Alkoholis dažnai vadinamas mūsų tautos rykšte. Apie priklausomybę alkoholiui ,,Anykštai“ pasakojo Anykščių psichikos sveikatos centro direktorius, psichiatras Audronis Gustas. ,,Alkoholizmu suserga 1 iš 500 nesaikingai alkoholį vartojančių žmonių. Priklausomybės atsiradimą lemia trys pagrindiniai faktoriai – genetika, lytis ir amžius“, – sakė gydytojas.
Kas lemia priklausomybes
,,Priklausomybės yra labai individualus dalykas. Jei, pavyzdžiui, seneliai, tėvai nesaikingai vartojo alkoholį, jų vaikas irgi gali paveldėti priklausomybę. Tiesa, turiu apibrėžti žodį saikingas ir nesaikingas. Man, kaip medikui, saikinga alkoholio vartojimo norma laikomas standartinių alkoholio vienetų (SAV) per savaitę suvartojimas. Moterims ši norma – iki 14 SAV per savaitę, vyrams – iki 21 SAV. 1 SAV atitinka 10 gramų etilo spirito, arba 25 mililitrai degtinės, taurė vyno, skardinė alaus. 1 SAV atitinka 0,1 promilės alkoholio kraujyje. Toks kiekis alkoholio teoriškai iš organizmo turėtų pasišalinti per valandą, jei kepenys gerai skaido alkoholį, bet praktiškai viskas priklauso nuo kepenų gaminamų fermentų aktyvumo, – sakė jau keturiasdešimt metų gydytoju dirbantis A. Gustas, – Be to, suvartojamas alkoholio kiekis sukuria žmogui tam tikrą imunitetą. Jei organizmas įpranta gauti tam tikrą normą alkoholio, žmogus lengviau jį pakelia. Taigi nėra ko didžiuotis sakant: ,,Išgėriau visą butelį ir man nieko“. Tai tik parodo, kad žmogus labai dažnai vartoja alkoholį.“
,,Kitas dalykas, lemiantis priklausomybes – asmens amžius ir lytis. – A. Gustas sakė, jog kuo anksčiau pradedama nesaikingai vartoti alkoholį, tuo greičiau išsivysto priklausomybė, – Jaunas žmogus gali pasidaryti priklausomas labai greitai – per metus ar dvejus“. Dažnai spekuliuojama, ir nuomone, kad greičiau priklausomos tampa moterys. Psichiatras tai patvirtino: ,,Moterys pripranta prie alkoholio gerokai greičiau. Yra įvairių teorijų, kodėl taip įvyksta. Man įtikinamiausia versija – jog istoriškai vyrai dažniau vartodavo alkoholį, o moterys ne, todėl jų organizmai sunkiau jį skaido ir greičiau išsivysto priklausomybė.“
Priklausomybės nuo alkoholio stadijos
,,Išskirčiau dvi priklausomybės nuo alkoholio stadijas – psichologinę priklausomybę, o vėliau – biologinę priklausomybę“, – psichiatras sakė, kad pirmoji, psichologinės priklausomybės nuo alkoholio stadija yra suformuotas įprotis. ,,Jei žmogus grįžta namo ir na, tarkim, kiekvieną vakarą išgeria žiūrėdamas televizorių, jam susiformuoja tam tikras papratimas. Išgerdamas jis atsipalaiduoja, toks yra vakarinis ritualas, – pasakojo gydytojas, – Antroji, biologinės priklausomybės stadija jau visai kitokia – žmogaus organizmas elementariai įpranta prie padidėjusio alkoholio kiekio (šiek tiek alkoholio mūsų organizmuose yra visada dėl kūne vykstančių biocheminių reakcijų) ir žmogus pradeda labai prastai jaustis fiziškai“.
Priklausomybei išsivystyti, pasak A. Gusto, reikia ne tiek ir daug laiko – vienam žmogui užtenka nesaikingai alkoholį vartoti vos dvejus metus, kitam – penkerius.
Statistika ir praktika skiriasi
,,Statistiškai mes, lietuviai, pirmaujame alkoholio suvartojimo pagal kiekį sąrašuose. Bet negaliu sakyti, jog tauta yra prasigėrusi. Dirbu gydytoju jau 40 metų, bet nedrįsčiau teigti, kad nesaikingai vartojančių alkoholį žmonių daugėja. Mano nuomone, jų kiekis išlieka stabilus“ – apie lietuvių lyderiavimą ne pačiuose maloniausiuose topuose kalbėjo A. Gustas.
Kas yra ,,kodavimas“
Paklaustas apie priklausomybių gydymą ,,kodavimo“ metodu psichiatras sakė, jog taip vadinamas psichoterapinis metodas, kai pacientui pačiam sutinkant į veną suleidžiamas antialkoholinis preparatas ir pacientui rekomenduojama nevartoti alkoholio bent 6 mėnesius. Šis medikamentas veikia tam tikrą laiką. Prie leidžiamų vaistų gydytojai rekomenduoja vartoti ir medikamentus nuo depresijos, nemigos, įtampos. ,,Šie medikamentai skiriami todėl, jog žmogus, staiga metęs su kompanija vartoti alkoholį, neretai praranda savo socialinius ryšius, draugų ratą ir dėl to gali pradėti blogai jaustis“, – apie gijimo nuo priklausomybės procesą pasakojo A. Gustas.
455948 254614Register a domain, search for available domains, renew and transfer domains, and pick from a wide variety of domain extensions. 751006