Penktadienį Anykščių rajono meras, Liberalų sąjūdžio atstovas Kęstutis Tubis pasirašė medinės pilies ant Šeimyniškėlių piliakalnio statybų sutartį su Kupiškio liberalų sąrašo lyderiu Povilu Gurkliu.
P. Gurklys yra UAB „Povilo Gurklio firma” savininkas.
Pasiūlė mažiausią kainą
P. Gurklys buvo beveik visų kadencijų Kupiškio savivaldybės Tarybos nariu ir beveik visuomet baigiantis kadencijai keitė partiją. P. Gurklys į Kupiškio rajono tarybą rinktas kaip “valstietis”, kaip centristas, kaip krikščionis demokratas, kaip nepartinių koalicijos atstovas.
2015 metais į Kupiškio rajono tarybą jis kandidatavo su Liberalų sąjūdžiu. Porinkiminiame sąraše P. Gurklys užėmė pirmąją vietą, tačiau liberalai neįveikė 5 proc. barjero ir mandato nepelnė. Verslininkas „Anykštai” teigė, kad jis nėra Liberalų sąjūdžio narys, o ši partija jį kandidatuoti į Kupiškio rajono tarybą paprašė todėl, kad jis yra žinomas ir gerbiamas kupiškėnas.
Pasak Anykščių savivaldybės viešųjų pirkimų komisijos pirmininko, savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojo Sauliaus Rasalo, P. Gurklio liberalumas konkurso rezultatams įtakos neturėjo. S. Rasalo teigimu, vienintelis pilies statybos viešųjų pirkimų konkurso kriterijus buvo kaina, o P. Gurklys pasiūlė pilį statyti gerokai pigiau nei kiti penki konkurso dalyviai. Konkurso sąlygose taip pat buvo reikalavimai turėti patirtį atliekant statybos iš medžio darbus, taip pat buvo nurodyta, kokią minimalią apyvartą privalo turėti rangovas.
Medinės neva XIII – XIV amžiaus pilies statybų pirmajam etapui iš Anykščių rajono šių metų biudžeto skirta 160 tūkst. eurų. Preliminari pilies statybų pirmojo etapo sąmatą – 430 000 eurų.
Tuo tarpu P. Gurklys “Anykštai” sakė, kad jo firma pasiūlė darbus atlikti gerokai pigiau – už 309 000 eurų.
Iki piliakalnio reikės
nutiesti naują kelią
Iš karto po sutarties pasirašymo darbai ant Šeimyniškėlių piliakalnio neprasidės.
Pasak P. Gurklio, dar likę nemažai derinimų, nebaigti archeologiniai piliakalnio tyrimai. Gerą dešimtmetį piliakalnį tyrinėjo archeologas Gintautas Zabiela, tačiau prieš statybų pradžią vis tiek reikia naujų archeologų išvadų ir leidimo.
Prieš pradedant statybas, teks nuo pagrindinio kelio nutiesti laikinąjį kelią iki Šeimyniškėlių piliakalnio viršaus. Juo ant piliakalnio turės užkilti sunkvežimiai su rąstais, taip pat ir kranai.
O pirmieji statybos darbai bus pamatų gręžimas ir jų betonavimas.
P. Gurklio firmoje dirba tik 15 darbuotojų, tačiau verslininkas tikisi, kad išsivers be subrangovų. Jis svarstė, jog subrangą samdys nebent laikinojo kelio tiesimui bei rąstų sukirtimui.
P. Gurklys „Anykštai” aiškino, kad jo firmos „arkliukas” yra darbas kultūros paveldo objektuose. UAB „Povilo Gurklio firma” atliko Kupiškio muziejaus rekonstrukciją, Ogintų (Kupiškio r.) amatų centro rekonstrukciją, rekonstravo gamyklos pastatą Dubingiuose (Molėtų r.)
