Šį sekmadienį Anykščiuose bus surengtas miestelėnams dar neįprastas renginys – „Anykščių pavasario blusturgis“. Idėja Anykščiuose rengti „Blusturgį“ – viena iš daugelio, pasiūlytų per vasarį po buvusio restorano „Puntukas“ stogu vykusį „Suneštinį“.
Apie vietos bendruomenės idėjas Anykščiams bei sumanymą Anykščiuose rengti „Blusturgį“ „Anykšta TV“ pasakoja viena šios idėjos sumanytojų Monika PELDAVIČIŪTE.
– „Suneštinio“ renginio metu buvo pasiūlyta labai daug idėjų Anykščiams. Kokios tai idėjos? Kam to reikėjo? Ar jūs matote idėjų badą mūsų mieste?
– Vasario 16-osios „Suneštinio“ metu viena iš idėjų buvo surinkti anykštėnų mintis ir pasiūlymus Anykščiams. Norėjosi sužinoti, ko nori bendruomenė, kas reikalinga miestui, nuo ko mes galime visi pradėti bendrai dirbti. Surinkome apie 100 idėjų. Ir panašu, kad tarp anykštėnų sklando labai panašios idėjos. Kai žinome, ko nori bendruomenė, tada mes žinome, link ko turi judėti miestas.
– Kurios iš pasiūlytų idėjų jums pasirodė originaliausios?
– Pasirodo, kad daugeliui žmonių yra svarbu ir rūpi erdvės. Trūksta bendruomeninių, jaunimo erdvių, erdvių, skirtų vyresniojo amžiaus žmonėms. Mieste matome daug erdvių ir pastatų, kurie, iš tiesų, galėtų būti įveiklinti. Vienas anykštėnas jaunuolis siūlė sugrąžinti miesto laikrodį. Dažnas mieste siūlė surengti „Blusturgį“. Senamiestyje žmonės pageidavo įrengti erdvę pėstiesiems, panaikinti stovėjimo aikštelę…
– Natūralu, kad kai reikia siūlyti idėjas, žmonės dažnai išlaisvina savo fantaziją. Ar buvo kažkokių, gal netgi beprotiškų pasiūlymų?
– Buvo pasiūlymas Anykščiuose pardavinėti tautinius kostiumus arba miesto vėliavą kiekvienam pasikabinti savo kieme. Dar siūlyta rengti vaikų vežimėlių konkursą, nes kairįjį Šventosios upės taką mes dažnai vadiname „mamų autostrada“.
– Kiek teko susipažinti su tomis „Suneštinyje“ pasiūlytomis idėjomis, matyti, kad žmonės trokšta būti kartu, išsiilgę bendruomeniškumo jausmo.
– Taip. Vienas iš pasiūlymų netgi buvo, kad Anykščiai turėtų tapti Lietuvos bendruomeniniu centru ir pavyzdžiu visai šaliai. Iš to matyti, kad bendruomeniškumas Anykščiuose bunda ir stiprėja.
– Tokių idėjų siūlymų Anykščiuose būta ir anksčiau, tačiau daugelis jų taip ir lieka tik pasvarstymais. Kaip manote, kurios iš „Suneštinyje“ pasiūlytų idėjų galėtų būti realiai įgyvendintos?
– Iš karto po „Suneštinio“, kuris mus įkvėpė, susiformavo iniciatyvinė grupė, penkios mamos su mažais vaikais, organizuoti „Blusturgį“. Ir tai bus įgyvendinta paskutinį balandžio mėnesio sekmadienį. Mintis tai daryti yra kiekvieno mėnesio paskutinį sekmadienį.
– Anykščiai jau turi savo turgų. Kam mieste dar vienas turgus?
– „Blusturgis“ – tai ne kiek turgus, o dalijimosi erdvė. Dabar pasaulyje yra labai populiari dalinimosi ekonomika. Bendruomenei tai yra galimybė ne tik pasikeisti daiktais ar paslaugomis. Man pačiai teko inicijuoti „Blusturgius“ Tbilisyje, Gruzijoje, ir mačiau, kad jie tapo tarsi vienos dienos festivaliais. Jaunimui tai tapo netgi erdvė kurti socialiniam verslui. Yra mintis mažinti vartotojiškumą. Mes tikrai daug kuo galime pasikeisti, nebūtinai išmesti.
– Ar jau esate numatę, kur „Blusturgis“ vyks?
– Esame numatę pirmąjį „Blusturgį“ surengti šalia miesto bibliotekos, Vyskupo skvere. Bet mintis tą „Blusturgį“ kiekvieną mėnesį daryti „keliaujantį“. Senamiesčio skveras tam yra labai puiki vieta, taip pat buvęs senasis turgus. Šalia „Blusturgio“ planuojame rengti ir kūrybines dirbtuves – tai erdvei kažką palikti, pavyzdžiui, sūpynes.
– Grįžtant prie anykštėnų pasiūlytų idėjų, kiek svarbu, kad jas padėtų įgyvendinti rajono valdžia?
– Smagu, kad idėjas siūlo patys žmonės, tai reiškia, kad mūsų, kaip pilietinės visuomenės, balsas yra stipresnis. Visgi panašu, kad būtinas ir bendradarbiavimas. Nei mes vieni, nei rajono valdžia viena galbūt negali priimti teisingiausių sprendimų. Mes jau planuojame kartu su savivaldybe surengti forumą. Svarbu, kad ir valdžia pajustų pulsą, žinotų, ko nori bendruomenė, o bendruomenė tai aktyviai išsakytų. Per forumą dar labiau galėsime išgryninti tas mintis ir ieškoti veiksmų, kaip tai konkrečiai įgyvendinti.
– Rodote didžiulį rūpestį Anykščiams ir anykštėnams… Ar tik nesiruošiate dalyvauti artimiausiuose savivaldos rinkimuose?
– Pati Anykščiuose gyvenu trejus metus. Tas aktyvumas yra natūralus. Norisi, kad aplink mane burtųsi bendruomenė. Matau, kad bendruomeninis aktyvumas ir veda teisingiausių rinkimų link, nes bet kuri valdžia turi atsižvelgti į bendruomenės norus, nes jai dirba ir tarnauja. Ir visai nesvarbu, kokia valdžia – jei aktyvi bendruomenė,vadinasi miestas judės teisinga linkme.