Lietuvos Respublikos įstatymai įpareigoja valstybės ir savivaldybės įmones bei biudžetines įstaigas savo internetinėse svetainėse skelbti vidutinius darbuotojų atlyginimus.
Tačiau tik kelios biudžetinės įstaigos be gudravimų laikosi įstatymų. Kai kuriose kontorose informaciją apie darbo užmokestį, regis, stengiasi nuslėpti skelbiant, pavyzdžiui, atlyginimų koeficientus, arba skelbiant eilinių darbuotojų atlyginimų vidurkius eurais, o vadovų skelbiant tik koeficientus. Dar kitose įstaigose ši informacija jų svetainėse itin sunkiai randama.
„Anykšta“ klausia, kodėl, Jūsų manymu, valdininkai stengiasi gudrauti skelbdami atlyginimus? Ar dera visuomenei dirbančioms įstaigoms kurti mįsles dėl atlyginimų, o juo labiau vadovams ir eiliniams darbuotojams taikyti skirtingą atlyginimų skelbimo metodiką?
Juozas RATAUTAS, anykštėnas:
– Turbūt nėra skaidrumo iki galo. Jei viskas būtų daroma skaidriai, pagal Vyriausybės patvirtintus koeficientus ir kategorijas, nebūtų ko slėpti ir būtų atvirai skelbiama. Jei įstatymų nepažeidi, jei neturi ko slėpti, tai ir visuomenei nėra ko bijoti tai pasakyti. Turbūt yra kažkokie priedai, kažkokios priemokos geresniems, kurie ir iškelia tuos vidurkius. Tada tai nepatogu parodyti, kad būtų paprasčiau gyventi, reikia paslėpti. Šis dalykas atėjęs iš ankstesnių laikų, jis niekaip neišnyksta, žmonės niekaip nesupranta, kad dirba valstybės tarnyboje. Ten viskas turi būti labai skaidru ir vieša, kadangi valdininkai išlaikomi iš mokesčių mokėtojų pinigų. Ir priėmimas į tarnybą, ir atlyginimai nustatomi turi būti viešai ir skaidriai. Tame lyg ir nieko naujo ar nesuprantamo nėra, todėl ir kyla mintys, kad gal yra kažkokie tikslai, gal kažkas labiau pamalonintas, kitas labiau nuskriaustas. Man kyla klausimas dėl savivaldybės etatų padengimo. Jie nėra visiškai padengti, jei vienas darbuotojas dirba dar ir už kitą, jis turi gauti priemoką. Įdomu, ar jos mokamos? Vadovams, sakysim, Ramūnui Blazarėnui ar Audroniui Gališankai, mokamos 30 – 40 procentų priemokos už nieką, už jų pareigų vykdymą. O, sakysim, tarnautojai, kurie vienas kitą pavaduoja, ar gauna tą priemoką? Juk mokama iš mokos fondo, gal jis panaudojamas tiems žmonėms, kurie palankūs, pataikauja, grubiai sakant „vasalams“?