Vyriausybės siūlomų reformų tikslai yra geri ir juos būtų sunku kritikuoti, tačiau svarbu yra detalės ir tai, kokie bus galutiniai siūlymai, teigia Prezidentės patarėjas vidaus politikai Mindaugas Lingė.
„Jeigu yra geri ketinimai, tai jų blogai vertinti kaip ir negalima. Jeigu Vyriausybė siekia aiškesnės mokesčių sistemos, arba darbo apmokestinimo mažinimo, arba skelbiasi, kad surinks 200 mln. eurų iš šešėlio, trumpės eilės pas gydytojus, be abejonės, turbūt būtų nelogiška sakyti, kad tai negeri tikslai ar neteisingos kryptys. Viskas, matyt, susives į detales, kai atsiras konkretūs projektai“, – „Žinių radijui“ antradienį sakė M. Lingė.
Tačiau, pasak jo, Prezidentūra kol kas nesiima vertinti reformų, kol nėra galutinių pasiūlymų Seime.
„Mes vertinsime, kai matysime galutinius variantus, kaip ir pati Vyriausybė sako, kad tai yra jų startinė pozicija, kad siūlymai gali keistis ir kad tie sprendimai gali būti kitokie, tai atskirus segmentus nagrinėti nebūtų didelės prasmės“, – teigia jis.
Anot M. Lingės, Vyriausybė teisingai pasielgė, siūlydama ne vieną reformos fragmentą kaip anksčiau, o parengė kompleksinius pasiūlymus.
„Dabar tiesiog mes matome, kad yra kompleksiškai pasižiūrėta, tikrai tai yra geras kelias, kad ne su kažkokiu vienu fragmentu einama, kaip buvo pabandyta anksčiau išeiti dėl pensijų antros pakopos naikinimo, neanalizavus, kaip atrodys bendras paveikslas“, – teigė jis.
Patarėjo teigimu, Prezidentūra, vertindama reformas, atsižvelgs į tai, ar nekeliamas susipriešinimas tarp kartu ir skirtingų visuomenės grupių, ar nenukentės jautriausios visuomenės grupės ir nemažės atlyginimai, o nekilnojamojo turto ir automobilių mokesčiai nepaveiks jautriausių grupių.
Vyriausybė žada, kad įgyvendinus reformas, vidutinis atlyginimas kitąmet „į rankas“ galėtų padidėti apie 50 eurų. Be to, žadama, kad sumažės mokestinė našta gyventojams, neapmokestinamųjų pajamų dydžio taikymas bus išplėstas iki 2,5 vidutinio darbo užmokesčio vietoj dabar kiek daugiau nei vieno VDU.
Siūloma daugiausiai uždirbantiesiems pritaikyti progresinį GPM, sieksiantį 25 proc., kai standartinis GPM po reformos ir mokesčių sujungimo sieks 21 proc. Progresinis GPM bus susietas su „Sodros“ įmokų lubomis, kurios 2019 metais siektų 120 VDU per metus, 2020 metais – 84, o 2021 metais – 60 VDU.
Ministrų kabinetas taip pat žada iš šešėlio ištraukti 200 mln. eurų, išplėsti nekilnojamojo turto mokestį, kuris būtų netaikomas tik pagrindiniam gyvenamajam būstui.
Vyriausybė taip pat žada, kad mokytojų atlyginimai bus padidinti iki 1000 eurų, žadama pagerinti mokslo kokybę, sumažinant atskirtį tarp regionų ir centrų. Ketinama didinti algas ir medikams, sutrumpinti laukimo pas gydytoją laiką.