Šalį reguliariai supurto smurto prieš vaikus problema. Vaikai mušami iki užmušimo, skandinami šuliniuose, luošinami. Po praeitą savaitę šalį sukrėtusios tragedijos, kuomet Kėdainiuose šeimoje buvo mirtinai sumuštas berniukas, imta raginti griežtinti atsakomybę už smurtą prieš vaikus.
„Anykšta“ antradienio laikraščio rubrikoje „Komentarai“ klausė, kaip manote, kodėl šeimose smurtaujama? Ar bausmių griežtinimas turėtų sustabdyti smurtą prieš vaikus? Kokių priemonių patartumėte imtis, kad išspręstume smurto problemą?
Nerijus VYŠNIAUSKAS, Kavarsko parapijos klebonas, teologijos daktaras:
– Mano manymu, esu tai sakęs ir per pamokslus, kad smurtas prieš vaikus visų pirma kyla, kai tėvai iš darbo, pasiekimų neturi ką parodyti savo vaikams, kai tėvai patys nėra įgyvendinę savo gyvenimo svajonių, bet nori, kad vaikai pasiektų aukštumas, net per prievartą. Tai viena. Antra, mes dūsaujame dėl nelaimės, kuri nutiko, bet niekas nesusimąsto, už kokias algas dirba socialiniai darbuotojai, praktiškai už minimalius atlyginimus. Kodėl? Nes vos ne visi, kas gali, slepia mokesčius, valstybė nesurenka pinigų, neturi iš ko mokėti normalių atlyginimų. Kokie atlyginimai mokami, atitinkamai, manau, taip ir dirbama. Todėl ši bėda yra visų mūsų bėda, jei mes patys nemylime valstybės, nėra ko stebėtis, kad turime tokią tvarką.
Smurtas prieš vaikus nepateisinamas. Bausmės tėvams turėtų būti sugriežtintos, peržiūrimos pašalpos. Kai lankai parapiją, matai, kad yra šeimų, kurios gyvena vien iš pašalpų, gimdo tam, kad pašalpas gautų.
Ar mūsų kultūra nėra smurtinė? Manau, kad visame pasaulyje yra bėdų, tai nėra tik mūsų kultūros bėda. Bažnyčia, kai teikia santuokos sakramentą, jaunavedžius jam ruošia rengdama kursus. Yra kursai, aš pats Kaune juos vedžiau. Mano galva, tų kursų yra net per mažai, Italijoje, kiek pamenu, santuokos sakramentui ruošiamasi dvejus metus. Todėl skyrybų Italijoje praktiškai nėra, nes jei išsiskiria, tai per pirmus dvejus metus, dar lankant kursus. Valstybė šiuo atveju, manau, nieko nedaro. Negali kiekvienas suėjęs kurti šeimą. Šeima nėra tik susiėjimas ir dauginimasis. Tai atsakomybė už savo veiksmus, savo vaikų ateitį.