Pirmadienį Anykščių viešojoje bibliotekoje vyko diskusija, kurią surengė Lietuvos neįgaliųjų forumas. Joje buvo kalbama apie šalies socialinės globos namų pertvarkymo iniciatyvą. Populiariai tai skamba kaip „deinstitualizacija“. Kitaip sakant, siekiama naikinti globos įstaigas, o rūpestį neįgaliaisiais perkelti ant bendruomenių pečių.
Diskusija, kurią organizavo Lietuvos neįgaliųjų forumas Anykščiuose, yra viena iš šio forumo organizuojamų renginių visoje respublikoje. Viena iš diskusijos organizatorių Laura Narbutaitė-Bilotienė sakė, jog šis susitikimas yra ketvirtas iš dešimties numatytų. Diskusijos metu buvo pristatyta ir atidaryta fotoparoda „Tapatybės iliuzija“, kurioje užfiksuoti „nuasmeninto žmogaus su negalia kazdienybė stacionarios globos įstaigose“.
Be svečių iš Vilniaus, Utenos, Ignalinos, Zarasų dalyvavo ir du merai – Molėtų meras Stasys Žvinys ir Anykščių meras Kęstutis Tubis. K.Tubis kritiškai atsiliepė apie iniciatyvą, kad neįgaliaisiais rūpintųsi vietos bendruomenė. „Sakykim, ne paslaptis, kaip pasakojo man mama, kad kiekvienas kaimas prie Smetonos turėjo savo durnių ir juo rūpinosi. Sakykim, Latavėnuose buvo Aliūnė. Jei Aliūnė nueina kur prie kaimo ribos, kaimas jau žino, kad reikia parsivest, vieni kitiems perduoda. Bet dabar Latavėnuose jau nebėra kam pasirūpinti“,- kalbėjo meras apie nusilpusias vietos bendruomenes.
Jam antrino ir Utenos socialinės globos namai vadovas Osvaldas Žiezdrys, teigdamas, kad „kaimai tušti, vaikai užsieniuose, nebėra net kam tėvais pasirūpinti“.
Po renginio L.Narbutaitė-Bilotienė sakė, kad jų tikslas nėra vienu ypu išspręsti problemas arba, kad visi gyventų taikoje ir nesiginčytų. „Mūsų tikslas – kelti klausimus, kurie iki šiol nediskutuoti. Jei nepradėsime kelti šiandien, niekada nepasieksim rezultato. O kalbėti apie tai mus įpareigoja Europos Sąjungos dokumentai“,- sakė L. Narbutaitė-Bilotienė. Ji įvertino, kad diskusija Anykščiuose pavyko, nes žmonės kalbėjo atvirai ir nevengė aštresnių požiūrio kampų.