Anykščių mieste iki šių metų pabaigos rajono savivaldybės administracijos iniciatyva planuojama įsteigti seniūnaitijas.
Iš pradžių seniūnaitijas mieste norėta įsteigti keturias, tačiau po diskusijų su gyventojais ir politikais nuspręsta steigti šešias seniūnaitijas.
Rajono vadovai neslepia, kad mieste įsteigus seniūnaitijas, netolimoje ateityje gali būti įsteigta ir Anykščių miesto seniūnija.
Seniūnaičiai ne tik spręs
problemas, bet generuos
ir pinigus
Pirminis Anykščių rajono savivaldybės pateiktas variantas buvo keturios seniūnaitijos: Senamiesčio, Janydžių, Ažupiečių ir Liudiškių. Spalį vykusiame rajono Tarybos posėdyje savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Ramūnas Blazarėnas sakė, kad seniūnaitijas planuojama įsteigti pagal Anykščių „istorinį padalijimą“.
„Janydžiai, centras, Ramybė, Jurzdikas, Ažupiečiai ir Pušynas“, – būsimas jau šešias miesto seniūnaitijas įvardijo Ramūnas Blazarėnas.
Rajono meras Kęstutis Tubis teigia, kad seniūnaitijos Anykščiuose efektyviau padės gyventojus suburti įvairioms veikloms, padės spręsti iškilusias problemas. Svarbia seniūnaitijų steigimo priežastis yra ir joms skiriamas finansavimas. Tikimasi, kad tokiu būdu ne tik Anykščių rajono, bet ir miesto bendruomenių projektų įgyvendinimui bus skiriamos papildomos Europos Sąjungos fondų ir valstybės biudžeto lėšos.
Patvirtinus seniūnaitijų ribas, Anykščių mieste bus organizuojami susitikimai su gyventojais kiekvienoje seniūnaitijos teritorijoje, vėliau – keliamos seniūnaičių kandidatūros, vyks jų programų pristatymai ir galiausiai – seniūnaičių rinkimai.
Jau galvoja apie miesto
seniūniją
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas R. Blazarėnas „Anykštai“ sakė, kad seniūnaitijų įsteigimas mieste gali būti tolimesnė paskata ateityje įsteigti Anykščių miesto seniūniją. Tuo tarpu Anykščių rajono savivaldybės išplatintame pranešime apie seniūnaitijų steigimą apie tai neužsimenama.
Siūlo steigti perpus mažiau
seniūnaitijų
Rajono Tarybos narys, socialdemokratas Donatas Krikštaponis „Anykštai“ sakė, kad Anykščiuose planuojamas seniūnaitijų skaičius yra per didelis.
„Anykščiai nėra toks didelis miestas, kad reikėtų tiek daug seniūnaitijų. Užtektų miestą padalinti į dvi dalis. Užtektų ir dviejų seniūnaitijų”, – pastebėjo D. Krikštaponis.
Apie pačias seniūnaičių pareigybes D. Krikštaponis atsiliepė gan skeptiškai.
„Aš galvoju, kad bendruomenių pirmininkų pareigybės yra svarbesnės nei seniūnaičių. Bendruomenių pirmininkai yra arčiau žmonių, daugiau su jais bendrauja. O seniūnaičiai… Aišku, viskas dar priklauso ir nuo žmonių, kurie bus išrinkti seniūnaičiais. Mieste, aišku, tokių aktyvių, besirūpinančių žmonėmis, atsiras”, – kalbėjo D. Krikštaponis.
Dėl miesto seniūnijos ragina „paaukoti“ vieną rajono seniūniją
Rajono valdžioms planams ateityje įkurti Anykščių miesto seniūniją D. Krikštaponis sakė pritariantis.
„Miesto seniūnija reikalinga. Gyventojams iškyla labai daug sunkumų, kai iš įvairių institucijų reikia gauti įvairias pažymas. Jei būtų miesto seniūnija, žmonėms būtų patogiau”, – pastebėjo D. Krikštaponis.
Vis dėlto, rajono Tarybos narys D. Krikštaponis sakė, kad Anykščių miesto seniūnija turėtų būti steigiama su viena sąlyga.
„Būtina panaikinti Andrioniškio seniūniją“, – aiškino D. Krikštaponis.
Seniūnaičiai – neaiški
„demokratijos forma“
Seimo narys, konservatorius Sergejus Jovaiša pastebėjo, kad seniūnaičių pareigybės – viena iš priemonių žmonėms būti arčiau valdžios.
„Seniūnaičių funkcijas šiek tiek atlieka bendruomenių pirmininkai. Seniūnas yra vienas ir jo visai seniūnijai gal ir neužtenka. Seniūnaičiai būtų lyg ir tokie tarpininkai tarp žmonių ir valdžios“, – svarstė S. Jovaiša.
Seimo nario S. Jovaišos teigimu, be tinkamo finansavimo seniūnaičių pareigybės labai veiksmingos nebus. Priminsime, kad rajono Tarybos sprendimu dabar per metus jiems skiriama 100 Eur išmoka kompensuoti su veikla susijusioms išlaidoms.
„Jie nebent tik išklausys gyventojų skundus ir pateiks juos „aukščiau“. Seniūnaičiai yra tokia demokratijos forma, kuri nežinau ar yra labai rezultatyvi”, – sakė S. Jovaiša.
Seniūnija – „geras dalykas“
Apie kalbas, kad netolimoje ateityje gali būti įsteigta Anykščių miesto seniūnija, S. Jovaiša atsiliepė gan palankiai.
