Šį rugsėjį, kai lietuvių literatūros klasiko, visuomenės veikėjo kanauninko Juozo Tumo-Vaižganto gimtajame Malaišių kaime tradicinio respublikinio renginio- „Vaižgantinių“- metu laikraščio „Anykšta“ neetatiniam bendradarbiui žurnalistui Vytautui Bagdonui buvo įteikta literatūrinė Vaižganto premija, kartu toje pačioje šventėje buvo sutikta ir ką tik išėjusi šio autoriaus nauja knyga.
Ir toliau žurnalistas Vytautas Bagdonas lieka ištikimas „Vaižgantiškai“ tematikai. Naująją savo knygą- „Tumų Juozuko vaikystės pasaka“ jis paskyrė Vaižganto vaikystei. Nors knygos pavadinime yra žodis „pasaka“, tačiau iš tikrųjų tai ne jokia pasaka. Ši knyga sudaryta iš daugiau kaip trisdešimties ilgesnių ar trumpesnių vaizdelių, pasakojančių apie būsimojo rašytojo, laikraštininko, literatūros mokslininko, kunigo, „deimančiukų“ ieškotojo Juozo Tumo- Vaižganto vaikystę. Remiantis paties rašytojo, jo giminių, pažįstamų prisiminimais, pabandyta kitu aspektu pažvelgti į Vaižganto vaikystę, prabėgusią jo gimtajame Malaišių kaime. Vaizdeliuose pasakojama apie Tumų Juozuko nuoširdų bendravimą su tėvais ir kitais artimaisiais, jo žvilgsnį į nežinomą,dar neatrastą, kupiną paslapčių pasaulį, draugystę su sodžiaus vaikais, pomėgius, pramogas, mokslo metus Kunigiškiuose ir Dinabarke ( dabar Daugpilis).
Knyga parašyta suprantamai, paprastai, lengvai skaitoma, tad skirta ir vaikams, ir suaugusiems.
Nedidelės apimties, tiktai šiek tiek daugiau kaip šešiasdešimties puslapių knyga pradedama įžanginiu žodžiu, pavadintu „Autoriaus žvilgsniu į Vaižganto vaikystę“. Jame be kita ko rašoma: „…Šios knygos autorius kviečia pažvelgti į Vaižganto vaikystę. Į tą trumpą gyvenimo tarpsnį, prabėgusį gimtajame Malaišių sodžiuje. Kai Tumų jaunėlis sūnus Juozukas jautė išskirtinį artimųjų rūpestį ir globą. Kai vaiko lūpos ištarė pirmuosius žodžius, o kojos nedrąsiai žengė pirmuosius žingsnius. Kai su draugais nerūpestingai lakstė po Tėviškės laukus, teškenosi Malaišos vandenyje, žavėjosi Popšutės miškelio grožiu, Juodonių piliakalnio didingumu ar Juodžiaus kelmo paslaptingumu. Kai pirmą kartą pajuto džiaugsmo akimirkas ir liūdesio valandėles.Kai vaikiškame žvilgsnyje užsifiksavo pirmą kartą pamatyti vaizdai: šalčio ornamentais išdabinti pirkios langai, sniege virvantys pavasarinės saulės sušildyti upeliai, nuo šiaudinio stogo nutįsę varvekliai, nuostabus žydinčių obelų ir vyšnių grožis, darbštuolių bitelių siautulingas šokis liepose, žaibo strėlių nutvieksti toliai, per visą dangų atsiradusi spalvingos vaivorykštės juosta… Kai godžiai Tumų Juozukas gaudė kiekvieną Kunigiškių mokykloje mokytojo pasakytą sakinį. Kai, palikęs gimtuosius namus, artimuosius, siekė mokslo aukštumų Dinabarke, kur pasibaigė ir jo šviesi vaikystė.“
Pratarmėje žurnalistas pabrėžia, kad jo pažintis su Vaižgantu yra „neakivaizdinė“. Pasinaudodamas paties Vaižganto aprašytais prisiminimais, jo giminių, artimųjų pasakojimais, įsigilindamas į archyvuose, muziejuose sukauptą kraštotyrinę medžiagą Vytautas Bagdonas pabandė po daugelio metų vėl sugrįžti į žymiojo rašytojo vaikystės dienas. Tačiau, kaip rašo įžanginiame žodyje knygos autorius, jo ir iškiliojo aukštaičio Juozo Tumo-Vaižganto gyvenimo keliai prasilenkė. Kai knygos „Tumų Juozuko vaikystės pasaka“ autorius gimė (1951 m.), lietuvių literatūros klasikas kanauninkas Juozas Tumas-Vaižgantas jau aštuoniolika metų ilsėjosi amžinybėje (buvo miręs 1933 m.).
