Paskutiniąją liepos savaitę po Anykščių krašto muziejus pasklido būrelis jaunuolių iš JAV, vieną savo vasaros mėnesį praleidžiančių Lietuvoje. JAV lietuvių vaikai – gimnazistai ir studentai – savo gyvenimą Lietuvoje pirmiausia sieja su galimybe geriau kalbėti lietuviškai.
A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus darbuotojai JAV lietuvių jaunimui – šešiems gimnazistams ir dviem studentams – pasiūlė ne tik per kelias dienas susipažinti su Anykščių krašto kultūros tinklu.
Jaunuoliai iškart gavo užduotį – jie tapo… gyvaisiais eksponatais, kurie netikėtai pasitiks lankytojus ir pasakos jiems pirmiausiai apie save ir savo asmeninį požiūrį į Anykščių krašto muziejines vertybes.
Aštuoniolikmetė Neringa, atvykusi iš Naujojo Džersio valstijos, gimė Lietuvoje, bet užaugo jau Amerikoje, tad kiekvienas apsilankymas Lietuvoje jai leidžia vis labiau suprasti, kokia gi ta jos gimtinė. Jos bendraamžis Lukas, atvykęs iš Džordžijos valstijos, gimė jau Amerikoje, nors jo vyresniosios seserys gimusios dar Lietuvoje. Namuose šeima bendrauja lietuviškai, tačiau visas gyvenimas, išėjus iš namų, vyksta anglakalbėje aplinkoje, mat savo mieste Atlantoje jaunuolis žino tik dvi lietuvių šeimas.
Tarptautinio verslo ir tarptautinių santykių studentas Justas irgi gimęs Lietuvoje, o šią vasarą jis atlieka praktiką Vilniaus miesto savivaldybėje bei kartu pažįsta Lietuvą. Per aštuonerius metus, kai studentai iš JAV tapo laukiami praktikantai Lietuvoje, net keletas iš jų, pasak Justo, jau po studijų „nusėdo“ ir dirba savo senelių krašte.
Pasakodami, kaip tenka mokytis bendrauti lietuviškai, svečiai iš JAV minėjo, jog sąlygos kiekvienoje vietovėje, kur pasklidę lietuviai, itin skiriasi. Masačiusetso, Niujorko, Teksaso ir kitose valstijose, kur gyvena naujoji, XX a. pabaigos lietuvių emigrantų karta, jaunimas lietuvybės ieško savaitgalinėse mokyklose, vasaros išvykose pas gimines į Lietuvą bei naudodamasis projektais, kuriais skatinama ir remiama savanorystė Lietuvoje. Ne vienas pavydžiai minėjo Čikagą ir jos apylinkes, kur lietuviams gyventi paprasčiau: ten susitelkė bene milijonas lietuvių, tad ir bendrauti lietuviškai įprasta.
Per savaitę JAV lietuviai susipažins su visomis Muziejaus ekspozicijomis, bendraus su lankytojais ir džiaugsis lietuvišku lietumi – kai kuriems iš atvykusiųjų lietų pavykdavo pamatyti vos keliskart per metus.