Žinomas imtynių treneris Jonas Pajarskas sako, kad tarybiniais laikais sportas Anykščių rajone buvo kur kas aukštesniame lygmenyje nei šiandien.
„Kiekviename kolūkyje, tarybiniame ūkyje, įmonėse dirbo etatiniai sporto metodistai. Vykdavo vasaros, žiemos spartakiados, kuriose anykštėnai labai gausiai dalyvaudavo. Kai palygini dabar, seniūnijų sporto žaidynės ir žirgų sporto lenktynės praeina ir daugiau nieko“, – pastebėjo J.Pajarskas.
Anot ilgamečio sporto organizatoriaus, Anykščiuose sovietmečiu buvo suburta daug sporto komandų, anykštėnai užsiimdavo pačiomis įvairiausiomis sporto šakomis.
„Anykščiuose gan populiarus 1963 – 1967 metais buvo net ledo ritulys. Vien mieste buvo kokios šešios ar septynios čiuožyklos ir jose vykdavo respublikiniai ledo ritulio renginiai“, – prisimena J.Pajarskas.
Anuomet labai svarbu buvo ne tik sportuoti, tačiau ir siekti pačių aukščiausių rezultatų.
„Dabar svarbu, kad tik dalyvauja. Sovietmečiu mus dusindavo dėl socialistinio lenktyniavimo. Būdavo stengiamasi aplenkti kitus rajonus ne tik sporto srityse, bet ir švietime, žemės ūkyje. Vienais metais Anykščiai buvo treti Lietuvoje, o įprastai patekdavo į stipriausiųjų dešimtuką“, – sakė buvęs rajono Vykdomojo komiteto Kūno kultūros ir sporto komiteto pirmininkas J.Pajarskas, vis pabrėždamas, kaip sulaukdavęs priminimo iš viršininkų: „Savrbiausia – socialistinis lenktyniavimas!”.
Dabar sportininkai dalyvauja įvairiuose turnyruose bet kurioje pasaulio šalyje. Sovietmečiu išvažiuoti už Sovietų sąjungos ribų buvo ne taip paprasta.
„Pirmą kartą aš, kaip imtynių treneris, rajono imtynių delegaciją į Švediją ir Norvegiją išvežiau tik 1991 metais. Pirmą kartą į kapitalistinę valstybę“, – dabar su šypsena prisimena J.Pajarskas.
Žvelgdamas į šiandieninį rajono gyvenimą, J.Pajarskas pastebi, kad visos dabar dar gyvuojančios sporto bazės pastatytos sovietmečiu.
„Naujai pastatyto dabar Anykščiuose nėra nieko.Viskas iš senų laikų. Futbolo stadionas miesto koks buvo prieš 25-erius metus, toks ir liko. Tik dabar kažkas pradėta daryti“, – pastebėjo J.Pajarskas, vardindamas, kad tarybiniais laikais buvo pastatytas plaukimo baseinas, dabartinė „Keturių kalnų“ sporto salė, o sporto salės buvo statomos net stambesniuose kolūkiuose.
Šiandien Anykščiuose viena populiariausių sporto šakų – krepšinis. J.Pajarskas neslepia nusivylimo, kad vietos krepšinio komandoje žaidžia iš kitų šalies miestų atvykę žaidėjai.
„Kviesdavosi į Anykščius gerus krepšininkus ir siūlydavo jiems čia įsidarbinti“, – pasakojo J.Pajarskas apie tuometinę rajono valdžios politiką į rajoną priraukti jaunus specialistus, baigusius mokslus didmiesčiuose.
„Pagrindinis sovietų varžovas įvairiose sporto šakose buvo Amerika“, – apie tai, kad lenktyniavimas sporte vyko ne tik tarp respublikos rajonų, bet net tarp didžiųjų valstybių, pokalbio pabaigoje dėmesį atkreipė J.Pajarskas.