Išleistuvės yra viena iš svarbiausių švenčių dvyliktokams, kai jauni žmonės jau žengia pirmą žingsnį į suaugusiųjų pasaulį. Todėl šventei negailima nei pastangų, nei pinigų, kad ji būtų ideali ir įsimintų visam gyvenimui.
Vienas iš svarbiausių klausimų, kuris kyla dažniausiai abiturientėms, yra išleistuvių apranga – suknelė, šukuosena, makiažas.
Vertina kuklumą ir patogumą
Anykščių Jono Biliūno gimnazijos abiturientė Augustė Šerelytė brandos atestatų įteikimo šventei išsinuomojo ilgą raudoną suknelę, kurios, pasak jos, neilgai ieškojo. „Įsivaizdavau save su kitokia suknele, tačiau pasimatavus šią, daugiau kitų nebeieškojau”, – sakė pašnekovė. Abiturientė žinojo, kad, jeigu nusipirks suknelę, tai galbūt nebeturės progų jos apsivilkti ir be to, visada yra rizika, kad per išleistuves kažkas pasirodys su identiška suknele: „Gavau garantiją, kad niekas tokios pačios nebeišsinuomos”. Aprangai, šukuosenai ir makiažui Augustė išleido apie 150 eurų.
Gabrielė Čypaitė, irgi abiturientė, sakė, kad gana ilgai ieškojo suknelės, nes jai vis kažkas netikdavo, bet galiausiai rado idealų variantą ir suknelę nusipirko – baltą su juodais nėriniais, laisvo siuvimo, ilgis – žemiau kelių. Mergina suknelę pirko, nes, pasak jos, norėjo turėti ją kaip savo praeito etapo simbolį: „Esu pakankamai sentimentali, tad suknelę pirkau būtent tam, kad ji ir toliau išliktų mano spintoje ir primintų mokyklos išleistuves”. Mergina papasakojo, jog išleistuvėms daug pinigų neišleido, tačiau skyrė daugiau dėmesio aprangai nei jeigu ruoštųsi vakarėliui ar gimtadieniui.
Kita tos pačios gimnazijos abiturientė Ernesta Bernatonytė suknelę siuvosi, nes, anot jos, kiekvienai merginai yra svarbu turėti suknelę, su kuria niekas daugiau į išleistuves neateis. Mergina pasirinko šviesių pastelinių spalvų tonų suknelę, kurie nebūtų ryškūs, nes pašnekovei svarbiausias išleistuvių aprangoje yra kuklumas: „Kad ir kaip ten bebūtų, bet šventė visgi yra mokykloje, todėl manau, kad apranga neturėtų būti iššaukianti”.
Augustė Šerelytė irgi ieškojo padorios, neiššaukiančios suknelės, tačiau nenorėjo ir pernelyg puošnios. „Aišku, labai svarbus patogumo ir laisvumo jausmas, nes, jeigu panelė ar vaikinas atrodys gražiai, bet negalės normaliai pajudėti ar vaikščioti dėl nepatogios avalynės ar aprangos, tai labiau kels juoką nei žavesį. Todėl, mano nuomone, svarbiausia yra jaustis patogiai ir nepersistengti”, – pabrėžia Augustė. Abiturientė Gabrielė mano, kad svarbiausia yra gera nuotaika ir nusiteikimas, o tada, pasak jos, tiks jau ir visi rūbai. Be to, yra svarbu, kad suknelė atspindėtų pačią merginą: „Kriterijus, pagal kurią rinkausi suknelę, buvau aš pati, kad ji man tiktų. Mados tendencijos, stilistų patarimai liko antraeiliai. Paskutinėje vietoje liko spalva, forma ir audinio rūšis – tai man didelio skirtumo nesudarė”.
Siūlo rinktis aprangą pagal save
Tekstilės dizainerė, Anykščių menų inkubatoriaus kūrėja Irutė Aleknavičienė pastebi, kad nėra apibrėžto išleistuvių stiliaus. Ji mano, kad dažniausiai laikomasi klasikinio aprangos stiliaus: „Vaikinai abiturientai rengiasi kostiumais, o su merginomis yra sudėtingiau, nes vienos pasirenka vakarines sukneles, kitos – kokteilines arba visai gatvės stiliaus sukneles”. Tačiau dizainerė pastebi, kad išleistuvių stilius priklauso ir nuo vyraujančios tuo metu mados, nors ji nematanti didelių skirtumų tarp abiturientų, baigusių mokyklą prieš dešimt metų, ir dabartinių dvyliktokų.
