Bandymai stabdyti afrikinio kiaulių maro(AKM) plitimą, atrodo, neduoda norimų rezultatų. Vien per savaitę (rugsėjo 7 d.- 13 d.) Anykščių rajone rastos 8 šernų gaišenos, kurioms buvo nustatyta ši liga. Iš viso Anykščių rajone nuo metų pradžios AKM užkratas rastas daugiau nei trims šimtams šernų gaišenų. Anykščių rajone užfiksuotas beveik trečdalis visų šalyje šio maro laukinėje gamtoje atvejų. Medžiotojai Anykščių rajone nuo metų pradžios sumedžiojo 434 šernus, iš kurių 8 sirgo šia liga.
„Anykšta“ antradienio laikraščio rubrikoje „Komentarai“ klausė, kaip manote, kodėl AKM taip sunku sustabdyti? Kodėl ši liga taip „pamėgo“ Anykščių rajoną? Ar pakankamos priemonės ligai stabdyti? O gal kovoti prieš šį marą tas pats, kas kautis su vėjo malūnais?
Arvydas MAČIULIS, Anykščių seniūnijos gyventojas:
– Kaip ir kiekvienai problemai, kaip ir kiekvienai ligai, visų pirma reikia nustatyti jos priežastis, o tada jau galima rasti priemones jos stabdymui. Bet man atrodo, kad iki šiol priežastys tiksliai nenustatytos. Bet juk, tokiu atveju, veiksmai niekur neveda. Paprastai sakant, atrodo, jog dirbama apgraibom.
Gal nėra tas pats, kas kovoti su vėjo malūnais, ši problema aktuali visai Europos Sąjungai, todėl jai spręsti reikėtų skirti didesnį dėmesį, o institucijoms – glaudžiau koordinuoti savo veiksmus.
Ar liga pati turėtų išsekti? Galimas dalykas. Maras ir tai savaime praeina. Kiek Lietuvoje yra buvę tikrai baisių marų ir ne gyvulių ar žvėrių, o žmonių, bet po kažkiek laiko jie baigdavosi. Tai reiškia, kad gali būti, jog kartais būname bejėgiai kovoti efektyviai…