![](https://www.anyksta.lt/wp-content/uploads/2018/02/56871_77437_regular_sveikata.jpg)
Tikriausiai nerastume žmogaus, kuriam dėl kokių nors negalavimų nebūtų tekę kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Ar paslauga saugi ir kokybiška, didele dalimi priklauso nuo to, ar pasirinktoje gydymo įstaigoje paslaugos teikiamos nenusižengiant higienos normų reikalavimams.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) viena iš veiklos sričių apima valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės (Kontrolė) atlikimą asmens sveikatos priežiūros įstaigose.
Kontrolė vykdoma visose gydymo įstaigose
Kontrolės tikslas – nustatyti, ar gydymo įstaigos laikosi visuomenės sveikatos saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, ar tinkamai juos vykdo. Yra numatytos trys Kontrolės rūšys: periodinė kontrolė (planinis patikrinimas), grįžtamoji kontrolė (neplaninis patikrinimas) ir operatyvioji kontrolė (neplaninis patikrinimas). Visos trys kontrolės rūšys turi pakankamai griežtas jų atlikimo taisykles. Apžvelgsime Anykščių rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigų 2017 m. kontrolės rezultatus.
Viename objekte – mažos rizikos pažeidimai
Anykščių rajone 2017 m. buvo 44 leidimą-higienos pasą turinčios asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Į 2017 m. periodinės tiesioginės valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės planą buvo įtrauktos 8 ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos ir 3 kitos asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Patikrintos 9 veiklą vykdžiusios asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Viename objekte nustatyti visuomenės sveikatos saugos pažeidimai. Nustačius visuomenės sveikatos saugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus, patikrinimo akte nurodytas terminas, per kurį pažeidimai turi būti pašalinti. Pasibaigus pažeidimų pašalinimo terminui, objekte atlikta grįžtamoji kontrolė.
Atlikus grįžtamąją kontrolę objekte nustatyta, kad periodinės kontrolės metu rasti pažeidimai pašalinti – parengta darbuotojų biologinės saugos ir ekspozicijos profilaktikos darbo instrukcija bei pagrindinis patalpų valymas ir dezinfekcija atliekama numatytu higienos plane laiku ir registruojama Sveikatos centro kabinetų generalinio valymo ir dezinfekcijos registracijos žurnale.
Skundų dėl asmens sveikatos įstaigų veiklos nebuvo užregistruota
Per 2017 m. Anykščių skyriuje nebuvo užregistruotas nei vienas skundas, susijęs su asmens sveikatos priežiūros įstaigų veikla, todėl operatyvioji kontrolė asmens sveikatos priežiūros įstaigose nebuvo atlikta.
Atkreipiame dėmesį, kad operatyvioji kontrolė, kaip ir grįžtamoji, vykdoma iš anksto neįspėjus.
Kontrolės atlikimo taisyklės – griežtai nustatytos
Planinis patikrinimas atliekama pagal metinius periodinės kontrolės planus, parengtus pagal Periodinės tiesioginės valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės metu tikrintinų objektų atrankos taisykles. Šiose taisyklėse teigiama, kad periodinės kontrolės planai turi būti sudaromi įvertinus kiekvieno objekto riziką pagal objekto veiklą ir visuomenės sveikatos saugos kontrolės duomenis. Objekto rizika pagal veiklą gali būti vertinama nuo 1 iki 30 balų. Rizikingiausi yra stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiantys objektai, t. y. ligoninės. Joms yra skiriama 30 rizikos balų. Mažiau rizikingi – ambulatorines ir kitas asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiantys objektai, t. y. ambulatorijos, medicinos punktai, odontologijos kabinetai, gydytojų specialistų kabinetai ir kt. Šiems objektams yra skiriama po 25 rizikos balus. Palyginimui galima paminėti interneto kavinių ir klubų veiklą. Šiems objektams skiriamas 1 rizikos balas.
Kaip jau buvo paminėta, antroji objekto rizikos balo dalis apima visuomenės sveikatos saugos kontrolės duomenis. Jeigu ankstesnių patikrinimų metu buvo nustatyti visuomenės sveikatos saugos reikalavimų pažeidimai, objektui gali būti skiriama nuo 5 iki 30 rizikos balų.
Rizikingiausi objektai tikrinami dažniau
Atlikus objekto vertinimą pagal išvardintus kriterijus, suskaičiuojama bendra rizikos balų suma ir objektas priskiriamas atitinkamai rizikos grupei, nuo kurios priklauso Kontrolės atlikimo dažnis. Didelės rizikos (41 ir daugiau rizikos balų) objektai tikrinami 1 kartą per metus, vidutinės rizikos (30-40 rizikos balų) objektai – 1 kartą per 2 metus, o mažos rizikos (iki 29 rizikos balų) objektai – 1 kartą per 3 metus.
Taigi, į periodinės kontrolės planą patenka ne visi objektai, o tik tam tikra dalis daugiausiai rizikos balų surinkusių sąraše esančių objektų. Periodinės kontrolės planai yra vieši, juos galima rasti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos internetinėje svetainėje. Pagal Viešojo administravimo įstatymo reikalavimus, likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki periodinės kontrolės pradžios, objekto vadovas raštu informuojamas apie numatytą atlikti patikrinimą, nurodoma patikrinimo data. Periodinė kontrolė atliekama ne anksčiau kaip praėjus 1 metams nuo leidimo-higienos paso objektui išdavimo dienos.
Visuomenės sveikatos specialistai ne tik kontroliuoja, bet ir konsultuoja
NVSC specialistai ne tik vykdo visuomenės sveikatos saugos kontrolę, bet ir teikia metodinę pagalbą. Objekto vadovas, gavęs pranešimą apie periodinės kontrolės atlikimą jo vadovaujamoje įstaigoje, turi teisę pateikti klausimus dėl visuomenės sveikatos saugą reglamentuojančių teisės aktų taikymo ir prašyti suteikti metodinę pagalbą. Specialistai atkreipia dėmesį, kad atsiradus objektyvioms aplinkybėms, dėl kurių nurodytą dieną objekte negali būti atliekamas patikrinimas, bendru sutarimu gali būti numatyta kita patikrinimo data.
Apibendrinant reikėtų pasakyti, kad Anykščių rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigose paslaugos teikiamos saugiai.