Anykščiai – išmanusis miestas. Maždaug prieš ketverius metus Anykščių rajono valdžia yra iškėlusi tokią idėją kartu su Kazimiero Simonavičiaus universitetu. Išmaniojo miesto idėja skamba gan abstrakčiai, tačiau keletą metų rajono valdantieji įtikinėjo, kad tai Anykščiuose – visiškai realus dalykas.
Daugelis, ko gero, paklaus – o kas gi yra tas išmanusis miestas? Bendrąja prasme „išmanusis miestas“ tiesiog reiškia progresyvų šiuolaikišką miestą, kuriame įvairiose srityse jo gyventojų patogumui yra naudojamos skaitmeninės technologijos.Taigi, pasižvalgykime, kaip tos technologijos išplėtotos Anykščių mieste.
Pirmiausia reikia pasidžiaugti ir daugeliui galbūt net priminti, kad Anykščiuose gan yra neblogai išplėtotas taksofonų tinklas.Sunku patikėti, tačiau ši technologija mūsų mieste dar ir veikianti. Prisipažinsiu, jau kokį dešimtmetį nesu matęs žmogaus, kuris tuo taksofonu naudotųsi, tačiau tai, kad rinką užvaldžius mobiliesiems telefonams, dar galima pasinaudoti ir tokiu „reliktu“, Anykščiams, kaip siekiantiems išmaniojo miesto statuso, tik prideda pliusų.
Išmanusis miestas sunkiai įsivaizduojamas be e-valdžios (elektroninės demokratijos). Šioje vietoje Anykščių rajono savivaldybėje „apie viską pagalvota“. Prieš septynerius metus Anykščių rajono savivaldybėje įdiegtomis tūkstančius litų kainavusiomis elektroninėmis priemonėmis, skirtomis įtraukti gyventojus į demokratijos procesus, anykštėnai praktiškai nesinaudoja. Iš Europos regioninės plėtros fondo joms sukurti tuomet skirtos solidžios lėšos – 173 tūks 596 Lt.
Per tuos septynerius metus savivaldybė taip ir nesulaukė bei vienos gyventojų peticijos, rajono problemų žemėlapyje nepažymėta nei viena bėda, o kaip tą padaryti, rebusas ne tik rajono gyventojams, bet ir patiems tas e-demokratijas įsidiegusiems valdininkams. Išmanumo šioje vietoje mažai, bet bent jau demokratijos stoka Anykščių rajono savivaldybės kaip ir neapkaltinsi…
Gatvėje pamačius iš mokyklos be kuprinės traukiantį moksleivį pirmiausia kyla mintis, kad šiam tikrai ne mokslai galvoje. Šioje vietoje jūs esate neteisūs.Šiais laikais, jei moksleiviai į mokyklas vis dar tampo kuprines, rodo, kad rajono švietimo sistemoje didelio elektroninio progreso dar nėra. O jūs matėte su kokio dydžio kuprinėmis į mokyklas žingsniuoja Anykščių pradinukai?
Kurorto statuso siekiantys Anykščiai ypač stokoja išmanumo kalbant apie rajono kultūros bei turizmo reikalus. Ir tai visai suprantama, kai atsakingųjų galvose Anykščiai – Europos kultūros sostinė ar pasaulinio UNESCO tinklo užkariautojai. Anykščiuose vis dar neįmanoma įsigyti elektroninių bilietų į kai kuriose kultūros įstaigose vykstančius renginius, o turizmo informacija, kurios didžioji dalis vis dar spausdinama ant popierinių lankstinukų, teikiama būdelėje, už kurią gerokai geriau atrodo miesto viešojo tualeto pastatas.
Apie miesto išmanumą transporto srityje praktiškai nėra ką ir kalbėti. Ar miesto gyventojai bei svečiai gali gauti transporto ir eismo informaciją išmaniuosiuose įrenginiuose? Jie net neturi kam paskambinti iš mano anksčiau minėto miesto taksofono, nes tokios informacijos naujasis savivaldybės iniciatyva į rajoną atvestas vietinio susisiekimo vežėjas „Transporto centras“ dėl to net nesuka galvos… Tiesa, yra „Facebook“ grupė „Anykščiai veža“, kuri pačiomis paprasčiausiomis priemonėmis demonstruoja, kaip logistikos paslauga išmaniai gali funkcionuoti tam neišleidus nė cento.
Ar miesto gyventojai turi elektronines sveikatos knygas, lengvai perkeliamas iš vienos sveikatos apsaugos organizacijos į kitą, operatyviai persiunčiamas kritiniu atveju ligoninėms? Paskutinį kartą lankantis Anykščių ligoninėje, gydytojas į rankas įgrūdo krūvą popierių ir liepė juos pačiam nunešti į Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centrą. Kadangi savo mobiliajame telefone n eradau nei vienos Anykščių taksi programėles, pusantro kilometro lijant lietui buvau priverstas kulniuoti pėsčiomis…
Ar miestas skatina technologinių verslų kūrimąsi ir plėtrą, dalyvaudamas verslo parkų kūrime, suteikdamas lengvatines sąlygas jaunam e-verslui? Įdomu, kaip į šį klausimą atsakytų už verslo plėtrą rajone atsakingas, buvęs gyvulininkystės įrangos vadybininkas rajono mero Kęstučio Tubio patarėjas Dominykas Tutkus? Nors, mums čia, turintiems beveik 2000 registruotų bedarbių, tai mažai aktualu – žengiame niekaip nesibaigiančiu keliu kurorto link…
Ar gyventojai gali pranešti apie saugumo problemas, avarijas tiesiogiai atsakingoms tarnyboms iš savo mobiliųjų įrenginių kartu su reikalinga papildoma informacija: vaizdo įrašais, nuotraukomis, lokacijos informacija? Ne, tačiau mačiau „Facebook“, kad anykšėnai kuria grupes, kuriose vieni kitus pespėja apie patruliuojančius policijos ekipažus.
Informaciniai pranešimai Anykščių rajono savivaldybės tinklapyje užsienio kalba, miesto technologinės raidos planas ir aiškiai apibrėžti skaitmeninio miesto perspektyvos tikslai? Tai skamba kur kas rimčiau, nei valdančiųjų pasvajojimai apie Anykščius, kaip išmanųjį miestą.
Paskutinį kartą Anykščių rajono savivaldybei nusiunčiau užklausą į „Facebook“. Tenorėjau sužinoti, koks savivaldybės posėdžių salėje yra bevieliuo interneto prisijungimo kodas. Atsakymą gavau tik po paros. Ir visa tai mieste, kuris garsiai svajoja apie išmaniojo statusą.