Pilyje augo Morta, buvo
nužudytas Mindaugas…
Sutarties pasirašymo proga Anykščių savivaldybės administracija išplatino pranešimą spaudai. „Medinės Vorutos pilies ant Šeimyniškėlių piliakalnio statybų projektas – netipinis, reikalaujantis kokybiško ir kruopštaus darbo, puikaus statybų rangovo pasiruošimo. Džiaugiamės, kad konkursą laimėjusios įmonės specialistai turi ir kultūros paveldo objektų rekonstrukcijos ir restauravimo srities patirtį. Ji medinę pilį leis statyti dermėje su archeologiniu paveldu ir unikaliu kraštovaizdžiu”, – sakė Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis. Tikimasi, kad iki 2017 m. bus baigtas pirmasis Vorutos pilies ant Šeimyniškėlių piliakalnio statybų etapas. Šiam etapui iš 2016 m. Anykščių rajono savivaldybės biudžeto skirta 160 000 Eur. Rengiant pilies statybų planus buvo atsižvelgta ir į galimybę pasinaudoti Europos Sąjungos fondais. Visų pirma, tikimasi pasinaudoti Bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis. Šiam tikslui Anykščių rajono savivaldybės meras K. Tubis ir kiti Savivaldybės administracijos atstovai dar praėjusiais metais lankėsi Agluonoje (Latvija), kur kartu su Agluonos savivaldybės specialistais aptarė medinio apžvalgos bokšto vaizdingoje piliavietėje statybų planus. Pasak istorinių šaltinių, šioje piliavietėje, stovėjusioje pilyje augo būsimoji karalienė Morta ir, anot istorinių legendų, buvo nužudytas karalius Mindaugas su sūnumis. Bendradarbiauti ieškant finansavimo tikimasi ir su Smurgainių (Baltarusija) miestu, įsikūrusiu šalia Krėvos piliavietės. Paramos tikimasi sulaukti ir iš kitų finansavimo šaltinių, įveiklinant pirmuoju etapu pastatytos pilies dalį. Vykdant pirmojo etapo statybas planuojama ruošti dokumentus antrojo etapo įgyvendinimui.“ – rašoma Anykščių savivaldybės administracijos pranešime spaudai.
Europos Sąjunga pilių
statybų nefinansuoja
Idėja statyti ant Šeimyniškėlių piliakalnio medinę pilį kilo beveik prieš dvidešimt metų. Pilies statyboms bandyta gauti europinį finansavimą, tačiau Europa pilių atstatymų nefinansavo, todėl idėjos atsisakyta.
Istorikams nėra žinoma, kaip atrodė Karaliaus Mindaugo laikų pilys, nes nėra išlikusių jų liekanų. Tačiau dar 2005 metais buvo padarytas pilies techninis projektas. Jo autorė Maja Ptašek yra Lietuvos dailės akademijos lektorė, dėstanti interjero raidos apžvalgą.
Profesoriai medinės pilies statyboms nepritarė
Prieš gerą dešimtmetį, kai kilo pirmoji pilies statybų entuziastų banga, „Anykšta“ kalbino istorikus profesorius Alfredą Bumbliauską ir Edvardą Gudavičių bei archeologijos profesorių Aleksejų Luchtaną.
Profesoriai šiai idėjai nepritarė. „Esu įsitikinęs, kad idėja pastatyti ant Šeimyniškėlių piliakalnio pilį yra ne tik klaidinga, bet ir žalinga – dėl imitacijos bus suardytas ištisas, labai vertingas ir saugotinas piliakalnio sluoksnis“, – prieš gerą dešimtmetį kalbėjo Vilniaus universiteto profesorius A. Bumbliauskas. Profesūra pašaipiai vertino požiūrį, esą ant Šeimyniškėlių piliakalnio stovėjusi pilis buvo Voruta, kurioje 1253 metais buvo karūnuotas vienintelis Lietuvos karalius Mindaugas.
Iš istorikų, regis, tik anykštėnas, lektorius Tomas Baranauskas entuziastingai pareiškė pritaręs pilies statyboms.