Nuo lapkričio 1 d. žmonės, užsukę į vaistines, įsigyti įprasto vaisto nuo skausmo, pavyzdžiui, ibuprofeno, negali nusipirkti – vaistininkas šį vaistą parduos tik su gydytojo receptu.
Eilės prie šeimos gydytojų kabinetų nusidriekė ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir Anykščiuose. Gydytojai nepatenkinti, pacientai – dar labiau…
Štai 13 populiariausių vaistų, kuriuos gaudavote be recepto, o dabar nebegausit: natrio chlorido tirpalas, vaistai nuo skausmo (pvz. ibuprofenas 400), kaptoprilis, kontraceptikai, vitamino D ampulės, kalio chloridas, omeprazolas, sumatriptanas (vaistas nuo migrenos), ginkmedžio lapų ekstraktas, vaistai nuo alergijos, vaistai nuo viduriavimo, išgryninti žuvies taukai omega 3, diclofenacas.
„Anykšta“ teiravosi, ar pasikeitusi tvarka nepykdo žmonių, neapsunkina gydytojams ir vaistininkams darbo?
Remigijus JUDICKAS, vaistininkas:
– Receptinių vaistų išdavimo tvarka nesikeitė. Tik buvo sugriežtinta vaistinių kontrolė, įteisinant slaptus pirkėjus, bei numatytos piniginės baudos už šios tvarkos nesilaikymą.
Vaistinius receptinius preparatus galima parduoti be recepto šiais atvejais:
1. Vaistinis preparatas yra paskirtas pacientui diagnozuotai lėtinei ligai gydyti arba vaistinis preparatas, kurio farmacinė forma – geriamoji paprasto atpalaidavimo arba transderminis pleistras, paskirtas gimstamumui kontroliuoti (kontraceptikas) arba vaistinis preparatas paskirtas ūmiems migrenos priepuoliams gydyti;
2. Pacientas to paties bendrinio pavadinimo, farmacinės formos ir stiprumo receptinį vaistinį preparatą vartojo paskutinius 3 mėnesius arba ilgiau;
3. Farmacijos specialistas gali 1 ir 2 punktuose nurodytas sąlygas patikrinti naudodamasis ESPBI IS priemonėmis, paciento kompensuojamųjų vaistų pase, pacientui išrašytame 1 formos recepte ar kitoje valstybėje išrašytame recepte;
4. Pacientas, jo teigimu, receptinius vaistinius preparatus suvartojo, tačiau juos turi vartoti nepertraukiamai ar nedelsiant, ir neturi galimybių nedelsiant patekti pas sveikatos priežiūros specialistą, turintį teisę skirti šį receptinį vaistinį preparatą;
5. Be recepto leidžiama parduoti vieną kartą prieš sveikatos priežiūros specialistui pakartotinai juos paskiriant, paciento pageidaujamą vaistinio preparato kiekį, tačiau ne ilgesniam kaip 30 dienų gydymo laikotarpiui.
Be to, vaistams nuo skausmo yra daug nereceptinių alternatyvų, vitamino D yra nereceptinio kapsulėmis, vaistų nuo viduriavimo taip pat yra nereceptinių.