Pirmadienį Šiauliuose turėtų nusileisti Portugalijos karinių pajėgų naikintuvai. Trečiadienį Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose vyks NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse vykdančių karinių vienetų pasikeitimo ceremonija. Keturis mėnesius Baltijos erdvę saugojusius Danijos karinių oro pajėgų karius keičia Portugalijos ir Ispanijos karinių oro pajėgų vienetai. 47-ajai NATO oro policijos misijos rotacijai vadovausianti Portugalija Baltijos šalių erdvėje patruliuos su keturiais naikintuvais F-16. Misiją sustiprinsianti Ispanija į Šiaulius atsiunčia šešis naikintuvus „Eurofighter Typhoon“, o Prancūzija – į Estijos oro bazę Amaryje – keturis naikintuvus „Mirage” 2000-5.
NATO oro policijos vienetų pasikeitimo ceremonijoje Šiauliuose planuoja dalyvauti Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas, NATO Jungtinių oro pajėgų (AIRCOM) ir JAV karinių oro pajėgų Europoje vadas generolas Todas Woltersas, karius siunčiančių šalių ambasadoriai ir kariai, Lietuvos karinių oro pajėgų vadovybė, Latvijos ir Estijos karinių oro pajėgų atstovai, Šiaulių miesto atstovai, kiti svečiai.
Portugalijos karinių oro pajėgų kariai NATO oro policijoje Baltijos valstybėse dalyvaus jau ketvirtą kartą. Dabartinę portugalų pamainą, kurios dauguma atvyks iš nuolatinės dislokacijos vietos Monte Realio, sudarys iki 90 karių – lakūnai, technikai, medicinos personalas, palaikymo grupės, komunikacijos ir kitų sričių specialistai.
Ispanijos karinių oro pajėgų kariai NATO oro policijoje Baltijos šalyse dalyvaus jau penktą kartą. Kariai atvyks iš nuolatinės dislokacijos vietos netoli Sevilijos esančios Moron bazės. Jų kontingentą sudarys apie 130 karių. Ispanija NATO oro policijai Baltijos šalyse vadovavo 2005 ir 2016 metais, o ją sustiprino iš Estijos karinių oro pajėgų bazės Amaryje 2015 ir 2017 metais.
NATO oro policijos pamainose Prancūzijos kariai dalyvaus jau septintą kartą.
Misiją baigiantys Danijos Karališkųjų karinių oro pajėgų kariai oro erdvės apsaugą vykdė su keturiais naikintuvais F-16. Misijoje dalyvavo beveik 200 karių, kurie keitėsi kas mėnesį. Danijos kariai taip pat bendravo su Šiaulių miesto visuomene, skyrė labdaros Šiaulių sutrikusio vystymosi kūdikių namams, priiminėjo moksleivių ir studentų ekskursijas.
Trečiasis NATO oro policijos misijai Baltijos šalyse skirtas junginys, kurį sudaro Ispanijos skirti pajėgumai, – sąjungininkų papildomas pasiūlymas misijai. Tai daroma Oro policijos sustiprinimo (Enhanced Air Policing, eAP) pagrindu. Sustiprinta NATO oro policijos misija Šiauliuose užtikrins didesnį sąjungininkų lankstumą saugant NATO oro erdvę Baltijos regione ir suteiks geresnių galimybių treniruotėms su Baltijos šalių oro erdvės stebėjimo ir kontrolės vienetais, Baltijos šalių ir sąjungininkų sausumos ir jūrų pajėgų vienetais, taip pat ir treniruotėms teikiant oro paramą Baltijos šalyse ir Lenkijoje dislokuotoms NATO priešakinių pajėgų kovinėms grupėms.
NATO taikos meto oro gynybos misijai nuolat atsiųsdama pastiprinimus NATO siunčia aiškią atgrasymo ir kolektyvinės gynybos žinią visiems potencialiems agresoriams.
NATO oro policijos sustiprinimai pagal NATO 2014m. saugumo užtikrinimo priemones Baltijos jūros regione siunčiami į oro bazes Estijoje (Amaryje), Lietuvoje (Šiauliuose) ar Lenkijoje (Malborke). Oro policijos kontingentas Amaryje jau yra tapęs įprastiniu ir tęstiniu. Sustiprinimai Šiauliuose ar Malborke vyksta pagal poreikį. Paskutinis sustiprinimas Malborke vyko 2017 metų rugsėjį, o Šiauliuose – 2015 metais.