![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2015/12/41902_51390_regular_bikulcius.jpg)
Gruodžio 11 d. Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre atidaryta Lietuvos mokinių fotografijos konkurso darbų paroda ir apdovanoti konkurso nugalėtojai. Tarp jų – Jono Biliūno gimnazijos gimnazistės Kristina Kukarevičiūtė, Radvilė Dilytė, Iveta Elmentaitė ir Brigita Ramanauskaitė.
Pasak J.Biliūno gimnazijos fotografijos mokytojo A.Motiejūno, kurio mokinės tapo laureatėmis, konkursui fotografijas pateikė Goda Mikalajūnaitė, Estera Asačiovaitė, Miglė Avižaitė, Aušrinė Ražanskaitė ir praeitų metų laureatė Laura Dundulytė. „Mokiniai konkursui išsiuntė fotografijas laisva tema, tačiau pateikta ir darbų, skirtų Etnografinių regionų metams ir Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo politikai. Konkurse dalyvavo 201 autorius, buvo atsiųstos 1608 fotografijos, – pastebėjo A. Motiejūnas. – konkurso laureatėmis buvo pripažintos R.Dilytė už nuotraukų seriją „Vidinis ilgesys“, K. Kukarevičiūtė už natiurmortų seriją „Citrina“, I.Elmentaitė už fotografijų seriją „Gamta žmoguje“ ir B.Ramanauskaitė už seriją “Kol manęs nematė…“. Fotografijas vertino Lietuvos fotografijos meno draugijos pirmininkas Jonas Staselis ir nariai Vėtrė Antanavičiūtė ir Vytautas Daraškevičius. Laureatams ir prizininkams buvo įteikti diplomai ir dovanos, jiems paskaitas skaitė žinomi Lietuvos fotomenininkai.“
Gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ narys, talentingas gamtos fotografas zarasiškis Rimantas Bikulčius skaitė paskaitą „Gamtos fotografija: gero kadro sąlygos“. Jis apžvelgė fotografavimo technikos, laiko, vietos pasirinkimo, gebėjimo stebėti aplinką profesinius-praktinius niuansus, patarimus iliustruodamas savo fotografijomis ir jų sukūrimo istorijomis. Menininkas įsitikinęs, kad negali nufotografuoti gero kadro būdamas „nesantaikoje su savimi“, t. y., susierzinęs ar piktas, o galutinis kadras turi būti pozityvus, net jei fotografuoji karą. Taip pat atkreipė dėmesį, kad fotografuojant peizažą lengva apsigauti, nes renkantis gražius, techniškai tvarkingus vaizdus – nuotraukos atrodo lyg to paties fotografo tiražuojami atvirukai. Fotografuojant tokius vaizdus, sunku atskleisti savitą požiūrį ir braižą.
Remdamasis garsaus fotografo Anselio Adamso žodžiais, R.Bikulčius jauniesiems fotografams priminė, kad kiekvienoje nuotraukoje yra du žmonės: fotografas ir žiūrovas, o gerą kadrą dažnai nulemia rakurso pasirinkimas. „Nėra jokių taisyklių geroms nuotraukoms, bet, kad galėtum laužyti taisykles, jas reikia žinoti, sakė A.Adamsas, ir aš su juo visiškai sutinku“, – sakė R. Bikulčius.