Sausio pabaigoje ir vasario pradžioje Anykščių urėdijos miškuose miškininkai skaičiavo vilkus ir lūšis.
Panašu, jog vilkų rajono miškuose daugėja, Šimonių girioje medžioja bent dvi vilkų gaujos.
Vilkai ir lūšys skaičiuojami pagal pėdsakus sniege, todėl jų apskaita itin prikluso nuo oro sąlygų.
Pavyzdžiui, pernai gamtinės sąlygos skaičiavimo atlikti neleido. Šiemet orai pėdsakų skaičiavimui buvo palankesni.
Kad apskaičiuotų vilkų ir lūšių populiacijų dydį, pėdsakai skaičiuojami du kartus.
Rezultatai rodo, kad Anykščių urėdijos miškuose gyvena bent 14 vilkų ir 18 lūšių.
„Vilkų daugiausia suskaičiuota Šimonių girioje, Svėdasų ir Mikierių girininkijose. Ten suskaičiuota 11 vilkų, dvi gaujelės – viena iš 6-ių, kita iš 5-ių vilkų. Mes manome, kad Dabužių masyve gyvena kita populiacija, bet ten tik 2 vilkus apskaitė“, – apie vilkų skaičių kalbėjo Anykščių miškų urėdijos urėdas Sigitas Kinderis.
Jei daugiausia vilkų gyvena Šimonių girioje, tai lūšys pamėgo Troškūnų girininkijos miškus. Iš bendro 18-os lūšių skaičiaus, girininkijos miškuose jų suskaičiuota 8–ios.
„Troškūnų miškuose nuo seno lūšių populiacija gausi, bet lūšių rasta praktiškai visose girininkijose. Tačiau apskaitos diena yra apskaitos diena, fiksuoji tai, kas yra tą dieną“, – kad skaičiai gali būti didesni, nei užfiksuota, komentavo urėdas.
Beje, vienais iš ankstesnių metų suskaičiuoto lūšių skaičiaus Anykščių rajone valdininkai nepatvirtino motyvuodami, kad jis negali būti toks didelis, kokį suskaičiavo anykštėnai.
Pats būdamas medžiotoju, S. Kinderis „i“ pasakojo, kad medžiotojai dažnai pasakoja apie kituose rajono miškuose pastebimus vilkus ir lūšis, kurių pėdsakų per apskaitą rasti nepavyko.
„Mūsų pamąstymu, tikėtina, jog vilkų rajono miškuose turėtų būti vos ne dvigubai daugiau, lūšių, ko gero, taip pat“, – apie spėjamus skaičius kalbėjo S. Kinderis.
Beje, urėdas atkreipė dėmesį, jog mažėjant šernų populiacijai dėl afrikinio kiaulių maro gausėja elninių populiacija.
„Todėl vilkams mitybos sąlygos bent jau neblogėja, o gal net gerėja”, – pastebėjo urėdas.-Mūsų tarnyba, kad ir šiandien, tikrindama komercinius plotus, matė, jauniklio briedžio pėdsakus ir pastebėjo, kad briedžiui iš paskos sekta vilko”, – pasakojo S. Kinderis..
“Vilkai medžioja net briedžius, ne tik smulkiąją fauną, o ypač nusilpusius ar sergančius, juk vilkas – miško sanitaras. Ką reiškia gaujelei vilkų, kurie turi savo medžioklės taktiką, sumedžioti briedį? Badas vilkams negresia. Beje, Šimonių girioje dar yra labai skanių ir neatsargių danielių“, – apie vilkų medžioklės sąlygas „i“ pasakojo urėdas.
Danielių populiaciją gausina pati Anykščių miškų urėdija, kuri Mikierių girininkijoje turi danielyną, kuriame veisia danielius. Beje, miškininkai yra radę sudraskytų danielių likučių ir net išplatinę tai patvirtinančias nuotraukas.
Prisijungti prie vilkų ir lūšių skaičiavimo buvo kviečiami savanoriai, bet Anykščių rajone nė vieno savanorio neatsirado, todėl pėdsakus skaičiavo girininkijų specialistai.
Paklaustas, ar už vilkų populiacijos saugojimą pasisakanti organizacija „Baltijos vilkas“ neatsiuntė į Anykščių urėdiją savo atstovų, urėdas teigė: „Mes būtume labai apsidžiaugę, jei jie būtų atvykę, tuomet duomenys būtų priimami objektyviau, juk rasti akivaizdūs pėdsakai, įrodymai, būtų mažiau interpretacijų“.
Vilkų skaičiavimas svarbus tuo, kad pagal iš visų urėdijų gautus duomenis sprendžiama apie vilkų populiacijos dydį Lietuvoje. Nuo bendro skaičiaus priklauso leidžiamų sumedžioti vilkų skaičius.
Iki šiol manyta, kad šalyje yra apie 300 vilkų, iš kurių Utenos apskrities rajonuose apie 30.