Pirmąjį žiemos savaitgalį, gruodžio 5-8 dienomis, į Anykščius sugrįžta EDOX – pripažintų pasaulio dokumentinių filmų – fiesta. Šiemet EDOX švenčia penktąjį gimtadienį ir šia proga keliasi į naują kūrybinę erdvę – Anykščių menų inkubatorių bei yra surinkusi pačių naujausių, pasaulinio pripažinimo susilaukusių dokumentinių filmų kolekciją.
Pirmąjį žiemos savaitgalį, gruodžio 5-8 dienomis, į Anykščius sugrįžta EDOX – pripažintų pasaulio dokumentinių filmų – fiesta. Šiemet EDOX švenčia penktąjį gimtadienį ir šia proga keliasi į naują kūrybinę erdvę – Anykščių menų inkubatorių bei yra surinkusi pačių naujausių, pasaulinio pripažinimo susilaukusių dokumentinių filmų kolekciją.
Šiais metais EDOX fiestoje žiūrovai išvys filmus nominuotus Oskarui, Europos kino akademijos apdovanojimams bei IDFA, Leipcigo, Serajevo, Lokarno, Krokuvos festivalių favoritus. Negana to, į festivalį atkeliauja ir naujausia lietuviška dokumentika.
Festivalį, gruodžio 5 dieną, 17 val., atidarys Lietuvos nacionalinės premijos laureatas bei EDOX fiestos programos sudarytojas, režisierius Arūnas Matelis. Atidarymo filmas – „Kenotafas“ (rež. Audrius Stonys, 2013 m.), kurį pristatys pats režisierius, kartu su kūrybine grupe. Taip pat EDOX fiestą savo dainomis sveikins atlikėja Alina Orlova. Pirmąjį vakarą užbaigs Leipcigo DOK laureatas filmas „Atstumas“ („Distance“ rež. Ekta Mittal, Yashaswini B. Raghunandan, 2013 m.).
Penktadienį EDOX fiestoje sulauksime režisierių iš Latvijos Ivars Zviedrio ir Inesės Klavos vizito. Autoriai pristatys savo filmą, pelniusį pripažinimą Zagrebo, Leipcigo, San Francisko festivaliuose – „Dokumentinikas“. Šis filmas tai intymi neapykantos ir meilės kupina draugystės istorija tarp nuošaliame Latvijos vienkiemyje gyvenančios moters Intos ir režisieriaus Ivars. Penktadienį žiūrovai dar turės galimybę pamatyti šių metų Oskaro nominantą filmą – „Supirkimas“ („Redemption“ rež. Jon Alpert, 2013 m.) ir režisierės Oksanos Burajos trumpametražių filmų seansą.
Šeštadienį žiūrovų laukia dar viena porcija geros dokumentikos – gavęs net du apdovanojimus Krokuvos kino festivalyje – „Tėvas“ (rež. Marat Sargsyan, 2012 m.), bei tikriausiai šviežiausias šių metų EDOX filmas – „Atsisveikinimas su Holivudu“ („Farewell to Hollywood“ rež. Henry Corra, 2013m.), kuris vos prieš savaitę turėjo pasaulinę premjerą IDFA festivalyje, Amsterdame. Taip pat šeštadienį EDOX fiesta turės išskirtinę galimybę pirmą kartą Lietuvoje gyvai transliuoti Europos kino akademijos apdovanojimus, tiesiogiai iš Berlyno. O tam, kad šis įvykis būtų dar malonesnis žiūrovams, prieš apdovanojimus bus rodomi trys šių metų Europos kino akademijos nominantai – „Modlinų istorija“ (A Story for the Modlins, rež. Sergio Oksman, 2012m.), „Laiškas“ („Letter“ rež. Sergei Loznitsa, 2012 m.) ir „Žiema“ („Zima“ rež. Cristina Picchi, 2013 m.). Pastarąjį filmą pristatyti ir daugiau apie jį papasakoti atvyksta filmo operatorius Saulius Lukoševičius.
