Lietuvos perėjimas prie euro yra sėkmingas, šiuo laikotarpiu nepastebėta didesnių problemų nei Lietuvos bankuose, nei mažmeniniame sektoriuje, todėl galima kalbėti apie sėkmingą pradžią, teigiama pirmadienį išplatintame Europos Komisijos (EK) pareiškime.
Lietuva 19-ąja euro zonos valstybe, naudojančia bendrąją bloko valiutą, tapo nuo 2015 metų sausio 1 dienos. Perėjimas prie euro, kaip šalies oficialios valiutos, vyksta sklandžiai ir pagal planą, antradienį paskelbė Europos Komisija.
EK pareiškime pastebima, kad „kruopštaus pasirengimo dėka perėjimo prie euro pradžia buvo sėkminga. Jokių rimtų problemų kol kas neužfiksuota, bankai ir mažmenininkai pirmosiomis perėjimo dienomis iššūkius įveikė sėkmingai.”
EK duomenimis, iki sausio 3 dienos 59 proc. žmonių parduotuvėse atsiskaitė litais, norėdami išleisti likusius litus be bankų pagalbos. O 36 proc. lietuvių tomis dienomis atsiskaitė jau bendrąja Europos valiuta, ir tai labai aukštas rodiklis lyginant su perėjimu prie euro kitose valstybėse, pastebi EK.
Grynuosius litus į eurus gyventojams Lietuvos centrinis bankas keis nemokamai neribotą laiką ir neribotą jų kiekį. Komerciniai bankai tomis pat sąlygomis litus į eurus keis pusę metų; per 60 kalendorinių dienų pinigus taip pat pasikeisti galima valstybinės įmonės „Lietuvos paštas” skyriuose ir kai kuriose kreditinėse įstaigose.
Kaip rodo naujausia EK apžvalga, didelė dalis Lietuvos gyventojų eurais pasirūpino dar prieš valiutos įvedimą: 44 proc. gyventojų turėjo euro banknotų ir 46 proc. – euro monetų, didelę jų dalį žmonės išsaugojo iš užsienio kelionių, dalį išsikeitė Lietuvos bankuose ar pašto skyriuose.
Pinigų keitimas bankomatuose buvo sklandus, faktiškai iš visų Lietuvos bankomatų euro banknotus galima buvo išsiimti jau nuo pirmosios sausio 1-ios valandos.
Praėjus dviem dienoms po euro įvedimo šalyje, 25 proc. gyventojų pripažino, kad jų piniginėse litų beveik nebeliko, tik eurai.