Paklausta apie didmiesčių ir mažų miestelių išleistuvių stiliaus skirtumus, I. Aleknavičienė pastebi, kad išleistuvių apranga Vilniuje bei Anykščiuose nelabai skiriasi, nes, anot jos, jaunimas yra meniškas ir stilingas. „Bet miestų ir provincijos jaunimas, manyčiau, šiek tiek skiriasi. Kaip ir kiekvienas miestas turi savo charakterį, taip ir abiturientų apranga priklauso nuo gyvenamos aplinkos, tėvelių pinigėlių bei bendro supratimo apie stilių”, – pabrėžia pašnekovė.
Pasak dizainerės, renkantis aprangą išleistuvėms svarbiausia yra pasitikėjimas savimi bei sugebėjimas drabužius rinktis pagal savo būdą ir charakterį: „Nereikėtų „aklai” vaikytis mados, geriau apsirengti kukliau ir paprasčiau, bet tai būtų sava, miela bei patogu. Norisi, kad ta apranga atitiktų apsirengusiojo stilių”. Be to, I. Aleknavičienė siūlo merginoms kritiškai vertinti savo figūros privalumus ir trūkumus renkantis sukneles. Svarbų vaidmenį atlieka ir makiažas, taigi dizainerė rekomenduoja derinti kosmetiką pagal savo odos tipą. „Renkantis papuošalus reikėtų atsižvelgti, kad derėtų prie bendro vaizdo, nes pasitaiko, kad iš didelio noro pasipuošti, paryškinami trūkumai, o tada liūdna stebėti, nes, atrodo, kad tiek nedaug reikėjo ir trūkumus buvo galima paversti privalumais”, – teigia pašnekovė.
Kita pašnekovė, Anykščių menų inkubatoriaus papuošalų bei aksesuarų kūrėja Irma Laurinavičiūtė, mano, kad yra gražu neperdėtas, kuklus pasipuošimas, kai pabrėžiamas vienas akcentas, pavyzdžiui, tik kaklo vėrinys.
Dizainerė I. Aleknavičienė įžvelgia, kad vaikinams tinkamai apsirengti yra paprasčiau, nes jie visada atrodo elegantiškai pasipuošę kostiumais. Tačiau pašnekovė pozityviai vertina tai, kad ir vaikinai ieško savo stiliaus bei atranda būdų pasipuošti stilingiau bei išradingiau.
Dizainerių ir abiturienčių patarimai būsimoms dvyliktokėms
Abiturientė Augustė Šerelytė primena, kad svarbiausia yra mokytis ir išlaikyti egzaminus, nes be jų nebebus ir gražios šventės: „ O kalbėdami apie stiliaus klaidas, tai reikia prisiminti, kad mokyklos išleistuvės nėra vieta, kur reiktų demonstruoti kuo daugiau atviro kūno. Subtilumas prideda žavesio”.
Abiturientė Gabrielė Čypaitė būsimoms abiturientėms pataria rinktis suknelę, kuri nebūtų vulgari bei per trumpa ir per siaura, nes mergina paprasčiausiai nepatogiai jausis.
Papuošalų bei aksesuarų kūrėja Irma Laurinavičiūtė pabrėžia, kad nereikėtų persistengti su apranga ir aksesuarais.
Tekstilės dizainerė Irutė Aleknavičienė sako, kad svarbiausia per išleistuves yra būti geros nuotaikos, nes, anot jos, apranga, kaip ir nuotaika veide atspindi žmogaus būseną: „Žmogaus stilius nesusiformuoja per dieną, tad jaunimas tegul išlieka smalsus, drąsiai eksperimentuoja ir ieško savo stiliaus. Toms paieškoms nereikia didelių investicijų. Geriau kukliau, paprasčiau, bet savo sukurta”. Dizainerė linki jaunimui išlikti savimi, patiems kurti ir nebijoti ieškoti savo stiliaus.