„Gal tai ir geras dalykas. Seniūnas mieste turėtų būti. Kažkas galėtų vaikščioti po miestą ir dažniau susitikinėti su gyventojais, suprasti jų bėdas ir bandyti jų interesus iškelti į savivaldybės lygį. Vilniuje pagal rajonus daug seniūnų. Matome, kad kai kurie Anykščių rajono seniūnai turi svarią reikšmę. Jie identifikuoja problemas, nustato prioritetus, kokias problemas spręsti. Tik svarbiausia, kad seniūnas išsireikalautų iš savivaldybės to, ko seniūnijai labiausiai reikia”, – kalbėjo S. Jovaiša.
Seniūnijas siūlo stambinti, apie seniūnaitijas neturi nuomonės
Buvęs Anykščių rajono meras Leonas Alesionka „Anykštai“ prisipažino neturintis nuomonės, ar seniūnaičiai yra reikalingi Anykščių miestui, tačiau turėjo ką pasakyti apie planus steigti Anykščių miesto seniūniją.
„O ar nereikėtų seniūnijų stambinti? Ar reikia dar steigti naujų seniūnijų, kai tiek Lietuva praranda žmonių? Seniūnijos yra reikalingos tam, kad žmonėms būtų patogiau spręsti su valdžia susijusius klausimus.
Jeigu žmonių mažėja, tai problemų tuo pačiu tenka spręsti mažiau”, – pastebėjo L. Alesionka.
Apie seniūnaičių rinkimus informuos tik „Šilelio“ skaitytojus
Tai, kad Anykščių mieste planuojama steigti seniūnaitijas, „Anykštai“ pirmasis iš rajono vadovų papasakojo savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas R. Blazarėnas. Lankydamasis redakcijoje, R. Blazarėnas be kita ko kalbėjo, kad savivaldybė norėtų šia tema „Anykštos“ laikraštyje įdėti užsakomąjį informacinį straipsnį.
Mums reikia vienytis, o ne skaldytis
Apie savivaldybės planus mieste steigti seniūnaitijas savo nuomonę portale anyksta.lt išsakė buvęs vienas iš savivaldybės vadovų, visuomenininkas Juozas tas.
“Pabandysiu indentifikuoti rizikas, susijusias su Anykščių miesto teritorijos padalinimu į seniūnaitijas. Šio projekto privalumus turėtų pristatyti autoriai.
Pirma, miesto valdymas ir specifika, gyventojų interesai ir poreikiai nemažai skiriasi nuo kaimiškųjų vietovių, todėl ten galima suprasti seniūnaitijų naudą. Vienam kaimui reikia pažvyruoti kelią, kitam – bendruomenės namus paremontuoti, trečiam – galbūt vandenį įvesti. Mieste daugumoje atvejų problemos yra bendros ir jas reikia spręsti neatsiribojant teritorijomis. Kas bus, jei Ramybės seniūnaitis užsispyręs reikalaus pakeisti požeminius vamzdžius, o gretimos teritorijos vadovas su gyventojų pagalba manys, kad labiau reikia šaligatvį nusitiesti iki kitos seniūnaitijos… Tokia tvarka labiau skaldytų visuomenę nei jungtų. Atvirkščiai – kad padarytume ką nors reikšmingo, reikia kooperuoti, sujungti pastangas.
Antra, dėl vienokių ar kitokių problemų kreipiamės tiesiogiai į mus aptarnaujančias įmones (Anykščių šilumą, Anykščių vandenis, komunalinį…), o po reformos gali būti taip, kad Vaičiulis ar Katuoka pasakys: “Ko tu mane trukdai, eik į savo seniūnaitiją, aš kalbėsiu tik su jos vadovu.” Tai yra atsiranda dar viena biurokratinė institucija, kuri užkraunama žmonėms ir kurios galios bus silpnos, o biurokratinės procedūros privalomos.
Trečia, visi mes tapatinam save su Anykščiais, o ne šio miesto teritorijos dalimi. Ir dažnai nebus malonu kokioj tai valdiškoj įstaigoj išgirsti klausimą, kokios seniūnaitijos esi gyventojas, arba būti išsiųstam atgal pažymos ar problemai spręsti. Su šiuo projekto įgyvendinimu mes atitoltume nuo savo tapatumo, vieni nuo kitų bei meilės savo miestui.
Ketvirta, kuo daugiau galių bus suteikta seniūnaičiams, tuo bus sunkiau spręsti kultūrinius, švietimo, socialinius ir kitus klausimus. Kiekvienas antklodę trauks į save, kiekvienas matys tik savo teritoriją. Mums reikia vienytis, o ne skaldytis. Anykščiai yra mažas, kompaktiškas mietelis, kuriame problemos, spręstini klausimai matyti kaip ant delno – kam kurti papildomas biurokratines tvoras.”
Vėliau J. Ratautas parašė dar vieną komentarą
„Miesto seniūnijos įsteigimas gal ir turi prasmę, tačiau dėl seniūnaitijų reikia platesnės diskusijos. Toks darinys nedideliam, vos 8 ar 9 tūkstančius gyventojų turinčiam miesteliui, vargu ar reikalingas. Savivaldybė turėtų pateikti miesto gyventojams šio projekto vertinimą (prielaidos, kurios sąlygoja seniūnaitijų įsteigimo būtinumą, teigiamos ir neigiamos šio projekto pusės arba rizikos vertinimas). Tik tuomet galima būtų spręsti. Mano matymu, seniūnaitijų nereikia.”