![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2016/11/48585_63106_regular_anyksciai.jpg)
Lietuvos laisvosios rinkos institutas jau šeštą kartą sudarė Lietuvos savivaldybių indeksą. Anykščių rajono savivaldybė šiame indekse užėmė 49-50 vietas tarp 54 mažųjų šalies savivaldybių.
„Kaip ir praeitame indekse, palyginus su kitomis sritimis, daugiau balų surinko „Transportas“, „Biudžetas“. O „Mokesčiai“, „Investicijos ir plėtra“ – surinko mažiau balų.
Anykščių r. savivaldybėje geras įvertinimas „Transporto“ sričiai skirtas todėl, kad visiems viešojo transporto maršrutams aptarnauti buvo skelbti viešieji konkursai, visus juos aptarnavo privatus sektorius. Kelių priežiūros viešieji pirkimai taip pat visi buvo skelbiami. Tai yra svarbu siekiant skaidriai naudoti biudžeto lėšas. Tiesa, reikėtų visai atsisakyti vidaus sandorių (kai savivaldybė tarybos sprendimu perka prekes/paslaugas iš sau priklausančių įmonių). „Biudžeto“ sritis taip pat įvertinta gerai. Anykščių r. savivaldybės biudžeto skola buvo maža (26,3 proc. 2015 m. lyginant su 40,7 proc. vidurkiu*), visgi, ji nežymiai paaugo lyginant su 2014 m. Teigiamai vertinama ir tai, kad dauguma viešųjų pirkimų (pagal piniginę vertę) 2015 m. buvo skelbiama. Vis dėlto savivaldybei reikėtų skatinti privačią iniciatyvą, stengtis pritraukti daugiau investicijų. Pagal tiesioginių užsienio investicijų kiekį gyventojui (61 EUR/ gyv. lyginant su 966 EUR/gyv. vidurkiu*) ir pagal materialinių investicijų kiekį gyventojui (850 EUR/gyv. lyginant su 1327 EUR/gyv. vidurkiu*) Anykščiai atsilieka nuo daugumos kitų mažųjų savivaldybių. Verslumui nepadeda dideli mokesčiai. Pagrindinis nekilnojamojo turto mokesčio tarifas Anykščių r. savivaldybėje buvo
1 proc. (vidurkis* 0,7 proc.), o nenaudojamas nekilnojamasis turtas ir nenaudojama žemė savivaldybėje apmokestinti maksimaliais tarifais“, – apie Anykščių rajono savivaldybę rašo savivaldybių indekso sudarytojai.
Lyderio pozicijas šiemet išlaikė Vilniaus miestas, po jo rikiuojasi Klaipėda, Šiauliai ir viena vieta pakilęs Kaunas. 54 mažųjų savivaldybių reitinge pirmauja Kauno rajonas.
Lietuvos savivaldybių indekse gerai vertinamos tos savivaldybės, kurios:
• taupo mokesčių mokėtojų pinigus, gyvena pagal savo pajamas, skaidriai naudoja biudžeto lėšas;
• savo veikla neriboja vartotojų pasirinkimo, skatina konkurenciją tarp paslaugas teikiančių įmonių ar įstaigų;
• mažina mokesčių naštą, užtikrina palankias sąlygas verslui;
• efektyviai valdo turimą turtą ir parduoda tą turtą, kuris nėra būtinas pagrindinėms funkcijoms vykdyti;
• atsisako nebūtinų, nepirminių savo funkcijų;
• savo funkcijoms vykdyti pasitelkia efektyviau veikiantį privatų sektorių;
• mažina administracinę ir biurokratinę naštą.