Seimas nutarė, kad lengvatinis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas centralizuotai šilumai galios tik iki šių metų gegužės 31-osios. Siekdamas sušvelninti PVM lengvatos panaikinimo pasekmes socialiai remtiniems žmonėms, Seimas svarstys kompensacijų už šildymą mokėjimo tvarkos pakeitimą.
„Anykštos“ pašnekovai sako, kad bet kuriuo atveju lengvatos už šildymą panaikinimas turės ir neigiamų pasekmių – Anykščių rajono savivaldybė patirs finansinį smūgį, be to, išaugs gaunančių kompensacijas už šildymą gyventojų skaičius.
Siekius vadina „ciniškais“
„Anykščiams taip sunkiai pavyko sumažinti tą šilumos kainą iki tokios jau padoresnės… Ir vėl. Antras dalykas, mane šiek tiek pribloškė pono Karbauskio pasisakymas, kad išaugus kompensacijų už šildymą gavėjų skaičiui, tai bus savivaldybių reikalas. Dar taip ciniškai nebūdavo. Kiek buvo Vyriausybių, jei kildavo minimalus atlyginimas ar didėdavo socialinės išlaidos, tai tie pinigai būdavo „įdedami“ į savivaldybių biudžetus.
Savivaldybei tai bus dvigubas finansinis smūgis. Mes planavome, kad šiais metais dar mažės išlaidos biudžetinių įstaigų šildymui. O jos nemažės, jau reikės perskaičiuoti biudžetą. Ir sunku pasakyti, kiek atsiras tų naujų kompensacijų už šildymą gavėjų. Tos išlaidos nebuvo numatytos rajono biudžete.
Vienu žodžiu, blogai“, – dar prieš Seimo sprendimą dėl PVM lengvatos centriniam šildymui panaikinimą, komentavo S. Obelevičius.
Kompensacijų gavėjų
skaičius gali augti 20 proc.
Anot S. Obelevičiaus, tikrasis norinčiųjų gauti kompensacijas gyventojų skaičius bus matomas tik tada, kai jie dėl tų kompensacijų kreipsis į savivaldybę.
„Kiek mačiau iš ekspertų atsiliepimų, tokių žmonių gali atsirasti pakankamai daug – jų skaičius gali augti apie 20 proc., nes daugelio žmonių pajamos yra „ant ribos“. Kuomet išlaidos šildymui padidės 12 proc., tai didelė tikimybė, kad tie žmonės kreipsis kompensacijų. Čia tokia dovanėle rajono biudžetui nelabai graži“, – sakė S. Obelevičius, anot kurio, apie tokius Seimo sprendimus savivaldybė „net nesapnavo“.
Kompensacijų gavėjų –
daugiau nei tūkstantis
Laikinoji savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Gintarė Noliūtė prognozavo, kad panaikinus PVM lengvatą šildymui, besikreipiančiųjų dėl kompensacijų anykštėnų skaičius išaugs.
„Manau, kad kompensacijų gavėjų skaičius išaugs, nes jei panaikins PVM lengvatas, bus daugiau asmenų, kurie turės teisę kompensaciją gauti“, – sakė G. Noliūtė, kol kas neturinti informacijos, kaip tiksliai atrodys naujoji kompensacijų skyrimo tvarka.
Socialinės paramos skyriaus duomenimis, praėjusių metų spalį kompensacijos už šildymą buvo suteiktos 792 šeimos ūkiams, lapkritį – 1256.
Šilumininkai naudos negaus
UAB „Anykščių šiluma“ direktorius Virgilijus Vaičiulis preliminariai paskaičiavo, kad gyventojai, nepratęsus PVM lengvatos centriniam šildymui, bendrovei sumokėtų papildomus 200 000 – 250 000 Eur.
„O tiems, kas gauna kompensaciją už šildymą, naujos tvarkos kaip ir neaktualios. Padidės mokėjimai tiems, kurie tų kompensacijų negauna. Mums iš to jokios naudos, visas PVM atitenka valstybei“, – apie PVM lengvatą centriniam šildymui kalbėjo V. Vaičiulis.
Gali padaugėti skolininkų
Šilumos vartotojai UAB „Anykščių šiluma“ už suteiktas paslaugas yra skolingi apie 500 000 Eur. Prognozuojama, kad skola, Seimui panaikinus PVM lengvatą šildymui, gali dar labiau augti.
„Visokiais būdais su skolininkais kovojame. Išieškome skolas ir gražiuoju, ir per antstolius. Yra nemokančių, antstoliams perduotų po kelis kartus. Yra tokių, iš kurių visai neatskaičiuoja – mažos pajamos, socialiniame būste sėdi. Ir ką tokiam vartotojui padarysi? Kuris sąžiningai moka, susimokės ir tą didesnę sumą, o kuris nemoka…“, – kalbėjo V. Vaičiulis.
Kompensacijų
gavėjams – vienodai
Anykštėnė Marijona Fergizienė „Anykštai“ neatskleidė, ar už šildymą gauna kompensaciją, tačiau Seimo sprendimas naikinti PVM lengvatą šildymui jos neišgąsdino.
„Tie, kurie gauna kompensacijas, jiems nei šilta, nei šalta – už juos vis tiek valstybė sumokės.
J. Biliūno 18-ajame name, kuriame gyvenu aš, dejuojančių dėl šildymo niekada nebuvo. Aš po teismus vaikščiojau, įrodinėjau, kad reikia tvarkyti šildymo sistemą, tačiau palaikančių nebuvo – visi nori mokėti už šildymą daugiau. Mūsų namui problemos dėl to tikrai nebus“, – kiek su ironija, kad kai kurie gyventojai nelinkę gilintis į šildymo peripetijas, o yra pasiruošę apmokėti bet kokio dydžio sąskaitas už šildymą, kalbėjo M. Fergizienė.
Sieks išplėsti kompensacijų
gavėjų skaičių
Kompensacijas už šildymą ateityje siūloma mokėti tiems žmonėms, kurių išlaidos šilumai viršys 10 proc., o ne 20 proc. jų pajamų ir valstybės remiamų pajamų skirtumo.
Be to, „valstiečiai“ siekia išplėsti ratą asmenų, gaunančių kompensacijas – jas ateityje siūloma mokėti ne tik besinaudojantiems centriniu šildymu, bet ir tiems, kurie šildosi elektra, dujomis, malkomis ar kitais būdais.
Šiuo metu lengvatinis PVM tarifas centriniam šildymui yra 9 proc., o standartinis – 21 procentas.
„Pasibaigia lengvatos galiojimo terminas, o toliau biudžete nė euro nėra. Tai yra atsakymas. Mes prie biudžeto perskirstymo neplanuojame sugrįžti“, – spaudos konferencijoje, skirtoje Vyriausybės patvirtintam programos įgyvendinimo planui, sakė S. Skvernelis, atsakydamas į klausimą, ar gali būti pratęsta PVM lengvata šildymui.