Seimo Antikorupcijos komisija tirs e. sveikatos projekto įgyvendinimą. Seimas priėmė nutarimą, kuriuo komisijai suteikė laikinosios tyrimo komisijos statusą ir pavedė atlikti parlamentinį tyrimą dėl trijų Nacionalinės elektroninės sveikatos sistemos kūrimo etapų (NESS I, NESS II, ESPBI IS). Nutarimas priimtas 99 parlamentarams balsavus „už“.
Komisija sieks išsiaiškinti, kokie asmenys inicijavo ir dalyvavo e. sveikata projekto kūrime, jo įgyvendinime; kas yra atsakingas, kad e. sveikata projekto tikslai nepasiekti. Tyrimo metu bus siekiama išsiaiškinti, ar projekto įgyvendinime dalyvavę asmenys nepateko į viešųjų ir privačių interesų konfliktą; dėl kokių priežasčių trečiajame projekto etape įdiegta ESPBI IS dirba neefektyviai, stringa, o gydymo įstaigos vietoj naudojimosi e. sveikatos sistema kuria naujas integracines sąsajas su gydymo įstaigų informacinėmis sistemomis; kokia VĮ Registrų centro, dalyvavusio projekto įgyvendinime, atsakomybė.
Seimas pavedė komisijai parlamentinį tyrimą atlikti ir išvadas pateikti Seimui iki 2017 m. gruodžio 1 d.
„Nutarimo atsiradimą sąlygojo audito ataskaita, kurioje aptarti visi trys bandymai įdiegti elektroninę sveikatos sistemą Lietuvoje. Galutiniai vartotojai dėl sistemos netobulumo ir ydingumo nenoriai naudojasi šia sistema. Mes šiandien neturime atsakymų, kodėl šita sistema tinkamai neveikia, o asignavimų panaudota daug ir atsakomybės nėra“, – projekto pristatymo metu yra sakęs Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius.
Valstybės kontrolė, šių metų balandį atlikusi auditą, konstatavo, kad sukurta e. sveikata sistema veikia ne visa galia, e. sveikata sistemos kūrimo etapu nedalyvavo asmenys, būsimi sistemos naudotojai, todėl sistema yra biurokratizuota, nepatogi naudojimui; nebuvo apmokyti galimi e. sveikata sistemos naudotojai ja naudotis. Nustatyta, kad ne visi planuoti ir finansuoti plėtros rezultatai pasiekti ir pamatuojami; trūksta e. sveikatos sistemos kokybinių rodiklių; planuojami įgyvendinti nepasiteisinantys telemedicinos sprendimai; neužtikrintas nacionalinių ir regioninių projektų koordinavimas, dubliuojamas finansavimas panašius sprendimus realizuojantiems regioniniams projektams; už informacinės sistemos palaikymą su VĮ Registrų centru atsiskaitoma be pagrįstos informacijos, neįsitikinus atliktų darbų kokybe; neįgyvendintos visos visaverčiam informacinės sistemos veikimui reikalingos tarpusavio sąsajos ir kt.
E. sveikata projektui įgyvendinti 2005-2015 m. buvo išleista 40 609 591 euras. Pagal 2015 m. patvirtintą Lietuvos e. sveikatos sistemos 2015-2025 m. plėtros programą ir jos priemonių planą, yra numatyta, kad tolesniam e. sveikata projekto vystymui reikalingi 28 250 424 eurai.