Festivalio uždarymui – anykštėnų ilgai lauktas Vytauto V. Landsbegio filmas „Trispalvis” apie Lietuvos laisvės gynėjus. Filme skambės 12 partizanų ir ryšininkių istorijos, pamatysite daug bičiulių Anykštėnų vaidinančių filme ir galiausiai pasiklausysite nuostabios Ievos Narkutės muzikos. Filmo pristatyme dalyvaus ir filmo režisierius Vytautas V. Landsbergis.
EDOX fiestoje – naujausia lietuviška dokumentika
Šiais metais EDOX fiesta žiūrovams pristatys, užsienio autorių darbams nenusileidžiančią, naujausią lietuvišką dokumentiką.
Atidarymo metu savo naują darbą pristatys nacionalinės meno ir kultūros premijos laureatas, režisierius Audrius Stonys. Filmas „Kenotafas“ pasakoja istoriją apie trijų bevardžių kareivių kapą po vieno ąžuolo šaknimis. Filmo sumanymas gimė režisieriui išgirdus apie ąžuolą Utenos apylinkėse, po kuriuo dar Antrojo pasaulinio karo metais lietuvis ūkininkas palaidojo du rusų ir netoliese žuvusį vokiečių kareivius. Vyras tai darė slapta ir tikslios laidojimo vietos taip niekam ir neatskleidė, kol galiausiai pats atgulė amžinojo poilsio. Taigi filmo grupė kartu su archeologų komanda kasasi gylin į žemę, po ąžuolo šaknimis, bandydami surasti prieš 70 metų užkastą paslaptį.
Su neeiline buvusio kalinio istorija supažindins filmas „Tėvas“ (Rež. Marat Sargsyan). Tai istorija apie Vidą Zenoną Antonovą – vyrą, kuris įrašytas į XX amžiaus Sovietų Sąjungos įdomiausių nusikaltėlių knygą. Jis iš valstybinių įstaigų pavogė apie milijoną rublių. Su bendraminčiais pagrobė keleivinį lėktuvą su keleiviais, kad pabėgtų į Afriką. Atsėdėjo visus dvidešimt metų penkiolikoje kalėjimų. Dabar jis septyniasdešimt vienerių metų, turi didelę šeimą – dešimt vaikų, du anūkus ir naujagimį sūnų.
Tai dokumentinis filmas apie buvusio kalinio vertybes, apie žmogų, metusį iššūkį laikui ir likimui, apie begalinį norą gyventi. Tai vienos šeimos meilės istorija. Be romantiškų akimirkų ir stebuklingų pokyčių. Bet su dideliu potencialu pakoreguoti mūsų supratimą, kokia yra ar gali būti laiminga ir mylinti šeima.
EDOX fiestą vainikuos naujausias režisieriaus Vytauto V. Landsbergio filmas „Trispalvis.“ Filmas pasakoja apie režisieriaus pamėgtą Lietuvos pokario istoriją, tik šįkart čia kalbama ne apie konkretų žmogų ar įvykį, o bandoma sukurti apibendrintą pokario laisvės kovotojo portretą – nejuodinamą ir nešviesinamą, autentiškai piešiamą dvylikos to meto kovų liudininkų, buvusių partizanų ir jų ryšininkų. Sunku nusakyti šio filmo žanrą, kadangi jame be įtaigių dokumentinių pasakojimų matysime ir vaidybines scenas, nufilmuotas meistriška operatoriaus Sauliaus Lukoševičiaus ranka. Filmą lydės ir muzikiniai intarpai, kuriuose partizaniškas dainas atliks Ieva Narkutė ir Martynas Levickis. Ramiai tekantis filmas panardins žiūrovą į Lietuvos istorijos verpetus, raibuliuojančius kuo įvairiausiomis spalvomis – ir linksmomis, ir jaudinančiomis, ir graudžiomis. Visa tai prabils paprasta, nepretenzinga kino kalba, suprantama ir jaunam, ir senam, mylinčiam šį gražų kraštą.
Primename, jog EDOX fiesta prasideda jau šį ketvirtadienį, Anykščių menų inkubatoriuje. Visi festivalio seansai yra nemokami.