Anykščių ligoninė visos šalies kontekste yra unikali. Mažiau nei 10 tūkstančių gyventojų turinčiame Anykščių miestelyje iki šiol išliko visavertė, visą paros ciklą užtikrinanti chirurgijos, traumatologijos, reanimacijos, akušerijos, ginekologijos, vaikų ligų, neurologijos ir, žinoma, vidaus ligų gydymo įstaiga. O kai kuriais aspektais – pavyzdžiui, stacionarios reabilitacijos paslaugomis, anykštėnai netgi pralenkia regionines (apskričių) ligonines.
Anykščių ligoninės vyriausiasis gydytojas Dalis Vaiginas vis grūmojo pirštu, kad nesureikšmintume jo personos, tačiau privalu konstatuoti, kad vadovo įtaka ligoninei buvusi milžiniška. Kai kitos rajoninės ligoninės nyko, Anykščių medikai kraustėsi į naujas patalpas ir plėtė paslaugų spektrą. Iki šiol anykštėnams buvo pavykę išsaugoti ir akušerijos paslaugą, nors jos nuo 2010-ųjų ligonių kasos nefinansuoja. D.Vaiginas kontroliuojančių institucijų ilgokai muštas už tai, kad jis … kaupia lėšas. Dar Rusijos krizės pamokytas, ligoninės vadovas geresniais metais laisvas ligoninės lėšas už procentus laikė banke, vėliau Anykščių ligoninė pirko taupymo lakštus. Kitaip tariant, jis sugebėjo įdarbinti viešosios įstaigos pinigus ir dabar dėl sukauptų lėšų ligoninė pajėgia išgyventi naują sunkmetį.
„Nepatogus vadovas“ D.Vaiginas nuo 2009-ųjų renkamas Lietuvos ligoninių asociacijos prezidentu, Anykščių ligoninės slaugytojos uždirba gerokai daugiau, o gydytojai apie regionų ligoninių vidurkį. Anykščių ligoninėje šiuo metu dirba 4 gydytojai, turintys mokslo daktarų laipsnius. Ligoninė įgyvendina kelis projektus ir tokiu būdu kasmet gauna Europinę ar valstybės paramą, kuri yra didesnė nei Anykščių savivaldybės skirta parama akušerijos paslaugos išlaikymui ir pagal kitas programas.
Anykščių ligoninė sulaukia pacientų ir iš aplinkinių rajonų, juk kaimyninės Kupiškio ar Molėtų ligoninės nebeteikia pilnaverčių gydymo paslaugų.
„Džiaugiamės, kad galime pasitelkti turinčių naujų žinių, kvalifikuotus specialistus. Atvykstantys gydytojai atlieka ir konsultacinį darbą. Gyventojai konsultuojami vietoje, jiems nereikia važiuoti į Vilnių ar Kauną, gaišti laiką. Kitas privalumas – mes užtikriname paros ciklą ir chirurgijoje, ir traumatologijoje, vidaus lygų gydymo paslaugoje. Vietinių gydytojų nepakanka net ir jiems dirbant maksimaliais krūviais. Viso pasaulio valstybėse gydytojų judėjimas netgi ne tik šalies viduje yra įprasta praktika. Tai mano galva nėra blogis, o atvirkščiai – problemos sprendimas“ – „Aukštaitiškam formatui“ kalbėjo Anykščių ligoninės vyriausiasis gydytojas D.Vaiginas. Beje, Anykščių ligoninėje antras mėnuo dirba kraujagyslių chirurgas libanietis. Chirurgas mokslus baigė Lietuvoje, dabar yra Lietuvos sveikatos mokslų universiteto doktorantas, gerai kalba lietuviškai ir, pasak D.Vaigino, pacientai jį vertina palankiai.
Pirminių diagnozių Anykščių ligoninėje tikslumą patvirtina operacijų rezultatai, aukštesnio lygio ligoninių medikų išvados ir pačių pacientų atsiliepimai. Anykščių ligoninėje atliekami tyrimai ir kompiuteriniu tomografu, atliekamos šiuolaikiškos minimalios invazijos chirurginės operacijos, sąnarių operacijos, ginekologinės operacijos. Nedaug rajonų ligoninių turi kompiuterinius tomografus, todėl Anykščių medikai sulaukia daugiau pacientų iš aplinkinių rajonų, kuriems reikalingi tokie tyrimai.
