Diegti ir plėtoti kūrybos inovacijas Lietuvoje – nėra lengva užduotis. Net ir todėl, kad pati sąvoka „inovacijos“ kultūros srityje daugelio vis dar suprantama labai siaurai. VšĮ Ateities visuomenės institutas 2015 metais inicijavo savivaldybių kultūros įstaigų inovatyvumo tyrimą. Jo duomenimis, didžioji dalis respondentų nėra susipažinusi su „inovacijų“ sąvoka ir galimomis jos reikšmėmis. Atsižvelgdamas į inovacijų būtinybę šalies kultūros įstaigose, Ateities visuomenės institutas, kartu su VšĮ Lietuvos inovacijų centru, integruodami partnerių norvegų rekomenduotą ir Norvegijoje gana populiarų kūrybinio mąstymo metodą (angl. „design thinking method“), sukūrė naują mokymų programą Lietuvos kultūros įstaigoms. Mokymai vyko 10-tyje šalies savivaldybių, tarp jų – ir Anykščiuose, kur susirinko ne tik Anykščių regiono kultūros įstaigų atstovai, tačiau ir dalyviai iš tolimesnių miestelių – net iš Nidos.
Dalindamiesi įspūdžiais po tris dienas trukusių mokymų, dalyviai itin džiaugėsi sužinoję svarbius niuansus bei akcentus rengiant paraiškas ES struktūrinių fondų ar kitoms finansavimo priemonėms, gavę teorinių žinių apie lėšų pritraukimo strategijas, tačiau labiausiai juos džiugino praktinės užduotys, orientuotos į dalyviams aktualius klausimus. Vėliau būtent realių Anykščių kultūros įstaigų klausimų sprendimai tapo mokymų ašimi. Pirmoji iš trijų į komandas suskirstytų dalyvių idėjų gimė įžvelgus jaunų tėvų, neturinčių kur trumpam palikti vaikų, problemą. Buvo pasiūlyta Angelų muziejaus palėpėje įrengti interaktyvią, technologijomis pagrįstą erdvę, kurioje vaikai ne tik žaistų, bet ir būtų visapusiškai edukuojami. Antroji idėja – interaktyvi, pažintinė, naktį vykstanti ekskursija bei netradicinės pramogos XIX a. Anykščių koplyčioje. Idėjos tikslas – supažindinti lankytojus su istorija bei pasiūlyti vakarinių pramogų, kurių mieste trūksta. Trečioji idėja – susisteminta ir į išmaniąsias technologijas integruota informacija turistams apie lankytinas regiono vietas ir pažintinius maršrutus. Tokio projekto naudą įžvelgę idėjos autoriai teigia, kad plečiantis paslaugų spektrui, miesto svečiai yra priversti patys ieškoti informacijos, kurią surinkti neretai tampa iššūkiu.
Anykščių menų centro direktorius Tomas Tuskenis, kuris taipogi dalyvavo mokymų cikle, teigia: „Džiaugiuosi, jog kultūros įstaigoms regionuose pagaliau skiriama daugiau dėmesio – turime didelį poreikį inovacijoms kultūros srityje. Mokymų ciklo metu gautos teorinės ir praktinės žinios apie kūrybinio mąstymo metodą, kaip atpažinti ir kurti inovacijas, kokiais būdais galima finansuoti savo kūrybiškas idėjas, kaip jų įgyvendinimui pritraukti lėšų tikrai pravers ateityje vystant Anykščių menų centro veiklą ir pritraukiant dar daugiau lankytojų.“
Pasak organizatorių, mokymai praėjo sėkmingai – Anykščiuose buvo pasiekti sutarti tikslai, dalyviai nuoširdžiai įsitraukė, buvo paskatinti inovacinei veiklai, dalijosi patirtimi, gimė daug naujų idėjų, išvystytos net kelios koncepcijos. Įgyvendinti sukurtas koncepcijas nėra privaloma, kadangi tikslas buvo parodyti, kaip jas kurti, kad ateityje kultūrų įstaigų darbuotojai galėtų patys spręsti visus iškilusius iššūkius. Vis dėlto, organizatoriai išreiškia viltį, kad mokymu metu sugeneruotos idėjos taps stimulu kurti ir įgyvendinti naujus projektus rajone.
„Džiugu, kad tik paskelbus mokymų programą, per pirmąsias tris dienas užsiregistravo net 140 dalyvių – vadinasi, programa yra aktuali ir pasiūlyta labai laiku“, – pastebi VšĮ Ateities instituto direktorė dr. E. Furman. Vertindama jau įvykusius mokymų ciklus, dr. E. Furman pabrėžia, kad projekto komanda liko maloniai nustebinta kultūros įstaigų darbuotojų kūrybingumu ir turimų idėjų kiekiu. Pastebėta, kad turimoms idėjoms įgyvendinti dažnai pritrūksta patirties. Ateityje planuojamuose mokymuose ketinama skirstyti dalyvius ir pagal skirtingus kultūros įstaigų pažangos bei edukacijos lygius.
Projektas „Regionų savivaldybių kultūros įstaigų kompetencijų ugdymas paslaugų modernizavimo, kūrybos inovacijų diegimo ir erdvių įveiklinimo srityse“ finansuojamas 2009–2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo Lietuvos Respublikos lėšomis. Projektą įgyvendina VšĮ Ateities visuomenės institutas. Projektas apima regionuose suformuotą savivaldybių kultūros įstaigų tinklą, kurį sudaro vietos bibliotekos, muziejai ir kultūros centrai.
263922 319302Thanks for the data provided! I was finding for this details for a long time, but I wasnt able to uncover a reliable source. 183971