Panašu, kad šiemet vilkai, pjaudami anykštėnų aveles, pagerins visus rekordus. Iki penktadienio vilkai Anykščių rajono ūkininkų avis jau buvo užpuolę aštuonis kartus. Iš viso išpjauta beveik 50 avių. Tuo tarpu pernai per visus metus buvo papjauta 71 avis ir pirmasis antpuolis fiksuotas tik birželio 22-ąją.
Darbavosi 6 seniūnijose
Pas vieną Skiemonių seniūnijos Gečionių kaimo ūkininką vilkai darbavosi dvi naktis iš eilės. Nuo vilkų nukentėjo jau šešių Anykščių rajono seniūnijų: Viešintų, Andrioniškio, Debeikių, Kavarsko, Skiemonių ir Anykščių – ūkininkų avys.
Anykščių savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Antanas Baura, kalbėdamas su „Anykšta“, sakė, kad jis įžiūri ne tik vilkų, bet ir pačių ūkininkų problemą. „Situacija labai sudėtinga. Noriu atkreipti dėmesį, kad vis dėlto apie gyvulių saugumą turi mąstyti ir patys ūkininkai“, – kalbėjo A. Baura.
Ūkininkams išmokamos kompensacijos už vilkų išpjautas avis. Pernai už vieną papjautą avį vidutiniškai išmokėta po 84-85 eurus.
Didžioji dalis pernai visų rajone išpjautų avių priklausė Svėdasų apylinkėse ūkininkaujantiems Pikčiūnams. Per du antpuolius vilkai pernai papjovė daugiau nei 60 Pikčiūnų avių. Medžiotojai teigia, kad paprastai būna dvi vilkų išpuolių bangos – ankstyvoji, kai maistas nešamas jaunikliams ir juos prižiūrinčiai vilkei, bei vėlyvoji, kai jauni vilkiukai išvedami į “mokymus”. Pernykščiai antpuoliai, matyt, buvę mokomojo pobūdžio. Ūkininkai neramiai laukia, jog ir šiemet įpusėjus vasarai prasidės dar didesnis avių skerdimas.
Leidimų medžioti
vilkus vis nėra
Anykščių meras Kęstutis Tubis kreipėsi į Aplinkos apsaugos agentūrą, prašydamas leidimų vilkų medžioklei. Meras prašė leidimus išduoti ne konkretiems medžiotojams, o medžiotojų būreliams. Tačiau kol kas nėra nei leidimų, nei atsakymo. Ketvirtadienį meras K. Tubis „Anykštai“ sakė, jog skambins Aplinkos ministerijos viceministrui Linui Jonauskui ir prašys paspartinti procesą.
Pernai leidimai medžioti vilkus buvo suteikti konkretiems Anykščių medžiotojams. Niekas iš jų vilko taip ir nenušovė.
Medžiojantis meras, o ir kiti medžiotojai tikina, kad tikimybė nušauti vilką, išdavus vardinius leidimus keliems medžiotojams, yra lygi loterijai.
Vieno kito vilko nušovimas
problemos neišspręs
Anykštėnas, biologas, medžioklės asas Vladas Maslinskas per savo gyvenimą yra nušovęs penkis vilkus. Medžiotojas „Anykštai“ kalbėjo, kad tarybiniais metais buvo laikotarpių, kai rajone nelikdavo nė vieno vilko – visus nušaudavo. Dabar medžiotojams žinoma, kad Dabužių miške yra 12 vilkų šeimyna – 6 šiųmečiai jaunikliai, kuriuos V. Maslinskui pavyko nufotografuoti irštvoje, 4 jų antramečiai broliai ir seserys bei suaugę vilkas ir vilkė. Dabužių vilkai greičiausiai darbuojasi Kavarsko seniūnijoje, o sprendžiant pagal avių pjovimo geografiją Anykščių rajone gali siautėti dar viena arba net dvi vilkų šeimynos.
Antramečiai vilkiukai dar lieka šeimynoje, jų užduotis tokia kaip ir vilko – rūpintis maistu jauniklius prižiūrinčiai vilkei bei jaunikliams.
V. Maslinsko įsitikinimu, jei medžiotojai Anykščių rajone nušaus vieną ar du vilkus – avių augintojams ramybė neateis, iš esmės niekas nepasikeis. Beje, pasak šio medžioklės specialisto, vilkai šalia savo irštvos avių nepjauna, medžioti eina kiek toliau, matyt, juos šitaip elgtis verčia savisaugos instinktas.
Pasak V. Maslinsko, norint sumedžioti vilką, reikia kantrybės, daug laiko ir kryptingo darbo. Nušovęs vilką medžiotojas pelno garbę, išskirtinį trofėjų, tačiau lieka be mėsos… Taigi, briedžius ar šernus medžioti yra ne tik paprasčiau, bet ir naudingiau.
Beje, pats V. Maslinskas pernai neturėjo leidimo šauti į vilką.
Anykščių rajone – 8000 avių
Įsisiautėjus afrikiniam kiaulių marui ir didelėje dalyje Anykščių rajono uždraudus smulkiems ūkininkams laikyti kiaules, ėmė daugėti avių augintojų. Pasak Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko Dainiaus Žiogelio, Anykščių rajono ūkininkai laiko apie 8 000 avių ir pagal šį skaičių mūsų rajonas yra antras Lietuvoje.
Šiemet vilkai pjovė tik smulkių Anykščių ūkininkų avis. Ūkininkas, įsigijęs kelias ar keliolika avių, dažnai paprasčiausiai neturi lėšų saugių aptvarų įsigijimui. Tiesa, avis auginantys ūkininkai gali ieškoti ir pigių apsaugos būdų. Priminsiu, jog avis šalia Dabužių miško laikantis Kavarsko girininkas Valdas Juodviršis „Anykštai“ pasakojo, kad jis kiaurą parą avis verčia klausytis Marijos radijo. (Vidmantas ŠMIGELSKAS „Nuo vilkų saugo ir Marijos radijas”, „Anykšta“, 2016-05-21). V. Juodviršio įsitikinimu, iš radijo sklindanti diktoriaus kalba atbaido vilkus.