Kodėl kačiukams reikia karpyti nagus? Kas nutinka, jei netyčia paragauji AKM užkrėstos šernienos? Kaip prižiūrėti orchidėjas? Ar kūdikiams tinka žaliavalgė mityba?
Į šiuos ir daugelį kitų klausimų atsakysime antradienį „Anykštos“ rubrikoje „specialistas pataria“..
Šį kartą susirūpinęs šešerių metų mergaitės tėtis klausia, ar reikėtų sunerimti, kad jo mergaitė tik pažįsta raideles, bet dar neskaito?
Į šį klausimą atsako Anykščių A. Baranausko pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja Elena BRAŽIŪNIENĖ.
– Į pirmą klasę ateina įvairiai pasiruošę mokinukai. Vieni jau skaito, kiti – tik raidelis pažįsta, yra ir tokių, kuriems raidžių pasaulis visai svetimas. Nei tėveliams, nei vaikams dėl nieko nereikia nerimauti. Mokymosi programos yra diferencijuotos ir tas, vaikutis, kuris tik vos raideles pažįsta ar savo vardą moka parašyti, viską suspės ir išmoks laiku.
Aš susiduriu su kita problema. Neužtenka vaikui gerai skaityti – turi būti ir tinkama intonacija, vaikas turi skirti ženklus, skaityti raiškiai. O to dažniausiai vaikai atėję iš priešmokyklinukų grupių, to negeba. Jie tekstą beria kaip žirnius į sieną.
Aišku, yra vaikų, kurie tikrai nepriekaištingai skaito. Tad mes savo klasėje turime kambarėlį, kur gerai, raiškia skaitantys vaikučiai gali skaityti knygeles, kol kitus jų bendraklasius supažindinu su abėcėlė, raiškiu skaitymu.
Susiduriame ir su psichologine problema – vaikai, kurie į mokyklą ateina mokėdami skaityti kartais pasityčioja iš nemokančių, o iš to kyla kompleksai.
Pavyzdžiui, šiuo metu susiduriame su kirčiavimo problema. Kai bandai vaikai skaityti tekstą teisingai kirčiuodamas, kai kurie vaikai net pyksta, kad mokytoja nemoka teisingai ištarti (šypsosi).
Tad tiek tėveliams, tiek vaikučiams galiu drąsiai pasakyti – skaityti išmoksta visi, kartais vieni greičiau, kiti – lėčiau, bet barti vaiko, kad jis besiruošdamas į pirmą klasę dar nemoka skaityti, labai didelė suaugusiųjų klaida. Dažnai atsitinka taip, kad įgąsdintas knygos taip ir nepamilsta…
Jeigu turite klausimų, kuriuos norite adresuoti specialistui, siųskite el.paštu daiva.g@anyksta.lt arba skambinkite tel. (8-673) 11320.