 valstybių, o apie 96 proc. urano rūdos atsargų yra Australijoje, Kanadoje, Kazachstane, Pietų Afrikoje, Brazilijoje, JAV, Rusijoje…
Atrodo, kad VAE statybos šalininkai mane įtikino, jog tik branduolinė elektrinė gali užtikrinti mūsų šalies energetinę nepriklausomybę, nors tas energetinis saugumas dar nereiškia, jog elektra 2017 metais, kai iškils nauja jėgainė, kainuos mažiau negu 46 ct/kWh, kaip yra dabar. Bet į referendumą aš vis tiek neisiu…