Birželio 8 –ąją Kunigiškių I kaime veikiantis Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejus sulaukė nemažo būrelio ypatingų svečių. Iš JAV atvyko Kazickų šeimos fondo (KAZICKAS FAMILY FOUNDATION, Inc.) prezidentė ir valdybos pirmininkė, žurnalistė, verslininkė ir filantropė Jūratė Kazickaitė, šio Fondo Niujorko biuro generalinė direktorė Neila Baumilienė, Kaune gyvenanti vertėja, visuomenės veikėja garsios išeivijos rašytojos Alės Rūtos (Elenos Viktorijos Nakaitės – Arbienės (Arbačiauskienės) dukra Vijolė Arbas, rokiškėnai kunigo švietėjo Jono Katelės labdaros ir paramos fondo vadovas Leonardas Šablinskas, buvęs Kamajų seniūnijos seniūnas ir buvęs Rokiškio rajono meras, dabar į visuomeninį judėjimą įsijungęs, „Kamajų Respublikos Prezidentu“ tituluojamas Vytautas Vilys ir kt.
Į šį artimiausiu metu veiklos trisdešimtmetį pažymėsiantį muziejų užsukta neatsitiktinai. Mat, šiame pastate, kur dabar įkurtas muziejus, čia veikusioje Kunigiškių pradžios mokykloje vaikystėje teko kurį laiką mokytis ir būsimai rašytoja Alei Rūtai. Muziejuje šiuo metu veikia Alės Rūtos gimimo 100-osioms metinėms skirta paroda, kur eksponuojamos pačios rašytojos dovanotos muziejui knygos, foto nuotraukos, jos rašyti laiškai. Viešnioms iš Jungtinių Amerikos Valstijų, o taip pat ir rašytojos dukrai Vijolei Arbas buvo malonu pamatyti, kaip Kunigiškių muziejuje saugomas buvusios pradžios mokyklos moksleivės, būsimosios rašytojos, išeivijos lietuvių veikėjos, lietuvybės puoselėtojos, tautos patriotės Alės Rūtos (Elenos Viktorijos Nakaitės–Arbienės (Arbačiauskienės), o ir kitų žymių žmonių atminimas. Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejuje įgyvendinti įvairius nevyriausybinės organizacijos– Vaižgantiečių klubo „Pragiedrulys“ projektus padėjo ir finansiškai juos parėmęs Kazickų šeimos fondas. Tad, šio Fondo prezidentei ir valdybos pirmininkei Jūratei Kazickaitei bei Fondo Niujorko biuro generalinei direktorei Neilai Baumilienei buvo gera proga susipažinti, kaip buvo panaudotos muziejuje labdaringai skirtos lėšos. Ir šioms trims garbioms viešnioms, ir jas lydėjusiems rokiškėnams laikas, praleistas Kunigiškuose, neprailgo, nes muziejuje visi tikrai turėjo ko pasižiūrėti…
Na, o išvakarėse, prieš aplankant Anykščių rajono Svėdasų seniūnijos Kunigiškių I kaime veikiantį muziejų, didelis ir įsimintinas renginys vyko Rokiškio krašto muziejuje. Čia surengtas literatūrinės premijos „Alės Rūtos ir Alės Kazickienės vardu“ konkurso nuostatų pristatymas. Gausiai susirinkusiems muziejaus salėje rokiškėnams bei jų svečiams pirmiausia buvo parodytas režisieriaus, gausybės kino žurnalų, dokumentinių filmų autoriaus kino režisieriaus Algirdo Tarvydo sukurtas dokumentinis filmas „Alė Rūta. Ilgesys“. Pasidalijus mintimis ir prisiminimais apie JAV gyvenusią, bet šimtaprocentine lietuve save laikiusia, nostalgija gimtajam kraštui „sirgusia“, savo turtingą ir produktyvią kūrybą Lietuvai Tėvynei skyrusia rašytoja Ale Rūta, buvo pristatytas literatūrinės premijos „Alės Rūtos ir Alės Kazickienės vardu “ konkursas Rokiškio rajono kūrėjams. Šis konkursas– tai neformaliojo literatūrinio ugdymo projektas, skatinantis Alės Rūtos kūrybos populiarinimą, įprasminti jos kūrybinį palikimą, kviečiantis populiarinti esė žanrą, ugdyti rokiškėnų literatūrinius gebėjimus. Konkursas paskelbtas prisimenant dvi neišskiriamas drauges rokiškėnes Ales, kilusias iš Kamajų krašto ir likimo nublokštas už Atlanto, tapusias vienomis žymiausių išeivijos moterų JAV lietuvių bendruomenėje ir Lietuvoje: rašytoją Alę Rūtą (Eleną Viktoriją Nakaitę – Arbienę (Arbačiauskienę) bei mecenatę, visuomenės veikėją Aleksandrą Kalvėnaitę–Kazickienę.
Už geriausius rašinius (esė) tema „Alės Rūtos darbų aktualumas lietuviams šiandieną“ numatytos premijos ( dviejose skirtingose amžiaus grupėse): jauniesiems rašytojams iki 18 metų amžiaus bus skirta 500 eurų premija, o vyresniems rašytojams–1000 eurų premija.
Beje, šios naujos literatūrinės premijos steigėjai ir mecenatai primena, kad konkurse pagal teisiškai patvirtintus nuostatus dalyvauti ir savo kūrybinius sugebėjimus išbandyti gali tiktai Rokiškio rajono gyventojai, neatsižvelgiant į tą faktą, kad prieškario laikais Rokiškio apskričiai priklausė dabartinių Anykščių, Kupiškio bei kiti aplinkinių rajonų vietovės.