Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai penktadienį pristatė tarptautinę vieno eksponato parodą „Viduramžių papuošalas. Mįslingasis Vytauto Didžiojo epochos diržas”.
Ši pirmą kartą užsienyje eksponuojama Baltarusijos nacionalinio istorijos muziejaus vertybė kaip viena brangiausių ir reikšmingiausių yra įtraukta į Valstybinį Baltarusijos istorijos ir kultūros vertybių sąrašą. „Šis projektas – tai pirmas toks didelis projektas, kai išvežame iš muziejaus ir eksponuojame tokią didelę vertybę”, – sakė Baltarusijos nacionalinio istorijos muziejaus direktorius Olegas Ryžovas.
Jokių tiesioginių ir neginčijamų įrodymų, leidžiančių teigti, jog eksponuojama vertybė priklausė Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vytautui (apie 1350-1430), nėra. Tačiau tai, be jokios abejonės, įdomus ir dėmesio vertas meno kūrinys, slepiantis daug neįmintų paslapčių.
Baltarusijos muziejininkai pasakojo, kad 1992 m. Minsko srities Molodečno rajone buvo rastas lobis. Gaila, jis buvo rastas neprofesionalių archeologų. Lobyje buvo du diržai, daugybė sidabrinių monetų ir indų. Simboliška, kad lobis rastas kaime „Litva” (Lietuva). Daugiau kaip 10 metų šis diržas priklausė privatiems kolekcininkams.
Anot Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus Vydo Dolinsko, galima sakyti, kad diržas niekur neišvyko – liko Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje.
Kai tik diržas pateko į viešumą, atsirado daugybė spėlionių ir interpretacijų dėl jo kilmės bei priklausomybės. „Aišku, XIV-XV a. datuojamas diržas tuoj pat susiejamas su tuo metu gyvenusiu svarbiu asmeniu – Vytautu Didžiuoju. Manoma, kad diržą Vytautui padovanojo Krymo chanas Chadži-Girėjus, gimęs Lietuvoje, atrodo, Trakuose”, – pasakojo V. Dolinskas.
Tačiau griežtai teigti, kad diržas priklausė būtent Vytautui Didžiajam, negalima. Jis galėjo priklausyti kokiam nors turtingam LDK asmeniui, aukštam pareigūnui. Vytautui mirus, Lietuvoje dėl valdžios kovėsi Švitrigaila ir Žygimantas Kęstutaitis. Galbūt diržas priklausė jiems? Kol kas tai, anot istorikų, – hipotezės.
Per daugelį šimtmečių medžiaga, iš kurios buvo pagamintas diržas, sudūlėjo, tačiau jo puošyba – segmentų rinkinys – išsilaikė kuo puikiausiai.
Diržo segmentų rinkinį sudaro 11 apskritų plokštelių, sagtis, antgaliai ir du stačiakampiai apkalai. Visos diržo detalės pagamintos iš labai aukštos prabos sidabro, yra paauksuotos ir juodintos. Ant apvalių segmentų pavaizduoti rytietiški motyvai, todėl galima teigti, kad diržo auksakalys buvo iš Rytų. Jis galėjo būti sukurtas Genujos meistrų Kryme, Kafos mieste (dab. Feodosija, Krymas). Diržo sagtis – gotikinės formos. Jos puošyba būdinga Lombardijos ir Venecijos meistrų mokyklai.
Baltarusijos istorikams žinoma, kad pagrobtas antrasis diržas pateko į aukcioną Europoje. Apie dabartinę jo buvimo vietą sklando kelios versijos. Taip pat sklando versijų, kad lobyne galėjo būti ne du, o trys ypač prabangūs diržai.
33367 218712There couple of fascinating points at some point in this posting but I dont determine if these individuals center to heart. There is some validity but Let me take hold opinion until I check into it further. Great write-up , thanks and then we want far more! Combined with FeedBurner in addition 674519