Anykščių rajono apylinkės teismas priėmė sprendimą panaikinti buvusio Anykščių rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo Antano Katlioriaus teistumą. Jis teismui nurodė, kad galiojantis teistumas trukdo įsidarbinti ir prašė teismo teistumą panaikinti. Teisėja Vitalija Ragauskienė A. Katlioriaus prašymą tenkino, prokuroras Arvydas Miečius jam neprieštaravo.
Priminsime, jog A. Katliorius ir buvęs jo pavaldinys Alvydas Timinskas nuteisti už kyšininkavimą. Byla buvo pasiekusi Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą. Anykščių rajono apylinkės teismas kaltinamąjį nuosprendį priėmė dar 2013-ųjų gruodžio mėnesį, tačiau apeliacijų nagrinėjimas baigėsi tik 2015 metais.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas paliko galioti teismo nuosprendį, kuriuo savivaldybės tarnautojai A. Katliorius ir A. Timinskas pripažinti kaltais dėl korupcinių nusikaltimų. Jiems skirtos baudos, o A. Katlioriui dar ir atimta teisė vienerius metus dirbti valstybės tarnyboje.
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos pareigūnai, atlikdami ikiteisminį tyrimą, nustatė, kad A. Katliorius, vadovaudamas Anykščių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriui, neteisėtai sudarė išskirtines sąlygas dviem bendrovėms laimėti melioracijos darbų konkursus: vienai bendrovei laimėti Anykščių rajono Kavarsko seniūnijoje 1 099 465 litų vertės darbų pirkimą, kitai bendrovei – Troškūnų seniūnijoje 1 085 900 litų vertės darbų pirkimą.
Konkursai buvo organizuojami naudojant Europos Sąjungos investicines lėšas.
STT pareigūnai išaiškino, kad A. Katliorius susitarė su bendrovių vadovais į viešųjų pirkimų konkursų sąlygas įtraukti tokius reikalavimus, kurie diskriminuotų kitus potencialius konkursų dalyvius. A. Katlioriaus pavedimu A. Timinskas įtraukė papildomus reikalavimus į šių viešųjų pirkimų konkursų sąlygas ir dar prieš konkursus suinteresuotų bendrovių atstovams atskleidė konfidencialią informaciją apie potencialius konkursų dalyvius. Taip dviejų bendrovių direktoriams buvo sudarytos sąlygos atlikti nesąžiningos konkurencijos veiksmus – susitarti su kitomis įmonėmis, kad jos nedalyvautų konkurse. Dėl šių neteisėtų veiksmų dviejuose milijoninės vertės viešųjų pirkimų konkursuose dalyvavo tik po vieną įmonę, kurios ir buvo pripažintos konkursų laimėtojomis. Už laimėtus konkursus A. Katlioriui buvo „atsilyginta“ ir piniginiu kyšiu, ir statybinėmis medžiagomis, ir paslaugomis.
Prokuroras A. Miečius „Anykštai“ sakė, jog nepamena kito atvejo, kad nuteistasis į Anykščių rajono apylinkės teismą kreiptųsi dėl teistumo panaikinimo. Teistumo panaikinimo prasmė taip pat, regis, nėra labai aiški – draudimo dirbti valstybės tarnyboje terminas A. Katlioriui jau yra praėjęs, todėl teoriškai jis vėl gali tapti valdininku ir be naujo teismo sprendimo. Pasak prokuroro, A. Katlioriaus atveju jam galiojančio teistumo terminas – treji metai. Įstatymai leidžia praėjus pusei teistumo termino kreiptis į teismą dėl teistumo panaikinimo. A. Katliorius teismo skirtą baudą sumokėjo, prasižengimų nepadarė, todėl teismas priėmė sprendimą savotiškai reabilituoti buvusį valdininką. Galiojantis teistumas gali trukdyti įsidarbinti apsaugos bendrovėse, kai kuriose kitose įmonėse, kur reikalaujama nepriekaištingos reputacijos. Įsiteisėjus Anykščių rajono apylinkės teismo sprendimui, A. Katliorius formaliai vėl bus nepriekaištingos reputacijos.
Pats A. Katliorius „Anykštai“ komentuodamas, kam jam vėl reikėjo prisiminti nemalonią istoriją, sakė: „Įstatymas to nedraudžia. Man teistumo panaikinimas pirmiausia buvo svarbus psichologiškai.“