Anykščių rajono mokyklų jaunieji geografijos entuziastai, šeštų septintų klasių mokinukai antradienio rytmetį sugužėjo į Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių memorialinį muziejų Griežionėlėse, kur susipažino su šios daug lietuviškai kultūrai nusipelniusios šeimos istorija, knygnešių žygiais bei smagiai varžėsi geografijos užduotis spręsdami…
Į nuo 2003 m. rengiamą rajono jaunųjų geografų stovyklėlę, ji kadaise būdavo net dviejų dienų, o dabar jai pakanka ir kelių valandų, susibūrė net 35 mokinukai iš septynių mokyklų – Antano Baranausko pagrindinės, A. Vienuolio progimnazijos, Kurklių, Viešintų, Debeikių, Traupio pagrindinių bei Troškūnų K. Inčiūros gimnazijos. Lietuvių tautos atgimimo kultūrinėse kovose XIX amžiaus pabaigoje bei XX amžiaus pradžioje dalyvavusių Didžiulių giminės istorija, jų kūrybinis palikimas žavėjo, vėrėsi knygnešių gadynės paslaptys, kurias noriai pasakojo šiaip jau rūstus turėjęs būti, ir įdomus, ir visai draugiškas caro žandaras. Tas mėlyna uniforma pasirėdęs, kažkodėl ne rusiškai kalbantis – universalus vyrukas pagelbėjo mokinukams patirti tų tolimų laikų vargus, romantiką bei neblėstančią viltį, suieškoti slėptuvę. Didžiulių sodybos istorijos įdomybes pažinę jaunieji geografai, pasitelkus įvairiaspalvių saldainių burtą buvo maksimaliai permaišyti – suskirstyti į komandas.
Geografinės varžytuvės vyko saulės nutviekstame kieme. Užduotis sumaniai ir solidžiai skirstė, atidžiai rezultatus fiksavo mokytoja Dalia Keibienė. Reikėjo naudotis kompasu,nustatyti reljefo morfologinį tipą naudojantis ant apversto matlankio kabančiu svareliu – eklimetru, kuo geriau orientuotis vidine nuojauta nustatant laiką bei atstumą, aprašyti aplinkoje vyraujančius meteo (klimato) elementus, vizualiai įvertinti kraštovaizdžio taršos elementus, sužymėti objektus topografiniais ženklais ir kt.
Geriausiai su užduotimis susidorojo ir pirmąją vietą pelnė komanda „Jaunieji geografai”, toliau -„Mandarinai”, „Kriaušės”, „Ananasai”, „Persikai”, „Slyvos”, „Nemunėlis”. Visų pastangos buvo įvertintos gardžiais, sveikais ir saldžiais bei rūgščiais prizais iš mokytojos Neringos Šermukšnienės bičių ūkio. Vaišingoje Didžiulių pastogėje ragautas ir pyragas, bandutės arbata, pažintys puikiausios. Stabtelėjimas, dėl to, kad įkoptume į Padvarninkų kalnelį, ten dar kartą prisimintume Didžiulius bei visus kitus ten palaidotuosius.
Viešintose sugužėjome į Povilo Jurkšto muziejų, kur mūsų jau laukė veiklieji šio miestelio vyrai, muziejaus globėjai Algimantas Bekenis iš Vitas Zaikauskas. Įdomybių įdomybės. Ne tik seni rakandai, įrankiai, bet egzotiškas motociklas, čekiškas „čežetas”. klėtys, klėtelės…ir pabaigai neregėta ieva. Ganėtinai storu, tiesiu kaip styga ir jau labai aukštu kamienu besipuikuojanti, baltais žiedais apsipylusi ieva.