Lenkijos dešinioji vyriausybė antradienį nurodė sieksianti, kad būtų nustatytos baudos ir iki trejų metų laisvės atėmimo bausmė asmenims, kurie nacistinės Vokietijos mirties stovyklas įvardija lenkiškomis.
Atitinkamą įstatymo pataisą dar turėtų patvirtinti parlamentas ir pasirašyti prezidentas, bet prognozuojama, kad abi kliūtys bus sėkmingai įveiktos.
„Naujasis projektas numato baudžiamąją atsakomybę už įžeidžiamus terminus, kenkiančius Lenkijos reputacijai“, – sakoma vyriausybės pranešime. Per Antrąjį pasaulinį karą Lenkija buvo užpulta ir okupuota nacistinės Vokietijos. Šalis prarado 6 mln. gyventojų, įskaitant apie 3 mln. žydų, nužudytų per Holokaustą.
Lenkijos pareigūnai nuolat prašo pasitaisyti, kai tarptautinė žiniasklaida arba užsienio politikai pavadina lenkiškomis buvusias mirties stovyklas, tokias kaip Aušvicas, įkurtas nacių okupuotoje Lenkijoje.
Net jeigu vartojantieji šį terminą tesiekia įvardyti geografinę padėtį, Varšuva aiškina, kad gali būti sudaromas įspūdis, jog Lenkijai tenka atsakomybė už Holokaustą, nors ši šalis yra viena labiausiai nukentėjusių per žudynes.
„Lenkams užverda kraujas, kai jie perskaito – be kita ko, Vokietijos žiniasklaidoje – kad buvo „Lenkijos mirties stovyklos“, – antradienį žurnalistams sakė teisingumo ministras Zbigniewas Ziobro (Zbignevas Ziobras).
JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pavartojo šį terminą 2012 metais, bet vėliau atsiprašė.
Vienas Lenkijos pilietis 2008 metais padavė į teismą Vokietijos laikraštį „Die Welt“, kai šis įvardijo „lenkiška“ Maidaneko koncentracijos stovyklą. Visgi praeitais metais vienas Varšuvos teismas šią bylą nutraukė.
Naujame teisės akto projekte sakoma, kad „tam, kas viešai priskiria lenkų tautai arba Lenkijos valstybei atsakomybę arba bendrininkavimą su Vokietijos trečiojo reicho nacių vykdytais nusikaltimais arba kitais nusikaltimais žmoniškumui, taikai ir karo nusikaltimais, skiriama bauda arba laisvės atėmimas iki trejų metų“.