Maistas pacientams gaminamas pačioje ligoninėje. Jo ragautojų iš Sveikatos apsaugos ministerijos anykštėnai kol kas nesulaukė, tačiau sako, kad svečiai, ieškantys nekokybiško maisto, – nusiviltų. Ligoninės virėjos ir iš nedidelių finansinių resursų sugeba sočiai, sveikai ir skaniai pamaitinti ligonius.
Anykštėnai – vieni pirmaujančių skaitmenizuojant pacientų duomenų bazę. „Elektroninių paslaugų teikimo projektas vyksta su trikdžiais, tačiau stūmėmės į priekį, esame vieni iš regiono lyderių“ – kalbėjo D.Vaiginas. 2017 m. besibaigiant ligoninė SAM ir Higienos instituto buvo įvertinta nominacijomis, kaip viena iš geriausiai besitvarkanti su antibakteriniais vaistais, tarp jų ir antibiotikais.
Iki šiol, regis, mažokai išviešinta unikali Anykščių ligoninės teikiama paslauga – neurologijos ir judėjimo atramos aparato stacionaro reabilitacija. Iš esmės tai sanatorinis gydymas po neurologinių susirgimų, insultų ir po lūžių bei sąnarių operacijų. Tokios paslaugos nėra net ir tris kartus didesnio Ukmergės miesto ligoninėje. Abiejuose reabilitacijos profiliuose yra po 10 lovų, eilių – nėra. „Į ligoninę pakliuvus dėl sąnario lūžio ar po sąnario operacijos atliktos didžiųjų miestų ligoninėse, reabilitacija siūloma didžiųjų ligoninių padaliniuose. Pavyzdžiui, Panevėžys siūlo važiuoti į Likėnus. Tačiau, pacientai turi teisę rinktis. Anykščiai – daugeliui arčiau namų, o paslaugos kokybė tikrai gera. Tarkim, anykštėnas ar kupiškėnas, po operacijos Santaros klinikose, Panevėžio, Ukmergės ar kitose ligoninėse gali važiuoti reabilitacijai į Anykščius“ – aiškino Anykščių ligoninės vyriausiasis gydytojas D.Vaiginas.
Po sąnario protezavimo su pacientu Anykščių ligoninės reabilitacijoje dirba kineziterapeutai, masažistai, kiti specialistai. Ligoninėje atliekamos vandens procedūros, purvo aplikacijos, parafino procedūros ir t.t, kitaip tariant, pacientas gauna visas reikiamas reabilitacijos procedūras, kaip ir Likėnuose, Birštone ar Druskininkuose. Anykščių ligoninė teikia ir ambulatorinės (dienos) reabilitacijos paslaugas.
Anykščių, kaip ir kitų rajoninių ligoninių, ateitis priklauso nuo dviejų veiksnių – demografijos ir Sveikatos apsaugos ministerijos direktyvinių sprendimų. Neleis ministerija operuoti, tai ir neoperuosi… Tačiau, D.Vaiginas nelinkęs kristi į pesimizmą – gyventojų rajone mažėja, tačiau pernai Anykščių ligoninės stacionarios reabilitacijos paslaugomis pasinaudojo 10 proc., ambulatorinės reabilitacijos 20 proc. daugiau pacientų nei užpernai. Per 10 proc. sumažėjo anykštėnų besikreipiančių į kitų rajonų ligonines skaičius, o Anykščių ligoninėje besigydančių anykštiečių ir kitų rajonų gyventojų skaičiai kelinti metai išlieka panašūs. Panašu, jog tai yra geri ženklai, reiškiantys, jog Anykščių ligoninės paslaugos atitinka pacientų lūkesčius.
Anykščių ligoninės telefonai pasiteiravimui
8 381 59342 registratūra
8 381 59435 administracija