Nuo 40-osios kalendorinės metų savaitės Lietuvoje pradedamas skaičiuoti 2017-2018 m. gripo sezonas, kuris truks iki 20-osios kitų metų savaitės. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyriaus duomenimis, 40-ąją šių metų savaitę (spalio 2-8 d.) Anykščių rajone sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) rodiklis yra 41,78 atvejai 10 tūkst. gyventojų per savaitę. Užregistruotas vienas gripo atvejis.
Nuo keturiasdešimtosios metų savaitės pradėti rinkti duomenys apie dėl gripo hospitalizuotus asmenis. Į Anykščių rajono savivaldybės ligoninę per savaitę dėl gripo nesikreipė ir nebuvo paguldytas nei vienas rajono gyventojas.
Utenos apskrityje didžiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis 40-ąją savaitę užregistruotas Visagino mieste – 118,08 atvejai 10 tūkst. gyventojų, o mažiausias Utenos rajone – 31,86 atvejai 10 tūkst. gyventojų.
ŪVKTI gali sukelti daugybė virusų, sergamumas jomis paprastai didėja prasidėjus rudeniui, vaikams pradėjus lankyti vaikų ugdymo įstaigas, esant glaudesniam sąlyčiui tarp žmonių. Paprastai gripu pradedama sirgti vėliau (baigiantis rudeniui-žiemą), Lietuvoje gripo epidemijos dažniausiai kyla jau po Naujųjų metų. Iš anksto neįmanoma tiksliai prognozuoti, kada prasidės gripo epidemija ir kiek ji truks.
Gripo virusai gali sukelti labai lengvos formos gripą, nuo kurio greitai pasveikstama savaime. Nors tokių atvejų daugiausia, tačiau reikia nepamiršti, kad gripo virusai gali sukelti ir sunkius susirgimus, kurie kartais baigiasi sunkiomis komplikacijomis ar net mirtimi. Kai kuriems gyventojams gripas gali būti ypač pavojingas (pavyzdžiui, vyresnio amžiaus asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis, nėščiosioms, asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose), todėl jie turėtų skiepytis nuo gripo kasmet. Pagal Nacionalinės imunoprofilaktikos programą, rizikos grupėms priskiriami asmenys skiepijami valstybės lėšomis.
Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad darbdaviai yra įpareigoti vertinti užkrečiamųjų ligų riziką darbo vietose, ir jai esant skiepyti darbuotojus darbdavio lėšomis. Kaip numatyta Darbuotojų, kurie skiepijami darbdavio lėšomis, profesijų ir pareigybių sąraše, asmenims, kurie turėtų būti skiepijami nuo gripo darbdavio lėšomis, priskiriami asmenys, turintys sąlytį su gripo rizikos grupėmis ar daugeliu asmenų gripo epidemijos metu.
Nors skiepai yra laikomi pagrindine efektyviausia gripo ir jo komplikacijų prevencijos priemone, bet nereikia pamiršti ir kitų nemedicininių profilaktikos priemonių:
• Saugotis peršalimo, vengti bendrauti su sergančiais;
• Susirgus neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, gydytis, kaip nurodė gydytojas;
• Pasirinkti šiam metų laikui tinkamus drabužius bei apavą, daugiau būti ore, valgyti daugiau vaisių, daržovių;
• Gerai vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas (ypač jei jose gyvena, dirba ar lankosi daug žmonių);
• Dažnai ir tinkamai plauti rankas: po tekančiu šiltu vandeniu, ne trumpiau kaip 20-30 sekundžių, nusiplovus rankas nusausinti;
• Vengti kontakto su sergančiaisiais, nuo kosinčio ar čiaudinčio kolegos pravartu pasitraukti nors per metrą;
• Laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną, vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas;
• Pasireiškus pirmiesiems susirgimo požymiams, sergantįjį (pagal galimybes) izoliuoti nuo sveikųjų.
Daugiau informacijos apie gripą – http://www.ulac.lt
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyriaus informacija parengta pagal Sveikatos apsaugos ministerijos ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro rekomendacijas