Permainingi orai – didžiausias šalies ūkininkų galvos skausmas. Beveik visą vasarą Lietuvą merkęs lietus pridarė daug rūpesčių, tačiau ūkininkai teigia jau seniai pripratę prie permainingo lietuviško klimato. Dabar parduotuvių lentynose vasariškas gėrybes keičia rudens derliaus vaisiai. Prekybos tinklas IKI, savo pirkėjams jau siūlantis šviežių lietuviškų bulvių, morkų, burokėlių, kopūstų ir kitų populiariausių daržovių, žada, kad nepaisant vasaros išdaigų, daržovių pasiūla išliks stabili ir ateityje.
Vasaros pradžioje tradicinių rudens gėrybių pasiūla nebūna didelė, tačiau situacija pasikeičia po poros mėnesių, nes ūkininkai padidina tiekiamos produkcijos kiekį. Nors šių metų vasara nelepino, tačiau daržovių ir vaisių augintojai tikisi, kad artimiausiu metu prognozuojami geri orai ne tik padidins derliaus kiekį, bet ir pagerins jo kokybę.
Prekybos tinklo IKI viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė sako, kad lietuviai ypač vertina tikro lietuviško derliaus daržoves ir su nekantrumu laukia jų pasirodančių prekybos lentynose jau vėlyvą vasarą.
„Lietuviai vertina šalies ūkininkų užaugintus rudeninius vaisius ir daržoves, todėl šios prekės visada paklausios. Mes dedame visas pastangas siekdami pirkėjams užtikrinti geriausias rudens daržovių ir vaisių kainas. Dėl šios priežasties bendradarbiaujame su ūkininkais ir smulkiaisiais gamintojais iš visų Lietuvos regionų ir nuolat pildome savo asortimentą”, – sako B. Čaikauskaitė.
IKI viešųjų ryšių vadovė pastebi, kad mylimiausia pirkėjų rudens derliaus prekė – bulvės. Jos teigimu, lietuviškos bulvės rinkoje turi didelę paklausą ir yra noriai perkamos.
„Tarp dažniausiai šiuo metu perkamų rudeninio derliaus daržovių yra ir brokoliai, žiediniai bei paprasti kopūstai”, – sako B. Čaikauskaitė.
Nors ūkininkams šie metai nebuvo palankūs, tačiau jie stengėsi išnaudoti kiekvieną palankių orų valandą. Vieniems daržovių augintojams pasisekė prasčiau, kitiems – geriau.
Panevėžio rajone, Upytės kaime, gyvenanti ir 70 hektarų plote daržoves auginanti ūkininkė Milda Mikelionienė sako pripratusi prie permainingo lietuviško oro. Savo laukuose ji augina bulves, svogūnus ir Pekino kopūstus.
„Šiais metais daržovių turėsime tikrai daugiau nei praėjusiais metais. Planuojame, kad bulvių derlius sieks 40 tonų, svogūnų – 30, Pekino kopūstų – 20 ir daugiau tonų. Nors dėl šalto pavasario, daržovių sezonas atėjo vėliau, tačiau negalime tuo skųstis, kadangi jis nepadarė įtakos užauginamos produkcijos kiekiui”, – sako M. Mikelionienė.
Anykščių rajono ūkininkas Vitalijus Petronis dėl būsimo, kaip pats įvardina, prasto derliaus kaltina vėlavusią vasarą ir prastą orą.
„Šiais metais obuolių skynimas turėjo prasidėti anksčiau, bet vėlavo, todėl tik dabar pradedame skinti pirmuosius obuolius. Mūsų obelynai užima 27 hektarų plotą ir iš vieno hektaro vidutiniškai surenkame 30 tonų obuolių. Sunku prognozuoti tikslų derliaus kiekį, kol nesurinkome visų obuolių, tačiau baiminamės, kad šie metai bus prastesni lyginant su praėjusiais”, – sako V. Petronis.
Tiek M. Mikelionienė, tiek V. Petronis sako, kad nepalankūs ūkininkauti orai, Lietuvoje tęsiasi jau ne vieną dešimtmetį ir nors jie daro neigiamą įtaką derliui, tačiau taip pat skatina ieškoti naujų sprendimų bei išmoko prisiderinti prie nepalankių gamtos sąlygų.