Prezidentė Dalia Grybauskaitė pažymi, kad ori laikysena derybose su „Gazprom” duoda rezultatų. Prezidentės teigimu, Premjerui Algirdui Butkevičiui žodžiu išsakyti „Gazprom” pasiūlymai svarstytini.
„Mes matome, kad mūsų taktika ir ori laikysena duoda rezultatus. Mes, kaip žinote, esame pateikusi arbitražui daugiau nei 4 mlrd. litų ieškinį prieš „Gazprom”. Europos Komisija Lietuvos iniciatyva vykdo antimonopolinės veiklos tyrimą prieš „Gazprom” ir tai, kad mes nesutikome su reikalavimais, siekiame savo energetinės nepriklausomybės, duoda savo rezultatus”, – sakė Prezidentė D. Grybauskaitė antradienį.
Šalies vadovė po susitikimo su Vyriausybės vadovu Algirdu Butkevičiumi ir energetikos ministru Jaroslavu Neverovičiumi dar negali pasakyti, ar sutinka su šiais „Gazprom” pasiūlymais.
„Ką Premjeras man pasakė, yra tam tikri pasiūlymai, kurie yra jau svarstytini. Jeigu aš anksčiau sakiau, kad pasiūlymai nėra svarstytini, tai dabar – svarstytini, bet, kiek suprantu, jie buvo tik žodiniai. Mums labai svarbus yra visas paketas – ne tik kaina, bet ir kiekiai, sutarties laikas ir kt. Kol nematysime viso paketo, tol pasakyti, ar priimame pasiūlymą, dar negalime, nes pasiūlymai nėra pilnai suformuluoti”, – sakė Prezidentė D. Grybauskaitė.
Pasak Premjero, „Gazprom” pasiūlymų raštu laukiama artimiausiu metu.
Premjeras A. Butkevičius, lankydamasis Sočyje, susitiko su kolega iš Rusijos Dmitrijumi Medvedevu ir „Gazprom” vadovu Aleksejumi Mileriu. Per susitikimus aptartos derybos su Rusijos dujų milžinu dėl Lietuvai taikomos dujų kainos.
Europos Komisija vykdo antimonopolinį tyrimą prieš „Gazprom”, nes įmonė įtariama „piktnaudžiavusi savo dominuojama padėtimi tiekiant dujas Vidurio ir Rytų Europos rinkoms, taip pat trukdžiusi tiekti dujas per ES šalių narių teritoriją, o žaliavas šalims tiekusi nesąžiningomis kainomis”. Šiuo metu tyrimas dėl bendrovės veiklos vykdomas Baltijos šalyse, Lenkijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Vengrijoje ir Bulgarijoje.
Europos Sąjunga (ES) per artimiausius du mėnesius, tikėtina, pateiks Rusijos dujų bendrovei „Gazprom” oficialius kaltinimus dėl Europos vartotojų diskriminavimo.
Savo ruožtu Lietuva yra apskundusi „Gazprom” Stokholmo arbitražui dėl beveik 5 mlrd. permokų už dujas.
Lietuvos dujų akcininkai irgi priėmė sprendimą kreiptis į arbitražą dėl „Gazprom” taikomų dujų kainų.
Šiame etape nei Premjeras, nei Prezidentė apie jokias nuolaidas „Gazprom” nekalba.
„Kai bus pateikti pasiūlymai raštu, tada ir kalbėsimės. Pokalbio metu buvo įvairiausių pageidavimų, bet mes (…) laikomės labai principingai. Gali (būti – ELTA), iš vienos pusės, pasiūlymas kažką atsiimti arba taikyti nuolaidas, tačiau, iš kitos pusės, turi būti padarytos tam tikros kompensacijos”, – sakė Premjeras A. Butkevičius.
Prezidentė atkreipė dėmesį, kad Lietuva jau buvo susidūrusi su atvejais, kai žodžiu išsakyti pažadai taip ir nebuvo įtvirtinti teisiškai įpareigojančiais dokumentais.
„Net išlaikant optimizmą ir tas žinias, kurias gavo Premjeras, aš vis tik palaukčiau mums pasiūlymo raštu. Nes praėjusį pavasarį buvo taip, kad viena buvo žadėta, o pasiūlymų paketas buvo labai nenaudingas Lietuvai”, – sakė Prezidentė.
Valstybės vadovė pažymėjo, kad ta situacija, kai „Gazprom” naudojo politines kainas ir kai Lietuva tiek daug permokėjo už dujas, neturi pasikartoti, Lietuva neturi būti susaistyta įsipareigojimais ilgalaikiam laikotarpiui.
„Tuo labiau, kad mes dar šiemet turėsime suskystintų dujų terminalą, be to, mes gerokai mažiname dujų panaudojimą, įvesdami į savo energetiką atsinaujinančią energetiką – ypač biokurą, taigi ir poreikiai mūsų gerokai mažesni. Mūsų sutartis su „Gazprom” baigiasi 2015 metų pabaigoje, taigi mes galime sau leisti svarstyti, kiek „Gazprom” mums iš viso reikia. Mūsų pozicijos derybose yra gerokai stipresnės, nei buvo anksčiau, tuo ir naudosimės”, – kalbėjo Prezidentė D. Grybauskaitė.
Siekdama energetinės nepriklausomybės Lietuva įgyvendina vadinamojo trečiojo ES energetikos paketo nuostatas, pagal kurias yra siekiama atskirti „Lietuvos dujų” perdavimo, paskirstymo ir tiekimo veiklas.
Premjero teigimu, jau ir „Gazprom” pripažįsta, kad „trečias energetikos paketas turi būti įgyvendintas taip, kaip jį įgyvendina ES”.