Kviesdamas skaitytojus pavaikštinėti Tumų Juozuko vaikystės keliais ir takeliais, pažvelgti pro metų tolį į jo vaikystės pasaką, knygos autorius rašo:
„… Kiekvienam žmogui giliausią atspaudą palieka tai, kas matyta ir suvokta vaikystėje. Tie vaizdiniai išlieka visam gyvenimui kaip nuostabiausias sapnas, kaip pati gražiausia, spalvingiausia pasaka. Ta vaikystės pasaka, nutvieksta šviesiausiomis spalvomis, gražiausiais prisiminimais, lydėjo ir Vaižgantą iki pat jo gyvenimo saulėlydžio. Nemažai epizodų iš vaikystės galima surasti „Aukštaitiškuose vaizdeliuose“, „Iš mano atsiminimų“, kūrinėliuose „Kunigėlio“ gimtuvės“, „Kaip jis augo“, „Jo tėveliai“, „Pirmieji draugai“, „Kaimynai“ ir kt. Netgi garsiuosiuose „Pragiedruliuose“ Vaduvų krašto vaizduose šmėkščioja vaikų paveikslai, tarp kurių lengvai galima atpažinti ir Tumų Juozuką, tiesa, kūrinyje „veikiantį“kitu vardu…“
Šioje visai neseniai išleistoje, dar spaustuviniais dažais kvepiančioje knygoje visa Tumų Juozuko „vaikystės pasaka“ atsiskleidžia daugiau kaip trisdešimtyje skirtingų pasakojimų, kurie turi atskirus, kartais net labai suintriguojančius, paslaptingus pavadinimus: „Gandras pasirodė rudenį…“, „Pakrikštijo Juozu, užrašė Josifu…“, „Kunigėlis, kunigėlis…“, „Iš dešimties išaugo penki“, „Žaidimas su medžio drožlėmis“, „Geriausias poilsis- ant suolo“, „Tėvelio fotografija“, „Kūdikystę gaubė šeimos šiluma“, „Įsimintina kelionė pas vyskupą Motiejų Valančių“, „Dienos su draugais“, „Gyvačių ieškojo net…lovoje“, „Pilnas karstas…obuolių“, „Tėtušio pokštai“, „Pagrandėlio įnoriai kitų labui“, „Ėjo Juozukas į mokyklėlę…“, „Lyg pavasario upelis“ ir kt.
Knygai dar labiau patrauklumo, įdomumo suteikia ir keliolika spalvotų fotografijų – dabartinių Malaišių ir šio krašto apylinkių vaizdų. Nuotraukų autorius- tas pats žurnalistas Vytautas Bagdonas, kuris ne tiktai sėkmingai valdo plunksną, bet ir ne vien dešimtmetį gerai fotografuoja ir iliustruoja savo knygas. Spausdinamos ir dvi nespalvotos archyvinės nuotraukos, kuriose kartu su bendraamžiais Tumų Juozukas nufotografuotas Dinabarko gimnazijoje.
Kietais viršeliais, ant kokybiško kreidinio popieriaus knygą „Tumų Juozuko vaikystės pasaka“ labai gražiai išleido leidykla- spaustuvė :“Utenos Indra“, kuri yra leidusi ir V. Bagdono fotografijų albumus „Nusilenkime Vaižganto Žemei… (2009 m.), “Vaižgantinių šviesa virš Malaišių“ ( 2013 m.), sulaukusius pripažinimo ne tiktai Lietuvoje, bet ir užsienyje.
Prisimindamas savąją vaikystės pasaką, šį kūrybinį darbą autorius paskyrė savo šviesios atminties tėveliams Marijonai Bagdonienei (1910-1985) ir Petrui Bagdonui (1907-1976) bei visiems kitiems žmonėms, kuriuos sutiko šviesios vaikystės kelyje nuostabiame kampelyje- gimtuosiuose Bikūnuose.
Autoriaus lėšomis, paremiant materialiai ir moraliai keletui rėmėjų, išleista knyga knygynuose neprekiaujama dėl milžiniškų prekybinių antkainių. Leidyklos kainomis, be jokių antkainių, knygą „Tumų Juozuko vaikystės pasaka“ šiuo metu dar galima įsigyti Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejuje, kur šiuo metu žurnalistas Vytautas Bagdonas ir darbuojasi. Tačiau nedideliu tiražu išleista tokia patraukli knyga greitai taps bibliografine retenybe, nes šių leidinių jau likę visai nebedaug.