Kad ir kokia valstybinė šventė – ar Valstybės atkūrimo, ar Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, ar Valstybės diena, susidaro įspūdis, kad ji švenčiama tik formaliai – pakeliant vėliavą, saviveiklininkų koncertu ir šv.Mišiomis. Daugeliui žmonių – ji tik nedarbo diena. Kai kuriose kitose šalyse, savo nepriklausomybės dieną žmonės išeina į gatves nešini vėliavomis, linksminasi ir kitaip rodo, jog jiems laisvė ir valstybė svarbios.
„Anykšta“ rubrikoje „Komentarai“ klausė – kaip manote, kodėl lietuviai vis dar viešai nešvenčia valstybinių švenčių?
Gintautas ZABIELA, archeologas: „Nežinau ar galima sakyti, kad švenčių nešvenčia, gal tik ne taip masiškai.
Tam įžvelgiu kelias priežastis. Pirmoji – yra trys valstybinės šventės ir visos ne istorikams gali atrodyti panašios, žmonės tiesiog pasimeta kuri iš jų turėtų būti pagrindinė, ne visi žino jų reikšmes, o ir vasario 16- oji ir kovo 11- oji yra vos per mėnesį viena nuo kitos. Antroji priežastis – dvi iš trijų švenčių nelabai švęsti tinkamu laikotarpiu – šalta ir tai turi įtaką. Trečioji – nacionalinis charakteris, nes lietuviai nelabai nori rodyti emocijas (labai gerai matosi per koncertus, jei lyginti su kokiomis pietiečių šalimis). Ketvirtoji – praėjęs tarybinis laikotarpis. Per 50 metų užaugo dvi kartos, kurias įpratino švęsti formaliai, deklaratyviai.
Manau, kad su jaunimo šventimu – viskas gerai. Problema, kad ne pats jaunimas organizuoja, kaip švęsti. Bandoma skatinti jaunimą imtis privačių iniciatyvų, bet pastangų yra gal dar per mažai“.
939737 592301Hey, you used to write wonderful, but the last few posts have been kinda boringK I miss your excellent writings. Past couple of posts are just a bit out of track! come on! 949439