Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu rugsėjo 9-10 dienomis Vilniuje vyksta konferencija „Lyderystė švietime”. ES šalių narių švietimo atstovai diskutuoja apie lyderių vaidmenį siekiant užtikrinti švietimo sistemų kokybę, našumą ir efektyvumą sparčiai besikeičiančiame pasaulyje.
Kaip pabrėžė už švietimą atsakinga Europos komisarė Andrula Vasilu (Androulla Vassiliou), ES Tarybai pirmininkaujanti Lietuva akcentuoja labai svarbią švietime – lyderystės – temą. Naujoji ES „Erasmus +” programa, startuosianti kitais metais, sudarys galimybes Europos švietimo lyderiams kartu su savo kolegomis iš užsienio bendradarbiauti kuriant inovatyvų švietimą.
„Pačių talentingiausių muzikantų orkestrui reikia gero dirigento, kad jis kiekvieno muzikanto savitą grojimo stilių sujungtų į vientisą, nuostabų muzikos skambesį. Panašiai ir mokyklai yra reikalingas stiprus lyderis, jei norime pasiekti gerų rezultatų, kurie užtikrintų asmeninę ir visuomenės gerovę ateityje. O tai suteiks ne tik formalus mokymasis, bet ir kūrybiškas mąstymas, gebėjimas kurti inovacijas ir naudotis mokslo pažanga, – sakė konferenciją atidarydamas šiuo metu ES Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.
„Į mokyklas ateina kitokia karta, nei buvo vakar. Privalome taikyti kitokius ugdymo metodus ir priemones, privalome būti atviri pokyčiams – jaunimas, su kuriuo dirbame, alergiškas sąstingiui. – pabrėžė D. Pavalkis. – Mokyklose turi dirbti itin gabūs, iniciatyvūs ir kūrybiški žmonės. Turime dėti pastangas juos pritraukti ir išlaikyti, padėti jiems visiškai atsiskleisti ir tobulėti”.
„Mokytojo vaidmuo neįtikėtinai pasikeitė. XXI amžiuje žinios ir informacija yra lengvai pasiekiama visiems, tad į mokyklas ateinanti naujoji – kartais „skaitmenine” vadinama – karta dažnai turi daugiau žinių, informacijos ir įgūdžių, nei kada nors turėjo atskiro dalyko mokytojas. Šiame šimtmetyje mokytojas turėtų jaustis ir būti konsultantu, kuris padeda tobulėti, greičiau rasti patikimus žinių šaltinius ir sprendimus. Tokius mokytojus nori matyti mūsų vaikai”, – teigė švietimo ir mokslo ministras.
ES Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos rengiamoje konferencijoje dalyvauja ES valstybių narių ir kandidačių, Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių ir Europos Komisijos atstovai. Konferencija rengiama glaudžiai bendradarbiaujant su Europos Komisija.
Konferencijos tikslas – prisidėti prie lyderystės švietime diskusijų, suteikiant galimybes ES valstybių narių ir kandidačių, Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių ir Europos Komisijos atstovams pasidalinti geriausia lyderystės švietime politikos ir praktikos patirtimi. Konferencijos rezultatai papildys ES Švietimo tarybos išvadas dėl inovatyvios lyderystės, kurias numatoma priimti 2013 m. lapkričio mėnesį.
Konferencija skirta švietimo lyderiams, įskaitant politikus, administratorius, mokyklų direktorius, mokytojus, mokytojų rengėjus, profesionalių tinklų ir asociacijų atstovus. Konferencijos dalyviai kviečiami pasidalinti žiniomis ir informacija, užmegzti ir sutvirtinti tarptautinius ryšius, tarpvalstybinį bendradarbiavimą, konferencijos rezultatais ir atradimais lyderystės švietime srityje praturtinti nacionalines ir Europos strategijas.
Švietimas vaidina kertinį vaidmenį „Europa 2020″ strategijoje ir yra raktas į pažangų, tvarų augimą. Lyderystė užima svarbų vaidmenį siekiant sukurti sąlygas sėkmei visuose švietimo sistemų lygmenyse.