Spalio 17-ios popietę Butėnų kaimo kryžkelėje, dalyvaujant daugiau nei dviem šimtam piliečių, Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas pašventino karių ir kovotojų už laisvę bei teisingumą globėjo Šv. arkangelo Mykolo stogastulpį, skirtą legendiniam vadui Žalgiriui ir Butėnų kaimo partizanams. Aidėjo patriotinės giesmės, skambėjo tauriausi žodžiai, saliutavo skautai, pagarbą teikė jaunieji šauliai, didžiųjų pilietinių dorybių vardan dundėjo senovinės patrankos salvės, o sodyboje „Barono vila“ vyko istorinė konferencija „Ir tada buvo Žalgiris…“
Vyskupo J.Kaunecko ganytojo žodyje skambėjo pasididžiavimas mūsų tautos didvyriais, kurių pėdomis kvietė sekti ir čia susirinkusį jaunimą. Butėniečiai Lolita ir Simonas paskaitė partizano Tigro kūrybos, žodį tarė partizano sūnėnas, iš Butėnų Šukių – Budreikų giminės kilęs, Sibire gimęs Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Gvidas Rutkauskas. Skambėjo tautiniais drabužiais švytinčių, šią vasarą susibūrusių dainai butėnietiškos kilties moterų ansamblio dainos „Tu neverk, motušėle”, „Jei ne auksinės vasaros“… Dėkota ir sušukta valio mecenatams Rūtai ir Petrui Baronams, stogastulpį sukūrusiam meistrui Vladui Gaidžiui, visiems pagalbininkams, Utenos ir Anykščių šauliams, Svėdasų gimnazijos skautams, visiems čia susirinkusiems… Tris salves už partizanus, laisvės ir teisingumo gynėjus, tėvynę Lietuvą bei mūsų Butėnus trenkė senovinė Anykščių Dariaus ir Girėno kuopos šaulių patranka.
Istorinėje – mokslinėje konferencijoje „Ir tada buvo Žalgiris“ butėnietis, nūnai Anykščių muziejininkas Raimondas Guobis apžvelgė pokario Butėnų istoriją, papasakojo apie pirmąjį krašto partizanų vadą slapyvardžiu Žalgiris, kuris 1945-ųjų rudenį žuvo Kūdrių palaukėje Butėnuose. Taip pat buvo prisiminti nuo sovietų slapstęsi, kovose dalyvavę ir žuvę vyrai. Ypatingai Petras Pakštas-Gintaras, Jonas Milčiukas, Steponas Šukys-Gaidys, Albinas Milčiukas-Tigras, Vytautas Vilutis-Perkūnas, Jonas Žemaitis-Maumedis ir Povilas Baronas-BriedisTomsko universiteto docentas, dr. Albertas Baronas atskleidė tragišką savosios, Žalgirio būrio vado Povilo Barono-Briedžio šeimos istoriją. Tėvo kovą ir žūtį, senos motinos, žmonos ir penkių sūnelių golgotas Sibiro tyruose. Apie sovietų gebėjimą nutautinti, apie persekiojimus vien už kalbėjimą lietuviškai, apie stebuklingą likimą – galėjo ir sugebėjo mokytis, tapo istorijos mokslų daktaru, tyrinėjo archeologinius paminklus, gilinosi į kultūros istoriją, darbavosi universitete.
Pokario tyrinėtojas dr. Arvydas Anušauskas bandė atsakyti į pranešimo temoje iškeltą klausimą: ar galėjome išsilaikyti. Istorikas pastebėjo, kad tokios viltys buvo tuščios. Jaunosios kartos istorikas dr. Norbertas Černiauskas kalbėjo apie partizaninės kovos atmintį šiandien.