![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2016/10/47955_62325_regular_rita.jpg)
Trumpesnės atostogos, ilgesni viršvalandžiai, „nulio valandų“ darbo sutartys, lankstesnis darbo valandų skaičiavimas, naujos darbo tarybos ir kitos naujovės Seime, balsuojant dėl Darbo kodekso, prieštaravimų beveik nesulaukė – birželio 21 d. 65 Seimo nariai iš 91 balsavusiojo pritarė naujajam Darbo kodeksui.
Tačiau prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo prieštaringai vertinamą Darbo kodeksą. Vis dėlto rugsėjo viduryje Seimas nusprendė nepritarti prezidentės veto ir priėmė jos grąžintą įstatymą be pakeitimų.
Naujasis Darbo kodeksas įsigalios 2017 m. sausio 1 d. „Anykšta“ klausė pašnekovų, ką jie mano apie naująjį Darbo kodeksą?
Rita KRIPAITIENĖ, Anykščių r. vartotojų kooperatyvo administracijos direktorė, rajono Tarybos narė:
– Man atrodo, kad naujasis Darbo kodeksas dar bus „n“ kartų taisomas, tad apie jį, kaip apie teisinį dokumentą, dar per anksti kalbėti. Šis Seimas jau, aišku, nieko nebedarys, bet išrinktasis, manau, tikrai taisys. Aš tame kodekse kažko labai blogo neįžiūriu, tik tai tikrai ne galutinis variantas. Yra niuansų su pagrindinėm ir papildomom darbo sutartim, atostogos praktiškai lieka tos pačios – ar darbo dienom skaičiuosi, ar kalendorinėm, jeigu yra kolektyvinė įmonė, tai tos papildomos dienos už stažą prie atostogų gali likti – čia jau kaip pati įmonė pasižiūrės, tik dar neaišku, kaip bus apmokestinimas tų papildomų dienų, tas nėra išaiškinta, nes jeigu bus apmokestinami kaip neleistiniai atskaitymai, tokiu atveju nuo tų dienų būtų skaičiuojamas pelno mokestis, o tai įmonėms jau nebūtų gerai. O daugiau… Lyg ir įteisinamas viršvalandinis darbas – o kas tame blogo, juk leidžiama žmonėms papildomai užsidirbt?
Kalbant apie atostoginių išmokėjimą, tai dabar prieš tris darbo dienas jie turi būti išmokėti, o pagal naująjį Darbo kodeksą to kaip ir nebelieka – galima juos išmokėti ir tą pačią dieną, ir, darbuotojui pageidaujant, juos pridėti prie algos.
Aš manau, koks kodeksas bebūtų, svarbiausia yra susitarti su žmonėmis gražiuoju, be konfliktų. Daug kalbama apie tai, kad pagal naująjį Darbo kodeksą bus lengviau darbuotoją atleisti, tačiau šiuo klausimu aš galiu pasakyti tik tiek – gero darbuotojo niekas neatleidžia, geras darbuotojas yra vertinamas.
O dėl išeitinių kompensacijų – susitarimo reikalas. Jeigu žmogus gerai dirbo, buvo lojalus įmonei, kas darbdaviui trukdys išmokėti tokią išeitinę kompensaciją, kokią jis sutars su darbuotoju. Bet kuris darbdavys, radęs tinkamą žmogų, investavęs į jo mokymus, kvalifikacijos kėlimą, taip lengvai jo nepaleis – Darbo kodeksas yra priimamas ne tam, kad lengva ranka galėtum atleidinėti žmones, joks protingas darbdavys to nedarys.